تایید فناوری کاتالیست سنتز متانول شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسط کازاله +عکس

متانول با فرمول شیمیایی CH3OH در دسته الکلها، یکی از مهمترین مواد خام شیمیایی است که در صنعت پتروشیمی کشور از گاز سنتز (مخلوط CO و (H2 در حضور کاتالیست  CuO/ZnO/Al2O3 تهیه می‌شود.

در حال حاضر ظرفیت تولید متانول در مجتمع‌های پتروشیمی کشور شامل مجتمع‌های پتروشیمی شیراز، خارگ، فن‌آوران و زاگرس بیش از 5 میلیون تن در سال است. در سالهای آینده 8 مجتمع دیگر  نیز به آن اضافه خواهد شد که ظرفیت تولید متانول به بیش از 20 میلیون تن در سال، خواهد رسید. لذا مصرف کاتالیست سنتز متانول مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی که محصولی استراتژیک و وارداتی می‌باشد، از مقدار 300 تن در سال فعلی، به بیش از 1200 تن در سال بالغ خواهد شد.


کاتالیست سنتز متانول

کاتالیست‌های تجاری سنتز متانول از گاز سنتز، کاتالیست CuO/ZnO/Al2O3 می‌باشند که به روش رسوبگیری، در اثر واکنش محلول کربنات‌ها با نیترات‌های این فلزات به وسیله فرایند همرسوبی نمک‌های آنها به دست می‌آید. در شرکت پزوهش و فناوری "دستیابی به دانش فنی ساخت کاتالیست سنتز متانول، افزایش مقیاس و تولید صنعتی" هدف‌گذاری شد و مراحل

·       بهینه‌سازی کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز در مقیاس آزمایشگاهی

·       طراحی و اجرای پایلوت تولید کاتالیست در مقیاس پیشتاز 25 کیلوگرم در روز و بهینه‌سازی فرمولاسیون در این مقیاس

·       طراحی و احداث واحد نیمه صنعتی در مقیاس 600 کیلوگرم در روز

 انجام شده و هم اکنون واحد تولید نیمه صنعتی 600 کیلوگرم در روز این کاتالیست، مورد بهره برداری قرار گرفته است.

این محصول با روش رسوب‌گیری پیشرفته همزمان کربنات‌ها با نیترات‌های این فلزات پس از اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متعدد ثبت شده در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، تولید شده است و تاییدیه نهایی آن از طریق آزمون راکتوری آن در مقیاس پایلوت نیز اخذ شده است.

از این طرح تاکنون چندین پتنت به شماره‌های 41652، 60580 و 75622 انجام شده و همچنین بیش از 30 مقاله داخلی، علمی پژوهشی، بین المللی و ISI چاپ شده است.

طبق آزمون‌های انجام شده، کیفیت این محصول از نظر طول عمر و میزان فعالیت برای تولید محصول کاملا قابل رقابت با نمونه‌های معتبر صنعتی وارداتی، مربوط به بزرگترین شرکت‌های تولید کننده کاتالیست جهان‌ می‌باشد و از نظر گزینش پذیری (عدم تولید محصولات ناخواسته در کنار تولید محصول متانول) نیز برتر از نمونه‌های وارداتی می‌باشد. اخیرا کیفیت و کارایی کاتالیست سنتز متانول ساخته شده توسط شرکت پژوهش و فناوری توسط شرکت کازاله (Casale)  سوئیس نیز (یک از معروفترین شرکتهای صاحب لیسانس در واحدهای پتروشیمی تولید گاز سنتز، متانول، آمونیاک و اوره) پس از طی موفقیت‌آمیز آزمون‌های مربوطه، مورد تایید قرار گرفته است.

متانول

متانول

۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴:۵۴
روابط عمومی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی |
تعداد بازدید : ۱,۵۶۰
کد خبر : ۹۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید