کتاب شیمی 1C و تبدیل‌های گازی در جمع 10 کتاب برگزیده

در تاریخ 93/7/14 در مراسم جشن کتاب که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار گردید، کتاب شیمی 1C و تبدیل‌های گازی تألیف دو نفر از همکاران این شرکت دکتر سعید صاحبدلفر و دکتر فرناز تحریری زنگنه جزء ده کتاب برگزیده معرفی و نامبردگان لوح تقدیر خود را از مهندس وزیری هامانه دریافت نمودند.

این کتاب پاسخگوی نیازهای صنعت در زمینه تبدیلات گازی است که در دهه‌های اخیر توجه صنعت و دانشگاه به آن معطوف شده است. دلیل آن کاهش منابع و افزایش بهای نفت خام و نیز امکان استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند زیست‌توده بوده است. با وجود آنکه ایران دارای دومین ذخایر گاز طبیعی در جهان است، هنوز جایگاه خود را به عنوان یک ماده خام در صنایع نفت و پتروشیمی کشور بازنیافته است. در برنامه چشم انداز بیست ساله، سهم گاز طبیعی در صنعت پتروشیمی از پنج درصد کنونی باید به بیست درصد افزایش یابد. موضوع کتاب روشهای دستیابی به این مهم از جمله تبدیل گاز به مایع (GTL) است.

تهیه‌ی یک کتاب با موضوع شیمی 1C و تبدیل‌های گازی کاری دشوار و نیازمند داشتن دانش کافی در زمینه‌های مختلف مهندسی شیمی، مهندسی نفت، شیمی، زمین‌شناسی و اقتصاد است. نکته‌ی دیگر ترسیم جایگاه تبدیلات گاز طبیعی در شیمی و همچنین ارایه یک طبقه‌بندی مناسب از تبدیلات گازی استفاده شده یا دارای پتانسیل در صنعت است. برای کاربردی بودن بیشتر این کتاب، سعی شده موضوعات مورد بررسی دیدی فراتر از دید صنعت پتروشیمی را داشته باشد. 

 جشن کتاب  جشن کتاب
 جشن کتاب  جشن کتاب
 جشن کتاب  جشن کتاب


۱۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۵:۰۶
روابط عمومی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی |
تعداد بازدید : ۱,۳۹۸
کد خبر : ۸۹۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید