غربالگری 3 هزار طرح پژوهشی برای ایجاد سبد هدفمند نیازهای‌ نفت

معاون پژوهشی وزیر نفت با بیان اینکه بعضی لایسنس‌ها 14 یا حتی 34 بار در صنعت پتروشیمی خریداری شده است و با این وجود هیچ زمانی تلاش نکرده‌ایم برای این موارد لایسنس ایرانی ایجاد کنیم، گفت: 3 هزار طرح‌ پژوهشی با زحمت و زمان زیاد غربالگری شد تا به سمت یک سبد هدفمند و مشخص از نیازهای صنعت نفت حرکت کنیم.

به گزارش نفت نیوز به نقل از فارس محمدرضا مقدم در مراسم رونمایی از چهار کاتالیست پتروشیمی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با بیان اینکه از دو سال پیش تلاش اساسی در حوزه پژوهش و فناوری برای تبدیل ساختارها به ساختارهای اثربخش در این حوزه آغاز شده است،گفت: وزارت نفت تنها وزارتخانه‌ای است که یک دستور کار مدون در خصوص پژوهش و فناوری دارد.
وی افزود: پژوهش باید اثربخش باشد و مصرف‌کننده فناوری به عنوان محور تلقی شود اما نظام پژوهشی ما ایده محور است.
معاون پژوهشی وزیر نفت اضافه کرد: سه رکن قطب‌های علمی، مراکز فناوری و تولید کننده محصول باید به صورت شفاف در فرآیند پژوهش حضور داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم این سه رکن را به شبکه تبدیل کنیم،گفت: در کشورهای جهان سوم فاصله 40 یا 50 ساله‌ای بین نسل پژوهش و فناوری و شبکه پژوهش و فناوری در کشورهای پیشرفته وجود دارد که باید با تغییر این ساختار این مسئله را حل کنیم.
مقدم گفت: وزارت نفت اولین وزارتخانه‌ای است که به جای اینکه در دانشگاه‌ها با افراد طرف باشد با قطب علمی طرف است و ما با زحمت و تعامل زیاد با دانشگاه‌ها برای استقرار این ساختار جدید به موفقیت رسیدیم.
وی با بیان اینکه تمام سیستم مکانیزه شده است و سیستم جامع CPMIS را به این منظور مستقر کرده‌ایم،افزود: به علاوه تلاش می‌کنیم بخش‌های مالی را به این سیستم مکانیزه وصل کنیم تا سرعت کار بالا رود.

معاون پژوهشی وزیر نفت در ادامه گفت: در مرحله‌ای ما سه هزار طرح جاری داشتیم که این طرح‌ها با زحمت و زمان زیاد غربالگری شد تا به سمت یک سبد هدفمند و مشخص از نیازهای صنعت نفت حرکت کنیم.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال 600 طرح پتروشیمی به 14 محور تبدیل شد که یکی از این محورها موضوع کاتالیست است.

مقدم تصریح کرد: بعضی لایسنس‌ها 14 یا حتی 34 بار در صنعت پتروشیمی خریداری شده است و با این وجود هیچ زمانی تلاش نکرده‌ایم برای این موارد لایسنس ایرانی ایجاد کنیم.
وی در ادامه گفت: تنها وزارتخانه‌ای که 394 میلیارد تومان طرح در بالادست و پایین دست صنعت تعریف کرده و به شورای عطف اراده داده وزارت نفت است.
وی افزود: در عین حال وزیر محترم در بخشنامه‌ای بودجه نیم تا 3 درصدی پژوهش و فناوری را افزایش داده و کف آن را بالاتر بردند.

وی با بیان اینکه اولین بار است که طرح‌های پژوهشی از سوی برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت‌ها ارائه می‌شود گفت: در بالا دست کار زیادی داریم کما اینکه موضوع دکل برای رسیدن به لایسنس ایرانی به تصویب رسید و توربین ملی نیز در انتظار تصویب است.
مقدم با بیان اینکه اولین بار است که وزیر تا این حد به معاونین خود اعتماد می‌کند و پیشنهادها را در سیستم جاری می‌کند گفت: بنده باور نمی‌کردم به این سرعت به نتیجه برسیم و امیدوارم تا پایان برنامه پنجم صنعت پتروشیمی بتواند همه فرآیندهای خود را بومی‌سازی کند.


۱۰ مهر ۱۳۹۰ ۰۸:۵۹
تعداد بازدید : ۱,۳۰۶
کد خبر : ۵۱۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید