صدور لیسانس پتروشیمی/ دستیابی به دانش تولید یک محصول پتروشیمی

وزیر نفت با اشاره به برنامه ریزی برای بومی سازی لیسانس تولید محصولات پتروشیمی از دستیابی ایران به دانش فنی تولید یک محصول پتروشیمی خبر داد و گفت: به زودی ایران به جمع صادرکنندگان دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی می پیوندد.

سیدمسعود میرکاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای بومی سازی لیسانس و دانش فنی فرآیند تولید محصولات مختلف پتروشیمی در برنامه پنجم توسعه گفت: در حال حاضر به طور همزمان فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی در سطح دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه نفت و برخی از دانشگاههای کشور برای بومی سازی دانش فنی تولید برخی از محصولات پتروشیمی آغاز شده است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون در برخی از واحدهای پتروشیمی امکان تولید محصولات با لیسانس و دانش فنی بومی فراهم شده است، تصریح کرد: در طرح دوم پلی استایرن مقاوم پتروشیمی تبریز امکان تولید محصولات با دانش فنی کاملا داخلی و بومی فراهم شده است.
 
این عضو کابینه دولت از دستیابی ایران به لیسانس و دانش فنی بومی برای تولید محصولات مختلف پتروشیمیایی به عنوان یک نهضت علمی در سطح صنعت نفت یاد کرد و افزود: پیش بینی می شود با تکمیل طرحهای مختلف تحقیقاتی و پژوهشی ایران به جمع کشورهای صادرکننده خدمات فنی و مهندسی و به ویژه دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی بپیوندد.
 
به گزارش مهر، به زودی اولین طرح تحقیقاتی پتروشیمی با هدف بومی سازی دانش فنی و لیسانس فرآیند تبدیل متانول به پروپیلن هم به طور رسمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) راه اندازی می شود. با راه اندازی این طرح 13 میلیون دلاری، گام اول برای بومی سازی کامل چرخه فرآیندی تولید محصولات پتروشیمی در ایران برداشته خواهد شد.
 
پیش بینی می شود با تولید آزمایشی محصولات در این واحد تحقیقاتی زمینه برای راه اندازی مجتمع پتروشیمی سلمان فارسی با ظرفیت تولید 450 هزار تن سالانه پروپیلن به عنوان یک محصول با ارزش افزوده پتروشیمیایی در این قطب صنعتی کشور فراهم شود.
 
از سوی دیگر طرحهای دیگری برای تولید یک سوخت جدید به نام "دی.ام.ای" یا گازوئیل بدون گوگرد از متانول مراحل پایانی آزمایشگاهی را پشت سر می گذارد که پیش بینی می شود به زودی ساخت اولین واحد نیمه صنعتی این سوخت زیست محیطی آغاز شود.

۲۶ بهمن ۱۳۸۹ ۱۲:۲۷
خبرگزاری مهر |
تعداد بازدید : ۲,۳۷۱
کد خبر : ۴۳۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید