با تصویب نهایی اساسنامه در وزارت نفت و دولت
سازمان توسعه‌ای_حاکمیتی پتروشیمی تشکیل می‌شود

رئیس امور مجامع و سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر مبنای سازمان توسعه‌ای _ حاکمیتی تنظیم شده و به تصویب هیئت مدیره این شرکت نیز رسیده است.
مرتضی رحیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار شانا  تاکید کرد: این اساسنامه هم اکنون برای تصمیم گیری نهایی در اختیار ستاد وزارت نفت و ریاست جمهوری قرار گرفته است.

وی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی  طبق مصوبه 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یک سازمان توسعه ای شناخته می شود، تصریح کرد: این شرکت با رویکرد جدید، تنها وظایف حاکمیتی چون توسعه صنعت پتروشیمی، نظارت بر اجرای طرح ها و تاکید بر تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی را به عهده خواهد داشت.

تصویب واگذاری تعدادی از مجتمع های پتروشیمی

رحیمیان یادآور شد: با هدف واگذاری سهام تعدادی از طرح ها و مجتمع های پتروشیمی به صورت جداگانه و خارج از هلدینگ خلیج فارس، هیئت واگذاری فروش 30 درصد مجتمع بندرامام، 70 درصد مجتمع بیستون، 30 درصد مجتمع فجر و 35 درصد شرکت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی را تصویب کرده است.

وی که پیش از این پتروشیمی‌های بوشهر، اروند، ایلام، اوره و آمونیاک غدیر، باختر، دماوند، زاگرس، مرجان، کاویان، شیراز، ممسنی، کازرون، ‌لردگان، زنجان، همدان و گلستان را از دیگر طرح‌های قابل واگذاری زیر مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده بود، افزود: شرکت‌هایی نظیر راه‌آوران فنون پتروشیمی، کالای پتروشیمی، پژوهش و فناوری و بازرگانی پتروشیمی بین‌الملل و گسترش صنایع پایین‌دستی نیز، در فهرست واگذاری های صنعت پتروشیمی قرار دارند.

به گزارش شانا، صنعت پتروشیمی پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 و از سال 74 واگذاری شرکت‌‌های تابعه را در دستور کار داشته؛ به نحوی که از سال 74 تا پایان سال 88، 35 شرکت زیرمجموعه صنعت پتروشیمی در قالب 24 هزار و 212 میلیون سهم، به ارزش 71 هزار و 741 میلیارد ریال به بخش‌های خصوصی و غیر دولتی واگذار شده است.

۱۸ اَمرداد ۱۳۸۹ ۱۲:۳۴
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۳۹۳
کد خبر : ۳۸۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید