ایران از واردات دو محصول پتروشیمی بی‌نیاز می‌شود

ایران از واردات دو محصول پتروشیمی بی‌نیاز می‌شود
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با تولید گریدهای مختلف پی.وی.سی در مجتمع پتروشیمی اروند، ایران از واردات دو محصول پتروشیمی بی نیاز می‌شود.
علی محمدبساق زاده با اشاره به رویکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی در افزایش ظرفیت‌های تولیدی با هدف تامین نیاز داخلی و صادرات به خبرنگار شانا، افزود: پتروشیمی اروند با تولید گریدهای مختلف پی.وی.سی ایران را از واردات دو محصول اتیلن دی کلراید (EDC) و کاستی (NAOH) بی نیاز می‌کند و علاوه‌بر تامین نیازهای داخلی می‌توانیم صادر ‌کننده این محصولات نیز باشیم.

وی تصریح کرد: مجتمع پتروشیمی اروند سالانه با تولید 2 میلیون و 800 هزار تن محصول نهایی، بخشی از مشکل کمبود کلر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را برطرف می‌‌کند.

بساق‌زاده با بیان اینکه این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه 240 هزار تن پی.وی.سی، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده PVC در جهان شناخته می‌شود، اظهار کرد: پتروشیمی اروند یکی از طرح‌های برجسته و اثرگذار در منطقه ویژه اقتصادی است که با ‌راه‌اندازی واحد کلر آن، پتروشیمی‌های خوزستان، بندرامام، کارون و غدیر می‌توانند ظرفیت‌های تولیدی خود را افزایش دهند.

 مجتمع پتروشیمی اروند، با سرمایه‌ای افزون بر 6/1 میلیارد دلار ساخته شده است و به منظور راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحد کلرآلکالی و زنجیره PVC در آن نیاز به احداث 8 پروژه جانبی بوده است.

این پروژه‌ها شامل شست‌وشوی نمک، تغلیظ اسید سولفوریک، خطوط لوله انتقال آب نمک، برج‌های خنک کننده، پروژه OFF SIT، تاسیسات غیر صنعتی، واحد اکسیژن و خطوط لوله برای انتقال محصول از مجتمع تا اسکله شماره 2 بندرامام خمینی (ماهشهر) است.

البته پتروشیمی اروند جز آن دسته از طرح‌هایی است که بهره‌برداری از آن در بهمن 88 پیش‌بینی شده بود و به دلیل آنچه پیچیدگی‌های فنی در زمینه راه‌اندازی عنوان شد، بهره‌برداری از آن به سال جاری موکول شده است.

۲۹ خرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۲۹
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۶۰۶
کد خبر : ۳۷۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید