شتاب گیری اجرای پروژه های گازی ایران بی اعتنا به تحریم ها

رسانه های خارجی امضای قرارداد توسعه 6 فاز پارس جنوبی با شرکت های ایرانی را گامی در جهت پیشرفت پروژه های انرژی ایران و بی اعتنا به تحریم های جدید ارزیابی کردند.

پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد: ایران قرارداد 21 میلیارد دلاری توسعه شش فاز پارس جنوبی را به شرکت‌های داخلی واگذار کرد.

بلومبرگ در ادامه نوشت: مراسم امضای قرارداد توسعه این قرارداد 21 میلیارد دلاری با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در قطب صنعتی این کشور، عسلویه امضا شد.

پایگاه خبری وال استریت ژورنال نیز درگزارشی با عنوان «ایران قرارداد توسعه میدان بزرگ گازی پارس جنوبی را به شرکت‌ های داخلی واگذار کرد» آورده است: قراردادهای توسعه این میدان گازی نشان می دهد که ایران توجهی به فشارهای بین المللی درباره برنامه های هسته ای خود ندارد.

خبرگزاری فرانسه نیز با اعلام این خبر، تمام مطلب خبری خود را به سخنان رئیس جمهوری کشورمان اختصاص داد و به نقل از وی نوشت: چنین روزی برای صنعت نفت ایران روز بزرگی است و نشان دهنده شروع یک دوره جدید در ایران است.

با این حال به نظر می رسد با آغاز به کار مراحل توسعه سایر فازهای باقیمانده پارس جنوبی، شرایط برای تامین گاز مجتمع های پتروشیمی که در فاز دوم منطقه عسلویه پیش بینی شده است بیش از پیش تسهیل شود و تکمیل زنجیره ارزش محصولا پتروشیمی واز سوی دیگر توانمندی حضور در بازارهای صادراتی گاز از دیگر مزایای نهایی شدن قرارداهای پارس جنوبی است .

همچنین قرارداد توسعه فاز 19 پارس جنوبی با شرکت‌های پتروپارس و تاسیسات دریایی و قرارداد فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی با شرکت‌های پترو سینا آریا،‌ و صدرا امضا شد.فازهای 15 و 16 با 45 درصد، فازهای 17 و 18 با 40 درصد و فاز 12 نیز با 30 درصد پیشرفت فیزیکی، از جمله فازهای فعال در حال اجرای میدان گازی پارس جنوبی است.
۲۶ خرداد ۱۳۸۹ ۱۶:۱۶
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۶۹۸
کد خبر : ۳۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید