در جهت سیاست های کلان دولت و با حفظ نقش حاکمیتی سازمان پتروشیمی کوچک می‌شود

در جهت سیاست های کلان دولت و با حفظ نقش حاکمیتی
سازمان پتروشیمی کوچک می‌شود
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به برنامه واگذاری مجتمع‌های پتروشیمی در سال آینده گفت: سازمان پتروشیمی در جهت سیاست های کلان دولت و با حفظ نقش حاکمیتی کوچک خواهد شد.
مهندس عبدالحسین بیات در گفت‌وگو با خبرنگار شانا،‌ تصریح کرد: ما این نوید را می‌دهیم که با واگذاری‌ مجتمع‌ها به بخش خصوصی و غیر دولتی درصدد کوچک کردن پتروشیمی هستیم، به این ترتیب از شرکت ملی صنایع پتروشیمی با چندین شرکت زیرمجموعه تنها بخش دولتی توسعه محور و حاکمیتی باقی می‌ماند و اهداف دولت درباره کوچک شدن شرکت‌ها نیز محقق می‌شود.
ارتباط تنگاتنگ پتروشیمی با وزارت نفت
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره واگذاری این شرکت به وزارت صنایع و معادن نیز تاکید کرد: بخش حاکمیتی پتروشیمی به دلیل ارتباط بسیار تنگاتنگ و استراتژیکی که با بخش بالادستی خود دارد، امکان جدا شدن از زنجیره تولید شرکت‌های تابعه وزارت نفت را ندارد و به نفع کشور هم نیست که حلقه پتروشیمی از این زنجیره جدا شود.
وی ادامه داد: اگر پتروشیمی از وزارت نفت جدا شود، هماهنگی‌ها، پیشبرد اهداف و سیاست‌های راهبردی و کلان این صنعت دچار اخلال می‌شود.
وی افزود: اگر هدف وزارت صنایع از در اختیار گرفتن بخش غیر دولتی صنعت پتروشیمی، انجام برخی خدمات مانند اعطای پروانه اشتغال و بهره‌برداری از صنایع پتروشیمی باشد، هم‌اکنون این وزارتخانه برخی از این خدمات را انجام می‌دهد و مانعی برای ادامه این همکاری وجود ندارد.
اشتغال صنایع پایین دستی پتروشیمی 12 برابر بخش بالادستی
بیات یادآور شد: بخش دیگری که این وزارتخانه می‌تواند در ارتباط با پتروشیمی کار کند، بحث صنایع پایین‌دستی است که در سال‌های اخیر مورد غفلت قرار گرفته است و ما انتظار داریم وزارت صنایع بیش از گذشته به توسعه این صنایع اقدام کند.
وی ادامه داد: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال گسترده و نجات جامعه از بیکاری، توسعه صنایع تبدیلی و پایین‌دستی پتروشیمی است و باید در این زمینه به صورت گسترده‌تری فعالیت کرد.
به گفته او نسبت اشتغال صنایع بالادستی پتروشیمی به صنایع پایین‌دستی یک به 12 است؛ از سوی دیگر با توسعه هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی زنجیره ارزش افزوده محصولات پتروشیمی کامل تر می‌شود.
پتروشیمی‌ها به خوراک وابسته‌‌اند
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اضافه کرد: از سوی دیگر ساخت و راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی در مناطقی مانند عسلویه و در کنار واحدهای پالایش گاز نشان از وابستگی این صنعت به خوراک دارد.
بیات گفت: وابستگی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به یکدیگر به حدی است که اگر پتروشیمی توسعه نیابد کشور به ناچار به خام‌فروشی روی می‌آورد و اگر تولید نفت و گاز توسعه نیابد، سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت پتروشیمی بی‌استفاده خواهد بود؛ بنا بر این این زنجیره ارزش، ارتباط تنگاتنگ و وابستگی شدیدی با یکدیگر دارند.
۲۳ اسفند ۱۳۸۸ ۱۷:۵۰
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۰۷۲
کد خبر : ۳۲۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید