اقتصاد صنعتی دبی در مقابل صنعت ایران سرابی بیش نیست

سفیر ژاپن که در راس هیاتی از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بازدید کردند، گفت: اقتصاد صنعتی دبی در مقابل صنعت ایران سرابی بیش نیست.
سه شنبه 6 بهمن یک هیات ژاپنی جهت بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وارد این منطقه شد. به همین منظور جلسه ای در زمینه سرمایه گذاری کشور ژاپن در این منطقه برگزار و طی آن پتانسیل ها و ظرفیتهای بالفعل منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی معرفی شد.
در حال حاضر بخش خصوصی بیش از 2 و نیم میلیارد دلار در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سرمایه گذاری کرده است و در آینده ای نه چندان دور، تمام سهم دولت در این منطقه به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. طی 10 سال گذشته در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در سالهای اخیر حدود 60 میلیون تن تولید داشته که بیش از 50 درصد آن صادر و مابقی در بازارهای داخلی به مصرف رسیده است.
واحدهای منطقه ویژه از سال 2000 میلادی وارد عرصه تولید شدند و به ترتیب واحدهای جدید به تولید رسیده و ظرفیت تولید به تدریج افزایش یافت بطوری که در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سالیانه، 14 میلیون تن ظرفیت تولید دارد.
طی این بازدید، سفیر ژاپن فعالیت های صورت گرفته در این منطقه را بسیار منظم و دارای برنامه ریزی دانست.
منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به دلیل موقعیت سوق الجیشی خود در دسترسی به منابع انرژی و آب دارای موقعیتی بسیار مناسب برای ایجاد صنایع پتروشیمی است.
در این جلسه به مسائل زیست محیطی نیز اشاره شد و همچنین اشاره شد که سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و شرکتهای مستقر در آن، جوایز مختلفی را به عنوان واحد خدماتی سبز و همچنین صنعت سبز دریافت کرده اند و تمامی الزامات زیست محیطی با دقت کامل در این منطقه رعایت می شود.
کارشناسان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در پاسخ به هیات ژاپنی در خصوص زیان های حاصل از خروجی های زیست محیطی پتروشیمی گفتند: بخش HSE یکی از بخش های تحت نظارت این سازمان بوده که از اهمیت زیادی برخوردار است و دارای مجهزترین آزمایشگاه برای پایش و آزمایش خروجی های پتروشیمی ها، سیستم اطلاع رسانی آنلاین از وضعیت موجود هوای منطقه است که در صورت بروز هر گونه مشکلی در وضعیت و شرایط زیست محیطی، این بخش جهت رفع مشکل به سرعت وارد عمل خواهد شد.
در ادامه این جلسه سفیر ژاپن خاطر نشان کرد: با توجه به این که در سال گذشته، ایران توانسته با موفقیت از بحران مالی عبور کند در نتیجه از مهمترین گزینه هایی است که جهان به آن چشم دوخته است.
وی ادامه داد: اقتصاد صنعتی دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس چون دبی در مقایسه با ایران سرابی بیش نیست. وی اقتصاد صنعتی و سرمایه گذاری های صورت گرفته در این کشورها را پس از بحران مالی جهانی مناسب ارزیابی نکرد.
۱۰ بهمن ۱۳۸۸ ۱۸:۱۲
نیپنا |
تعداد بازدید : ۱,۵۶۷
کد خبر : ۳۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید