وزیر نفت در اولین کنفرانس پتروشیمی ایران عنوان کرد: دولت دیگر خام فروشی نفت نمی کند.

وزیر نفت در اولین کنفرانس پتروشیمی ایران عنوان کرد: دولت دیگر خام فروشی نفت نمی کند.
دولت سیاست خام فروشی نفت را کنار گذاشته و راه‌ کارهای کلیدی آن را توسعه صنعت پتروشیمی می‌داند.

 غلامحسین نوذری در اولین کنفرانس پتروشیمی ایران با اشاره به کسب توانمندی‌های مناسب در ساخت داخلی گفت: در صنایع پتروشیمی نیز این توانمندی‌ها ‌بوجود آمده است و قراردادهایی که منعقد می‌شود عمدتا مبنی بر انتقال دانش و تکنولوژی، تأمین نیروهای فنی و بومی کردن دانش آن است.

نوذری تصریح کرد: یکی از سیاست‌های راهبردی در دولت نهم سیاست عدم صادرات مواد خام نفتی است که دولت مصمم به اجرای آن است و یکی از راه‌های کلیدی آن توسعه صنایع پتروشیمی است که می‌تواند رقابت پذیری این صنعت با دیگر کشورها را توسعه دهد.

نوذری تأکید کرد: هم اکنون طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها به میزان 3 میلیون و 200 هزار بشکه در روز طراحی شده که طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس به زودی به بهره برداری می‌رسد.

وزیر نفت با اشاره به اجرای اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد: سیاست راهبردی که مورد نظر مقام معظم رهبری و دولت است اجرای اصل 44 قانون اساسی است و هیچ تردیدی برای واگذاری تمام بخش‌های پتروشیمی وجود ندارد.

نوذری گفت: خصوصی سازی اصل محوری در استراتژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت است و زمینه کار در واحدهای پتروشیمی پیش بینی شده است.

وی افزود: صنعت پتروشیمی هزینه بر است و باید به سمتی حرکت کنیم که میزان هزینه بری این صنعت کاهش یابد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه بسیاری از مواد تولیدی در صنایع پتروشیمی صادر می‌شود گفت:‌این محصولات می‌تواند خود واحدهای جدیدی ایجاد کند که ایجاد سه خط اتیلن غرب که بزرگترین اتیلن دنیاست می‌تواند به توسعه آن کمک کند.

وی شرط اساسی توسعه این واحدها را ایجاد خوشه‌های صنعتی و صنایع زیر مجموعه این صنعت در شهرها عنوان کرد و گفت: برای بومی کردن دانش فنی نیروی انسانی باید محور قرار گیرد و سرمایه گذاری در بخش نیروی انسانی با هزینه‌هایی که دارد کار قابل توجهی است و کشور باید به آن سمت حرکت کند.

وی تأکید کرد: فضای جهانی که برای انرژی به وجود آمده برای جهت دادن به سرمایه گذاری های نو هزینه می‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر مطالعات و پژوهش در زمینه پتروشیمی گفت: مطالعات و پژوهش باید در این زمینه هدفمند و جهت دار باشد و به سمت کاربردی کردن آن حرکت کند زیرا این موضوع زمینه بهبود روش و افزایش کارایی را فراهم می کند.

نوذری افزود: انتخاب فرایند مناسب تولید، ارتقای فرآیندهای مدیریتی در مجموعه پتروشیمی و کاهش هزینه تولید موجب افزایش قدرت رقابت می‌شود.

نوذری همچنین گفت: در بخش عمده صنایع نفت به خودکفایی رسیده ایم و در واحدهای پتروشیمی تحقیق و پژوهش امری ضروری است که در این زمینه نیز باید به خودکفایی برسیم.
۶ اَمرداد ۱۳۸۷ ۰۷:۳۵
ایلنا |
تعداد بازدید : ۱,۹۶۸
کد خبر : ۹۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید