برای نخستین بار در صنعت نفت کشور نرم افزار پایش خوردگی خطوط لوله نفت،گازو پتروشیمی طراحی شد

برای نخستین بار در صنعت نفت کشور نرم افزار پایش خوردگی خطوط لوله نفت،گازو پتروشیمی طراحی شد
مهندس"محمود حاجی محمدی" رییس گروه پژوهش های فنی شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خوردگی خطوط لوله نفت و گاز و پتروشیمی را یکی از مشکلات عمده

در صنعت نفت عنوان کرد و گفت تا کنون سامانه نرم افزاری ایرانی برای پایش ونظارت بر وضعیت خوردگی لوله ها در کشور وجود نداشته است. وی اظهار داشت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، به دلیل تماس با مواد شیمیایی گوناگون، بررسی مسایل خوردگی از اهمیت خاصی برخوردار است که عدم توجه به این امر می تواند خسارات جانی و مالی شدیدی به بار آورد.

به گفته وی خوردگی غیر متعارف در یک نقطه از لوله یا تجهیز خاص می تواند منجر به نشت مواد با ارزش یا سمی و توقف تولید شود که علاوه بر تحمیل هزینه های تعمیراتی و عدم تولید، ایمنی تجهیزات و کارکنان را با تهدید رو به رو می کند.

حاجی محمدی افزود از سوی دیگر با توجه به شرایط بهره برداری، تعویض زودهنگام خطوط لوله ، علاوه بر هدر دادن مواد اولیه قابل استفاده ، موجب توقف بی مورد در روند تولید شده و بازده تولید را کاهش می دهد.

وی اضافه کرد در صورت تدوین روشی برای برآورد عمر باقی مانده خطوط لوله، علاوه بر رعایت شرایط خدمات دهی و ایمنی آنها، امکان برنامه ریزی در زمینه هایی مانند تدارکات کنترل تولید تدوین برنامه های تعمیرات اساسی وجود خواهد داشت.

مهندس"سعید رحمتی" طراح این نرم افزار نیز اظهار داشت یکی از کارآمدترین روش های عملی دیده بانی خوردگی انجام ضخامت سنجی های دوره ای و بررسی داده هاست.

به گفته وی طی عملیات ضخامت سنجی انبوهی از اعداد و ارقام به دست می آید که بدون کمک یک نرم افزار نمی توان از آنها استفاده کرد.

رحمتی با اشاره به اینکه چنین نرم افزاری در کشورهای پیشرفته موجود است و با قیمت حداقل 100 هزار دلار به فروش می رسد اظهار داشت این نرم افزار مشمول تحریم شده و به ایران فروخته نمی شود.
این پژوهشگر گفت، نرم افزار طراحی شده توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مشابه نمونه خارجی است و در برخی موارد نیز خصوصیات متفاوتی داشته و بومی سازی شده است.
به گفته وی استفاده از چنین نرم افزاری می تواند موجب صرفه جویی در هزینه ها، وقت و نیروی انسانی شود.

وی افزود از سوی دیگر بخش عمده ای از مجتمعات پالایشگاهی و پتروشیمی را لوله ها تشکیل می دهند که باید خوردگی لوله ها را به خاطر حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از بروز حوادث مورد بازرسی قرار داد.
طراح نرم افزار در مورد خصوصیات این نرم افزار گفت ، اندازه گیری لوله ها دستی و به صورت دقیق انجام و اطلاعات به دست آمده به نرم افزار داده می شود، این نرم افزار بر اساس نقشه های ایزومتریک لوله ها و اطلاعات اولیه ای که به آن داده شده، میزان نرخ خوردگی ، عمر باقی مانده لوله ها و تاریخ بازرسی بعدی را مشخص می کند.

با استفاده از این نرم افزار می توان پیش از آنکه لوله بر اثرخوردگی تخریب شده و باعث توقف ناخواسته در تولید شود از آن مطلع شد ونسبت به تعمیریا تعویض آن اقدام کرد.
مهندس حاجی محمدی با اشاره به اینکه این نرم افزار مراحل نهایی آزمایش را طی می کند خاطرنشان کرد که می توان این نرم افزار را صادر و از آن درآمد زایی کرد.
این پژوهشگر گفت گروهی متشکل از متخصصان خوردگی و نرم افزار با صرفه هزینه 230 میلیون ریال این نرم افزاررا در شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی طراحی کرده اند.
۱۵ تیر ۱۳۸۷ ۱۷:۵۸
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) |
تعداد بازدید : ۲,۷۹۵
کد خبر : ۹۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید