ساخت کاتالیست نوآوری شده زیگلر ناتا در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مرکز اراک

در ادامه روند بومی سازی دانش فنی تولید کاتالیست زیگلر ناتا و با  تلاش محققین و کارشناسان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، کاتالیست نوآوری شده زیگلر- ناتا با اعمال تغییراتی در واحد نیمه صنعتی ساخت کاتالیست  زیگلر ناتا موسوم به AZD، با موفقیت تولید گردید.

  دانش فنی تولید کاتالیست در مقیاس آزمایشگاهی توسط پژوهندگان گروه پلیمر شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مرکز تهران انجام پذیرفته و سپس مراحل بزرگ سازی مقیاس، مهندسی پایه و تفضیلی، ساخت و نصب تجهیزات، راه اندازی و تولید کاتالیست در مرکز اراک انجام شده و امکان طراحی و ساخت واحد صنعتی آن توسط کارشناسان شرکت نیز میسر می باشد.
این کاتالیست می تواند جایگزین مناسبی برای کاتالیست زیگلر ناتای وارداتی موسوم بهTHS باشد. از مزایای قابل توجه کاتالیست ساخته شده نسبت به مشابه خارجی فرایند تولید ساده تر، کنترل بهتر فرایند پلیمریزاسیون و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر مانند لوله های تحت فشار، فیلم ها و الیاف با استحکام بالا  و محصولات تزریقی را می توان نام برد.
قابل توجه آنکه کاتالیست وارداتی فوق که عمدتا از شرکت بازل آلمان تهیه می شود با قیمتی حدود 300دلار به ازای هر کیلوگرم  توسط مجتمع های پتروشیمی تولید کننده مواد پلیمری خریداری می گردد؛ در حالیکه با تولید داخلی این کاتالیست طی فرایند توسعه داده شده در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی قیمت آن  حدود 65 دلار به ازای هر کیلوگرم بوده که با مواد اولیه کمتر، ارزان تر و در فرآیند ساده‌تر قابل تولید است در ضمن واحد نیمه صنعتی طراحی شده توانایی تولید حدود 4 تن در سال از این نوع کاتالیست را دارد.  در صورت تولید داخلی این کاتالیست برای واحدهای پتروشیمی تولید کننده فعلی و آتی پلی اتیلن میزان صرفه جوئی ارزی سالانه نزدیک به 35 میلیون دلار برآورد می گردد.

۳ مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۳۶
روابط عمومی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی |
تعداد بازدید : ۲,۹۹۲
کد خبر : ۵۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید