معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری:
جهت‌گیری صنعت نفت به سمت تولید و صادرات علم و فناوری

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری:<br>
جهت‌گیری صنعت نفت به سمت تولید و صادرات علم و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت در تازه‌ترین اظهارات خود گفت: در حال حاضر به جرأت می‌توان ادعا کرد که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در بخش‌های مهمی چون تولید لیسانس‌ها و تکنولوژی، بهبود فرایندهای تولید، مهندسی تفصیلی، ساخت تأسیسات، مهندسی نصب و ساختمان،راه‌اندازی طرح‌ها و عملیات
اجرایی پروژه‌ها تا مرحله بهره‌برداری به خودکفایی گسترده‌ای دست یافته است.

دکتر محمدرضا مقدم در گفت و گویی تفضیلی با خبرنگار ما راجع به عملکرد‌ها و برنامه‌های بخش پژوهش و فناوری صنعت نفت، افزود: خوشبختانه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی طی سال‌های گذشته با توسعه پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعت نفت، تأسیس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی و ایجاد دانشکده‌های نفت در بسیاری از دانشگاه‌های مادر همچون دانشگاه تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر و شیراز قدم‌های محکمی را در زمینه تولید دانش و تکنولوژی برداشته است.

معاون وزیر نفت با تأکید بر این که عملکرد بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات پژوهشی با توجه به محدودیت بودجه‌های اختصاص یافته مناسب بوده است گفت: به منظور تکمیل چرخه پژوهش و تولید دانش 50 درصد از اعتبارات پژوهشی وزارت نفت در سال‌های 87و 88 که معادل 200 میلیارد تومان بوده به بخش‌های اجرایی صنعت نفت و دانشگاه‌های مرتبط اختصاص یافته است.

وی عنوان کرد که با این وجود می‌توان گفت " بافت ملی پژوهش" در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد شده است. دکتر مقدم اعلام کرد: صنعت نفت یک صنعت سرمایه‌بر و فناوری‌بر است و از این رو توسعه پژوهش و فناوری‌ها نیازمند تأمین منابع مالی و سرمایه‌‌ای کافی برای دستیابی به صنعت نفت پایدار است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت عنوان کرد: خوشبختانه طی ماه‌های اخیر با حضور دکتر میرکاظمی (وزیر جدید نفت) اقدامات قابل توجهی در جهت تأمین منابع مالی و سرمایه‌ای صنعت نفت صورت گرفته است.

وی گفت: ساماندهی و جذب منابع مالی (بانک‌ها) داخلی از طریق تنوع‌بخشی به ابزارهای مشارکتی در طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از ابتکارات وزیر نفت بوده چرا که استقلال مالی سبب خواهد شد تا از زیر برخی فشارهای ناشی از لزوم استفاده از دانش فنی خارجی رهایی یابیم.

دکتر مقدم گفت: استقلال در تأمین مالی پروژه‌ها موجب می‌شود " بومی‌سازی عمیقی " در صنعت نفت ایجاد شود به طوری که با این ابزار مهم می‌توان استراتژی مشخصی را درباره انتقال و بومی‌سازی فناوری دنبال کرد.

وی افزود: امروزه اصلاح روش‌ها در پژوهش و فناوری با ایجاد فضای کسب و کار به جای تمرکز بر پژوهش و فناوری در فضای بهره‌برداری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که اکنون با تدوین استراتژی‌ها با جدیت درحال پیگیری است.

دکتر مقدم با بیان این که برخی از طرح‌های اجرایی صنعت نفت به دلیل تأمین مالی خارجی و قرارداد‌های فاینانس و تحمیل استفاده از تکنولوژی خارجی آسیب‌پذیر است افزود: طی دهه‌های گذشته بسیاری از اهداف ما در تولید دانش فنی، توسعه مخازن، تکنولوژی ساخت، تجهیزات به دلیل تأمین مالی طرح‌ها از سوی شرکت‌های خارجی مغفول مانده بود که اکنون زمینه برای استقلال مالی و دستیابی به مرزهای فناوری بومی کامل فراهم آمده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت افزود: بررسی تجربه بسیاری از کشورهای صاحب ذخایر نفت و گاز نظیر نروژ، برزیل، چین و مالزی نشان می‌دهد که آن‌ها طی سال‌های اخیر به سمت صنعت نفت پایدار گام‌های زیادی برداشته‌اند، از این رو لازم است تا جهت‌گیری صنعت نفت به سمت تولید علم و فناوری با محوریت صادرات آن به بازارهای جهانی متمرکز شود.

دکتر مقدم با بیان این که اکنون منابع طبیعی و معدنی (نظیر نفت و گاز) نسبت به دانش و فناوری مرتباً ارزان‌تر می‌شود، گفت: شواهد نشان می‌دهد که درآمد کشورهای صادرکننده مواد خام هر سال کمتر می‌شود و صادرکنندگان خدمات و فناوری سالانه از درآمد بیشتری برخوردار می‌شوند.

وی عنوان کرد: کشورهایی که حتی زنجیره ارزش گسترده در صنعت نفت خود ایجاد کرده‌اند. شاهد کاهش درآمدهایشان هستند بنابراین تمام هوشمندی این است که منابع را با هزینه کمتر و با سرعت بیشتری به فناوری تبدیل کنیم.

معاون وزیر نفت افزود: مرز رقابت در جهان، فناوری است و لازم است مزیت‌های نسبی در صنعت نفت را برای تقویت بیشتر اقتصاد کشورمان به مزیت‌های رقابتی تبدیل کنیم.

معاون پژوهش وزیر نفت اعلام کرد: اکنون ساختار نظام‌مند پژوهشی جدید در صنعت نفت استخراج و تدوین شده است که با حمایت‌های وزیر نفت و اجرای آن، فرایندهای سبد فناوری استراتژیک صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.

۳۰ خرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۳۷
خبرنگار |
تعداد بازدید : ۲,۲۸۱
کد خبر : ۳۷۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید