خطیبی: افزایش سقف تولید اوپک به کاهش قیمت نفت منجر می شود

شانا _ گروه نفت: ‌نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با تاکید بر این که تقاضای نفت اوپک در سال 2010 میلادی افزایش نخواهد یافت، گفت: هرگونه افزایش تولید بدون برآورد صحیح می‌تواند دستاوردهای اوپک را از بین ببرد و روند کاهشی قیمت ها را منجر شود.

محمد علی خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا‌ تصریح کرد:‌ افزایش سقف تولید اوپک به مولفه‌های گوناگون بستگی دارد؛ وضعیت تقاضا و میزان ذخیره سازی‌ها از جمله مواردی است که در تصمیم‌گیری برای افزایش یا کاهش سقف تولید اوپک باید مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان این که هم‌اکنون اوپک با 6ـ5 میلیون بشکه ظرفیت تولید مازاد روبه رو است، تصریح کرد: افزایش سقف تولید نیازمند افزایش تقاضای نفت این سازمان است و تا‌ زمانی که اطمینانی از وجود تقاضای جدید برای اوپک حاصل نشود، سقف تولید نباید تغییر کند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با یادآوری این که در سال جاری میلادی تقاضای جهانی نفت خام حدود 900 هزار بشکه افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: براساس برآوردها، بخش قابل توجهی از افزایش تقاضای جهانی نفت از سوی کشورهای غیر اوپک و مقداری نیز به وسیله مایعات گازی اوپک و غیر اوپک پاسخ داده می شود.

خطیبی تصریح کرد: پیش‌بینی شده است عرضه نفت خام غیر اوپک از 50 میلیون و 900 هزار بشکه ( با 400 هزار بشکه افزایش) به 51 میلیون و 300 هزار بشکه، همچنین مایعات‌گازی اوپک و غیر‌اوپک از 4 میلیون و 600 هزار بشکه در سال 2009 به 5 میلیون و 100 هزار بشکه در سال  2010 افزایش یابد.

وی اظهار داشت: از این رو توصیه شده است اوپک سقف تولید خود را در سال جاری میلادی حفظ کند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک افزایش تقاضای نفت اوپک را از سال 2011 میلادی به بعد اعلام و تصریح کرد:‌ براساس پیش‌بینی آژانس بین المللی انرژی (IEA) از سال 2012 میلادی، کشورهای غیراوپک افزایش تولید نخواهند داشت و به طور متوسط روند کاهشی تولید این کشورها از سال 2011 به بعد شروع خواهد شد و درآن برهه انتظار است که افزایش تقاضای جهانی نفت به سمت اوپک معطوف شود.

خطیبی با بیان این که عرضه و تقاضای نفت خام اوپک در سال 2010 تقریبا در سطح 2009 خواهد بود، گفت: بعید است اوپک در سال جدید تصمیمی برای افزایش تولید بگیرد، مگر این که تقاضای ملموسی در بازار وجود داشته باشد که بدون پاسخ مانده و ضرورت پاسخگویی آن از سوی اوپک وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر این که اوپک باید در این مقطع زمانی خویشتن‌داری و از دستاورد خود یعنی ثبات نسبی در بازار حفاظت کند، تصریح کرد: در سال‌های آتی که تقاضای نفت اوپک افزایش می یابد، این سازمان می‌تواند با افزایش سقف تولید به تقاضای بازار پاسخ دهد.

بر پایه این گزارش، اعضای اوپک به منظور بررسی وضعیت بازار جهانی نفت خام، روز 14 اکتبر 2010 (22 مهر 1389) در مقر دائم اوپک در وین اتریش گردهم می آیند. این اعضا اسفند ماه گذشته در یکصد و پنجاه و ششمین نشست خود در وین تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح 24 میلیون و 845 هزار بشکه در روز حفظ کنند.
۱۷ خرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۵۰
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۴۴۴
کد خبر : ۳۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید