مدیر اچ.اس.یی شرکت ملی نفت ایران: آتش زدن چاه مارون برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست انجام شد

مدیر اچ.اس.یی شرکت ملی نفت ایران:
آتش زدن چاه مارون برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست انجام شد
مدیر اچ.اس.یی شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به نشت نفت و گاز در سطح زمین، میدان نفتی مارون آتش زده شد تا از آلودگی‌های زیست محیطی و مسمومیت مردم منطقه جلوگیری شود.
به گزارش شانا، قدرت‌الله نصیری افزود: در اثر رانش زمین، لوله جداری (کیسینگ) چاه 104 میدان نفتی مارون شکسته شد و درنتیجه نفت و گاز به سطح زمین راه پیدا کرد.
وی تصریح کرد: نشت نفت و گاز از چند نقطه صورت می‌گیرد و امکان مهار آن وجود ندارد؛ به همین دلیل برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و مسمومیت مردم منطقه این آتش سوزی اجباری انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،این شکستگی در عمق 700 متری اتفاق افتاده است و به گفته مدیر اچ.اس.یی این شرکت، از این رو هیچ گونه کنترلی از بالا روی آن وجود ندارد و تنها راه حل، فرستادن ریگ حفاری به آنجاست تا چاه از بالا کشته شود.
نصیری تأکید کرد: در صورتی که این راه حل جواب ندهد، دو چاه افقی از دو طرف به سمت مقصد حفر و سیمان به آنجا تزریق می‌شود تا به این وسیله چاه کشته شود.
هم‌اکنون مراحل حفاری این دو چاه آغاز شده است.
مدیر اچ.اس.یی شرکت ملی نفت ایران افزود: اگر از راه حل نخست به نتیجه برسیم، مهار نشت نفت و گاز در مدت زمان کمی شاید یک هفته به طول بینجامد؛ در غیر این صورت باید راه حل دوم پیگیری شود که در این صورت مدت زمان چند ماهه نیاز است تا کار به سرانجام برسد.
نیازی به ترک منطقه نیست
نصیری در باره اعلام هشدار به مردم منطقه گفت: نیازی به ترک منطقه نیست، زیرا اگر آتش زدن چاه‌ها انجام نمی‌شد؛ ممکن بود گاز کل منطقه را فرابگیرد و مردم دچار مسمومیت‌های شدید شوند، اما هم‌اکنون خطری بومیان منطقه را تهدید نمی‌کند.
مدیر اچ.اس.یی شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: تمام اقدام‌های لازم برای مهار شرایط کنونی میدان نفتی مارون در حال انجام است تا در کوتاه‌ترین زمان، شرایط به وضعیت عادی برگردد.
چاه 104 مارون در فاصله چهار کیلومتری رودخانه جراحی نزدیک پل خلف آباد واقع در شهرستان رامشیر در 80 کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد.
میدان نفتی مارون با تولید روزانه 500 هزار بشکه نفت‌خام از 370 حلقه چاه تولیدی جزو بزرگترین میدان‌های نفت ایران به شمار می‌رود.
بافت خاک و زمین این منطقه به گونه‌ای است که مدام حرکت‌های زیاد و رانش‌های شدید در لایه‌های زیرین زمین رخ می‌دهد و به طور معمول در نتیجه آن لوله‌های جداری و آستری چاه‌های نفت و گاز در اعماق زمین مسدود می‌شود.
۱۸ بهمن ۱۳۸۸ ۰۸:۴۷
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۹۲۴
کد خبر : ۳۰۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید