در 7 ماه گذشته و در بازار سرمایه رخ دادافزایش 100 درصدی قیمت سهام پتروشیمی‌های شیراز و فن‌آوران

در 7 ماه گذشته و در بازار سرمایه رخ دادافزایش 100 درصدی قیمت سهام پتروشیمی‌های شیراز و فن‌آوران
از ابتدای امسال تا کنون حدود 395 میلیون سهم و حق‌تقدم 27 شرکت فعال در گروه محصولات شیمیایی معامله شد که در این میان قیمت سهام پتروشیمی‌های شیراز و فن‌آوران بیش از 100 درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، در این معاملات 7 ماهه هر سهم هنکل پاک وش 179 درصد افزایش یافت تا این شرکت بیشترین رشد قیمت گروه شیمیایی را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که پتروشیمی فن‌آوران با 122 درصد و پتروشیمی شیراز با 118 درصد در جمع صدرنشینان این گروه قرار گرفتند.
همچنین در سال جاری 64 درصد به قیمت هر سهم پاکسان اضافه شد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمی با 56 درصد، کربن ایران با 44درصد، پتروشیمی خارک با 42 درصد، گلتاش با 36 درصد، نیرو کلر با 35 درصد و پتروشیمی آبادان با 26 درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
در این میان سموم علف کش، پتروشیمی اراک، بین‌المللی پارس، پارس پامچال، کف، شیمیایی فارس و شیمیایی سینا نیز با رشد قیمت معاملات را به پایان بردند.
اما در آن سوی بازار لعابیران با 34 درصد افت قیمت، بیشترین کاهش را داشت و در کنار دوده صنعتی، صنایع شیمیایی، پتروشیمی فارابی، تولی پرس، پتروشیمی اصفهان، الیاف مصنوعی، پلی‌اکریل و املاح معدنی فهرست کاهش قیمت‌های این گروه را تشکیل دادند.
سرمایه‌گذاری پتروشیمی؛ نقدشونده‌ترین سهم گروه
در معاملات این گروه بورسی، سهام سرمایه‌گذاری پتروشیمی در 126 روز معامله شد تا این سهم نقدشونده‌ترین سهم شیمیایی باشد.
در این میان لعابیران در 125 روز، پتروشیمی خارگ در123 روز، کربن ایران و نیرو کلردر 121 روز، پتروشیمی‌های آبادان و اراک در 119 روز، تولی پرس در 116 روز، گلتاش در 107 روز و پاکسان در 101 روز نقدشونده‌ترین سهام این گروه بودند.
ارسال 61 هزار فرم درخواست خرید
در این معاملات 7 ماهه سرمایه‌گذاران بر روی سهام شیمیایی 61 هزار و 297 بار به شرکت‌های کارگزاری سراسر کشور مراجعه کرده و متقاضی خرید بیش از 123 میلیارد تومان سهام این گروه بودند که در این میان 13 هزار و 576 فرم درخواست برای سهام سرمایه‌گذاری پتروشیمی پر شد.
این در حالی است که پتروشیمی خارگ با 10 هزار و 485 بار معامله در جایگاه دوم این گروه قرار گرفت و شرکت‌های نیرو کلر، پتروشیمی فن‌آوران، کربن ایران، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی آبادان، گلتاش، کف، پاکسان و سموم علف‌کش به ترتیب رتبه‌های بعدی این گروه را به خود اختصاص دادند.
"رنگین" پربازده‌ترین سهم
امسال سرمایه‌گذاران بر روی سهام شرکت رنگین بیش از 108 درصد بازدهی به دست آوردند تا این شرکت به عنوان پربازده‌ترین سهم گروه شناخته شود.
در این معاملات سهامداران پارس پامچال 85 درصد و دارندگان سهام پاکسان 73 درصد بازدهی به دست آوردند و شرکت‌های گلتاش، نیرو کلر، پتروشیمی شیراز، سرمایه‌گذاری پتروشیمی و لعابیران به ترتیب با 68، 54 ،45، 41 و 38 درصد بازدهی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

۶ آبان ۱۳۸۸ ۰۷:۴۳
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۷۶۲
کد خبر : ۲۷۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید