معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی: امسال 11 طرح پتروشیمی به تولید می‌رسد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی:
امسال 11 طرح پتروشیمی به تولید می‌رسد
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امسال 11 طرح پتروشیمی به تولید می‌رسند و به این ترتیب طرح‌های در دست اجرای پتروشیمی در برنامه چهارم توسعه تکمیل می‌شود.

به گزارش شانا، عادل نژادسلیم ظرفیت این طرح‌‌ها را 8 میلیون و 800 هزار تن و سرمایه‌گذاری انجام شده برای احداث آنها را یک میلیارد و 500 میلیون دلار اعلام کرد.

وی مهم ترین چالش‌های پیش روی صنعت پتروشیمی را بازپرداخت دیون شرکت‌ها، افت قیمت‌های محصولات پتروشیمی، تأخیر در اجرای پروژه‌ها ناشی از مشکلات تأمین تجهیزات، مواد شیمیایی خاص و کاتالیست و کاهش جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بازپرداخت بدهی‌ها، دریافت نشدن خوراک کافی و اختلال در روند تولید، فروش و سوددهی و مشکلات تأمین ارز از حساب ذخیره ارزی خواند.
به گفته نژادسلیم، دلایل تحقق نیافتن کامل اهداف و برنامه‌های عملیاتی را کمبود خوراک، اشکالات تعمیراتی و فرآیندی، مشکل تأمین یوتیلیتی و کمبود مواد شیمیایی و قطعات یدکی است.
وی فشردگی بیش از حد برنامه زمانبندی پروژه‌ها با توجه به نبود زیرساختارهای مناسب در منطقه،‌ محدودیت منابع مالی و امکانات داخلی کشور برای تامین مالی طرح‌ها، پیچیدگی و طولانی بودن فرآیند گشایش اعتبار اسنادی، عدم تجربه کافی پیمانکاران فنی و مهندسی و ساخت و نصب داخلی، کمبود نیروی انسانی ماهر، کمبود تجهیزات و ماشین آلات عمومی و تخصصی، وجود قوانین محدودکننده بین‌المللی و حضور نیافتن به موقع کارشناسان خارجی را از دیگر دلایل عمده تأخیر در اجرای طرح‌ها برشمرد.

۲۱ مهر ۱۳۸۸ ۱۵:۳۸
تعداد بازدید : ۱,۹۷۵
کد خبر : ۲۷۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید