رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی آبان ماه راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از راه‌اندازی رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در نیمه نخست آبان ماه در کیش خبر داد.

به گزارش شانا، علی صالح‌آبادی امروز (سه‌شنبه 14 مهر) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: معاملات رینگ صادراتی کیش به صورت آزمایشی آغاز شده است تا مقدمات راه‌اندازی رسمی آن هر چه سریع تر فراهم شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های هیئت پذیرش کالای ایران در شش ماه نخست امسال گفت: در این جلسه‌ها عملکرد عرضه‌ها با تعهدهای عرضه مقایسه و در نهایت مقرر شد تعهدهای عرضه بیشتر و دستکم 95 درصد از تولیدات هر شرکت در بورس کالا عرضه شود.

هسته منطقه‌ای با تشکیل رینگ صادراتی
صالح‌آبادی به برگزاری جلسه‌های مدیران سازمان بورس با شرکت بازرگانی پتروشیمی و وزارت نفت اشاره و تاکید کرد: در صورت عرضه محصولات پتروشیمی در رینگ صادراتی بورس کالا، ایران می‌تواند تعیین‌کننده نرخ این محصولات در خاورمیانه باشد.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: برای تحقق این موضوع باید مصوبات لازم از دولت اخذ شود تا بتوان به این افتخار ملی دست یافت، زیرا هدف نهایی از تشکیل رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در کیش ایجاد هسته منطقه‌ای در این جزیره است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در صورت ایجاد چنین هسته‌ای، ایران می‌تواند محصولات پتروشیمی کشورهای کوچک منطقه را در رینگ صادراتی کیش عرضه کند.

وی با بیان این که سازمان بورس درحال تدوین آیین نامه ضوابط افشای اطلاعات عرضه در بورس کالای ایران است، افزود: بر اساس این آیین‌نامه، شرکت‌ها موظف خواهند بود اطلاعات مربوط به تولید و عرضه خود را به بازار ارائه کنند.

به گفته صالح آبادی، با تصویب و اجرای این آیین‌نامه، عرضه‌ها در بورس کالای ایران منظم‌تر انجام خواهد شد.

اوراق مشارکت پالایشگاه آبادان در فرابورس

صالح‌آبادی همچنین از عرضه اوراق مشارکت پالایشگاه آبادان از طریق فرا بورس خبر داد و گفت: ظرف یک ماه آینده 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت این پالایشگاه در فرابورس عرضه می‌شود که شرکت ملی پالایش و پخش به نمایندگی از دولت به پالایشگاه آبادان در این عرضه کمک می‌کند.

۱۵ مهر ۱۳۸۸ ۱۶:۱۱
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۰۵۶
کد خبر : ۲۶۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید