شرکت ملی پتروشیمی توان رقابت با شرکت های جهانی را دارد

شرکت ملی پتروشیمی توان رقابت با شرکت های جهانی را دارد
خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به گفته مسئولین بخش پتروشیمی این شرکت در صورت واگذاری به بخش خصوصی قابلیت رقابت با شرکت های معتبر جهانی دارد.

مجید ناصری نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: وزارت نفت وزارت خانه‌ای بسیار وسیع وگسترده است.
وی گفت: این وزارت خانه دارای چهار شرکت عریض است که هر کدام از این شرکتها به بزرگی یک وزارت خانه است و اداره هر کدام از آنها زمان و هزینه زیادی را می طلبد.
ناصری نژاد با اشاره به شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای تابعه وزارت نفت است که با سایر وزارت خانه ها مانند وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن در تعامل است.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: صحبت رئیس جمهور در روز تودیع و معارفه وزیر نفت مبنی بر آزاد سازی این شرکت از بدنه وزارت نفت بسیار دقیق است زیرا ارتباط این شرکت با سایر وزارت خانه ها موجب بزرگی این شرکت شده است بنابر این برای شفاف سازی حسابها و معاملاتش یا باید از این وزارت خانه جدا ویا به بخش خصوصی واگذار شود.
* واگذاری شرکت ملی پتروشیمی به بخش خصوصی باید زود تر انجام شود
ناصری نژاد گفت: یکی از راه های نجات کشور از مشکلات اقتصادی اجرای اصل 44 قانون اساسی است و واگذاری شرکتهای دولتی باید از صنایعی شروع شوند که سودده هستند تا بخش خصوصی به سرمایه گذاری در آن راغب باشند.
این عضو کمیسیون انرژی گفت: به گفته مسئولین بخش پتروشیمی این شرکت در صورت واگذاری به بخش خصوصی قابلیت رقابت با شرکت های معتبر جهانی دارد و چندین سال است که این موضوع را به اثبات رسانده است؛ بنابر این تعمل در این باره به جای آنکه سودی برای کشور در بر داشته باشد بیشتر موجب زیان می شود.
* جمع آوری سرمایه های اندک مردم و سرمایه گذاری در صنعت نفت
این عضو کمیسیون انرژی گفت: عدم سرمایه گذاری در صنایع زیر بنایی یکی از مشکلاتی است که اکنون در کشور با آن روبه رو هستیم.
وی افزود: ساخت پالایشگاه برای تولید بنزین یکی از اولویت های کاری است که باید سرمایه ها را به آن بخش سوق داد، متاسفانه آن طور که ما باید در بخش پالایشگاه سازی سرمایه گذاری می کردیم این کار را انجام ندادیم بنابر این برای تهیه بنزین به کشور های دیگر وابسته هستیم .
ناصری نژاد تصریح کرد: چند راه برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف وجود دارد که یکی از این راه ها استفاده از فاینانس است اما سرمایه گذاران خارجی به جای آنکه منافع ما برایشان مهم باشد به دنبال کسب سود خود هستند واکنون نیز با توجه به تحریم های موجود کمتر رقبت می کنند به این عرصه وارد شوند.
وی با اشاره به سرمایه گذاران داخلی که دارای سرمایه های کلان هستند گفت : این سرمایه داران کمتر ریسک می کنند و سرمایه خود را وارد بخش پایین دستی نفت نمی کنند بنابر این به این بخش نیز نمی توان زیاد امیدوار بود.
این عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: راه سومی که می ماند استفاده از سرمایه های اندک مردم است که دولت و وزارت نفت باید به وسیله اوراق قرضه تضمین شده این سرمایه هارا جمع آوری کرده و ورارد بخش نفت کنند.

۳۰ شهریور ۱۳۸۸ ۱۴:۳۵
پترونت |
تعداد بازدید : ۲,۳۵۱
کد خبر : ۲۵۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید