در سه ماه نخست امسال محقق شد صادرات 20 هزار تن از محصولات پتروشیمی تبریز

در سه ماه نخست امسال محقق شد صادرات 20 هزار تن از محصولات پتروشیمی تبریز
صادرات پتروشیمی تبریز در سه ماه اول سال جاری با 270 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به بیش از 20 هزار تن رسید.
 به گزارش شانا، با صادرات این میزان فرآورده پلیمری به 13 کشور جهان، 19 میلیون دلار ارز وارد کشور شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 140 درصد افزایش نشان می دهد.

آمار نشان می دهد در سه ماه نخست سالجاری، کشورهای اروپایی در میان مشتریان خارجی پتروشیمی تبریز از مشتریان آسیای جنوب شرقی از جمله چین پیشی گرفته و کشور ترکیه با 5700 تن ، آلمان 5400 تن و سوئد با 2800 تن واردات در صدر مشتریان خارجی پتروشیمی تبریز قرار گرفته اند.

از سوی دیگر در خرداد ماه گذشته نیز بیش از 66 هزار تن انواع فرآورده های شیمیایی و پلیمری به ارزش 223 میلیارد ریال در اختیار صنایع پایین دست داخلی قرار گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش، پتروشیمی تبریز در سال گذشته 721 هزار تن محصول میانی و نهایی تولید کرد که از این میزان محصول تولیدی بیش از 87 میلیون دلار آن به بازارهای جهانی صادر و مابقی در بازار داخلی عرضه شده است.

فعالیت های طراحی و مهندسی مجتمع پتروشیمی تبریز با هدف توسعه استان آذربایجان شرقی از نیمه دوم سال ۱۳۶۸ آغاز و اولین عملیات نصب واحدهای آن در سال ۱۳۷۱ انجام شد، بهره برداری از این مجتمع نیز در دی ۷۵ آغاز و در فروردین ۱۳۷۷ تکمیل شد.
 
80 درصد خوراک این مجتمع از پالایشگاه تبریز و 15 درصد از پالایشگاه تهران و پنج درصد از پتروشیمی‌های اراک و بندر امام تامین می‌شود که با افزایش ظرفیت پالایشگاه تبریز، طرح توسعه جدیدتری در مجتمع پتروشیمی تبریز اجرا خواهد شد.

پتروشیمی تبریز از نظر ظرفیت تولیدی و ارزش افزوده در میان مجتمع‌های تولید کننده پلیمری بعد از بندر امام و اراک در جایگاه سوم قرار دارد.

هم اکنون محصولات پتروشیمی تبریز با تنوع هشت محصول به بیش از 38 کشور جهان صادر می‌شود که چین و ترکیه بزرگ ترین خریداران محصولات این مجتمع هستند.

۹ تیر ۱۳۸۸ ۰۸:۵۲
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۸۸۰
کد خبر : ۲۲۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید