امضای 3 قرارداد اجرای طرح های پتروشیمی با شرکت های خارجی

امضای 3 قرارداد اجرای طرح های پتروشیمی با شرکت های خارجی
شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور اجرای طرح های جدید پتروشیمی در کشور، 3 قرارداد با شرکت های خارجی منعقد کرده است.
 به گزارش شانا، این شرکت در اجرای 5 طرح پتروشیمی اقدام به مشارکت با کشورهای آفریقای جنوبی، ترکیه، اندونزی و هند کرده است که طبق توافقات اولیه شرکت پتکیم ترکیه قرار است در طرح 300 هزار تنی پتروشیمی مهاباد و یک میلیون و 650 هزار تنی متانول در عسلویه و شرکت ساسول آفریقا در طرح الفین 12 (پتروشیمی مهر) سرمایه گذاری کند.

همچنین شرکت ناگارجونای هند خود را برای سرمایه گذاری و همکاری در ساخت یک واحد یک میلیون تنی اوره و آمونیاک در جنوب ایران آماده می کند ضمن اینکه شرکت دیگری از هند (دوکان) نیز درخواست مشارکت در طرح 40 هزار تنی EPDM ایران را دارد.

پیشتر عادل نژادسلیم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اجرای مشترک طرح های نوین صنعت پتروشیمی را با شرکت های خارجی سیاست جدید این شرکت عنوان و تاکید کرده است که این روش می تواند در نقش تعیین کننده ای در اجرای طرح ها و بهره برداری به موقع ار پروژه ها داشته باشد. 

این شرکت در سال 1381نیز در مشارکت و سرمایه گذاری مشترک با شرکت آفریقایی ساسول اقدام به اجرای پروژه الفین نهم (شرکت پلیمر آریا ساسول) در زمینی به مساحت 78 هکتار کرده است.

این طرح که در مراحل پایانی راه اندازی قرار دارد، یکی از بزرگترین پروژه های تولید اتیلن در جهان است که سرمایه گذاری ساخت آن یک میلیارد و ‪ ۲۰۰‬میلیون دلار برآورد شده است.   

مجتمع پتروشیمی مهر که هفته گذشته به بهره برداری رسمی رسید نیز یکی دیگر از الگوهای موفق سرمایه گذاری مشترک ایران با کشورهای ژاپن و تایلند نام گرفته است. مجتمع پتروشیمی مهر از جمله طرح های سایت دوم عسلویه است که با هدف تولید 300 هزار تن پلی اتیلن در سال در زمینی به مساحت 13 هکتار ساخته شده است.

این مجتمع 3 گرید پلی اتیلن تزریقی، فیلم و پایپ را تولید می کند و محصولات تولیدی آن به عنوان خوراک اصلی واحدهای پایین دستی در تولید انواع پلاستیک ها مانند لوله ها، پوشش کابل مورد استفاده قرار می گیرد.

در یک ماه گذشته بیش از 6 هزار تن محصول در این مجتمع تولید و نزدیک به 2 هزار و 500 تن از تولیدات آن صادر شده است که در این میان 60 درصد محصولات تولیدی این طرح به شرکای خارجی آن تعلق دارد و بازرگانی آن به عهده شرکاست و 40 درصد سهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی بازاریابی و به فروش می رسد.

علاوه بر این ها شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طرح های پتروشیمی کشورهایی چون فلیپین و هند سرمایه‌گذاری کرده و برای حضور در طرح های ونزوئلا، عمان و ازبکستان برنامه‌‌های متعددی دارد. 

۸ تیر ۱۳۸۸ ۰۹:۱۶
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۱۶۴
کد خبر : ۲۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید