با سرمایه گذاری 25 میلیارد دلار انجام خواهد شد اجرای 46 طرح جدید پتروشیمی در برنامه پنجم توسعه

با سرمایه گذاری 25 میلیارد دلار انجام خواهد شد
اجرای 46 طرح جدید پتروشیمی در برنامه پنجم توسعه
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اجرای 46 طرح جدید پتروشیمی با سرمایه گذاری 25 میلیارد دلار تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه خبر داد.
 مهندس عادل نژادسلیم صبح روز پنج شنبه، 4 تیر در مراسم بهره برداری از مجتمع پتروشیمی مهر با بیان این که بخشی از سرمایه گذاری یاد شده از سوی مشارکت سرمایه گذاران خارجی انجام خواهد شد، افزود: مجتمع پتروشیمی مهر با سرمایه گذاری مشترک ایران، تایلند و ژاپن به ارزش 240 میلیون دلار احداث شده و نمونه ای از همکاری صنعت پتروشیمی ایران با سایر کشورهای جهان به شمار می آید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: این شرکت هم اکنون 24 طرح را با سرمایه گذاری پانزده میلیارد دلار و ظرفیت 16 میلیون تن در سال در دست اجرا دارد.

نژاد سلیم، از افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در این شرکت به 39 میلیون تن در سال جاری خبر داد و گفت: ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در سال جاری به شش میلیارد دلار خواهد رسید.

وی به عملکرد شرکت در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته شش طرح پتروشیمی به بهره برداری رسید، این طرح ها با سرمایه گذاری پنج میلیارد و چهارصد میلیارد دلار احداث شده و مجموعا 4/6 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال گذشته بیست و هفت میلیون و 100 هزار تن از انواع محصولات پتروشیمی تولید کرده و این در حالی که در سال 1384 این رقم پانزده میلیون و 800 هزار تن بوده است.

وی ارزش کل فروش محصولات پتروشیمی در سال 84 را سی و هفت هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این رقم در سال گذشته به 102 هزار میلیارد ریال رسیده است؛ همچنین ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در سال 84، 2/3 میلیارد دلار بوده که در سال گذشته به 2/7 میلیارد دلار افزایش یافته است.

به گفته وی، ظرفیت نصب شده محصولات پتروشیمی در سال 84، 4/20 میلیون تن بوده است که در سال گذشته به 51 میلیون تن افزایش یافته و با احتساب مجتمع های اراک، خارگ و آبادان که به بخش خصوصی واگذار شده بودند به 54 میلیون تن در سال رسیده است.

نژادسلیم ارزش افزوده ایجاد شده از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 84 را هجده هزار میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این رقم در سال گذشته بالغ بر 41 هزار میلیارد ریال بوده است؛ ضمن این که در مجموع از سال 84 تا کنون 2/12 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی کشور سرمایه گذاری شده است.

مجتمع پتروشیمی مهر صبح روز پنج شنبه، 4 تیر با حضور رئیس جمهوری، وزیر نفت و جمعی از مدیران این صنعت به طور رسمی افتتاح شد.

۶ تیر ۱۳۸۸ ۱۲:۲۳
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۸۹۲
کد خبر : ۲۱۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید