مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی: 15 میلیارد دلار در فاز دوم عسلویه سرمایه گذاری می شود

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی: 15 میلیارد دلار در فاز دوم عسلویه سرمایه گذاری می شود
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اجرای 22 طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری 15 میلیارد و 600 میلیون دلار در فاز دوم عسلویه خبر داد.
 جلیل ابراهیم پور درگفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: این طرح ها عمدتا با مشارکت سرمایه گذاران خارجی از کشورهایی مانند ونزوئلا، عمان، تایلند و ژاپن انجام شده است و با بهره برداری از آنها سالانه 31 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی افزوده می شود.

وی پتروشیمی های بوشهر، مروارید، کاویان، خلیج فارس، اتحاد، مهر، مرجان، کیمیا گستر، جم آرمه، هرمز، ونیران، سمند طراح، لاوان، هنگام و پتروشیمی دماوند را از جمله طرح های فاز دوم عسلویه عنوان کرد و افزود: این طرح ها شامل یک مجتمع تامین کننده یوتیلیتی و سرویس های جانبی، 7 واحد تولید متانول، 3 واحد تولید اوره و آمونیاک، 2 واحد تولید اتیلن، یک واحد تولید آمونیاک و یک واحد استحصال اتان است.

ابراهیم پور تصریح کرد: هم اکنون قرارداد دو طرح متانول مرجان و پارس کیمیا با بخش خصوصی داخلی و خارجی منعقد شده و این طرح ها در مرحله تامین فاینانس و اجرای فعالیت های مهندسی قرار دارند.

وی افزود: طرح متانول ایران و ونزوئلا در مرحله انتخاب پیمانکار است و پتروشیمی مروارید نیز به منظور تولید سالانه 550 هزار تن اتیلن به عنوان نخستین تأمین کننده خوراک خط لوله اتیلن غرب در آستانه راه اندازی قرار دارد. 

بهره برداری از نخستین واحد پتروشیمی در فاز دوم عسلویه

ابراهیم پور با بیان اینکه پتروشیمی مهر به عنوان نخستین واحد پتروشیمی در فاز دوم عسلویه به تولید رسیده است، تصریح کرد: این مجتمع به منظور تولید 300 هزار تن پلی اتیلن در سال در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

عملیات اجرایی این طرح از سال 1384 آغاز شد و هم اکنون با 75 درصد ظرفیت در مدار تولید قرار گرفته است. مرحله تولید این طرح از گرید تزریقی و به ظرفیت 30 تن در ساعت از روز جمعه اول خرداد ماه آغاز شده است.

39 درصد سهام مجتمع این طرح به عنوان یکی از موفق ترین نمونه های مشارکت خارجی در کشور به شرکت پتروشیمی بین الملل، 58 درصد به شرکت اتحاد سرمایه گذاری پتروشیمی سنگاپور و 3 درصد به سایر شرکت ها تعلق دارد.

پتروشیمی دماوند، بزرگترین واحد پتروشیمی در فاز دوم عسلویه

وی ادامه داد: پتروشیمی دماوند به عنوان بزرگترین مجتمع در حال احداث در فاز دوم عسلویه است که  سرویس های جانبی، آب، برق، بخار و گازهای صنعتی مجتمع های مستقر در فاز دوم عسلویه را تأمین خواهد کرد.

مجتمع پتروشیمی دماوند به منظور تولید 70 هزار متر مکعب در ساعت آب خنک کننده، 32 متر مکعب در ساعت آب شیرین، 660 تن در ساعت بخار، 246 مگاوات برق، 156 تن در ساعت اکسیژن و 48 هزار نرمال متر مکعب در ساعت نیتروژن احداث می شود.

خوراک این مجتمع سالانه 610 میلیون متر مکعب گاز طبیعی است که از فازهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی تأمین می شود و همچنین آب کندانس برگشتی مجتمع ها به میزان 410 تن بر ساعت خوراک دیگر مجتمع است.

به گزارش شانا، در فاز یک عسلویه بیش از 7 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده و طرح های بزرگی چون جم، آریاساسول، پردیس، زاگرس و برزویه (نوری) در این فاز قرار دارند که هر کدام در تولید یک نوع از محصولات پتروشیمی در جهان بی رقیب هستند.

۱۷ خرداد ۱۳۸۸ ۰۸:۰۳
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۰۷۱
کد خبر : ۲۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید