افزایش 36 درصدی صادرات پتروشیمی تبریز در دو ماه نخست امسال

افزایش 36 درصدی صادرات پتروشیمی تبریز در دو ماه نخست امسال
به گزارش شانا، مجموع صادرات پتروشیمی تبریز در دو ماه اول امسال 7500 هزار تن به ارزش 8/6 میلیون دلار رسید که این میزان صادرات نسبت به دوره مشابه سال قبل 36 درصد رشد داشته است.

این میزان فرآورده های پلیمری به کشورهای چین، انگلستان، المان، سوییس، بلغارستان، مصر، ترکیه و ارمنستان صادر شد.

همچنین در دو ماه اول امسال 42 هزار تن انواع فرآورده های پلیمری و شیمیایی به ارزش 354 میلیارد ریال در اختیار صنایع پایین دستی قرار گرفت.

پتروشیمی تبریز در سال گذشته 721 هزار تن محصول میانی و نهایی تولید کرد که از این میزان محصول تولیدی بیش از 87 میلیون دلار آن به بازارهای جهانی صادر و بقیه در بازار داخلی عرضه شده است.

فعالیت های طراحی و مهندسی مجتمع پتروشیمی تبریز با هدف توسعه استان آذربایجان شرقی از نیمه دوم سال ۱۳۶۸ آغاز و اولین عملیات نصب واحدهای آن در سال ۱۳۷۱ انجام شد. بهره برداری از این مجتمع نیز در دی  ۷۵ آغاز و در فروردین ۱۳۷۷ تکمیل شد.
 
80 درصد خوراک این مجتمع از پالایشگاه تبریز و 15 درصد از پالایشگاه تهران و 5 درصد از پتروشیمی‌های اراک و بندر امام تامین می‌شود که با افزایش ظرفیت پالایشگاه تبریز، طرح توسعه جدیدتری در مجتمع پتروشیمی تبریز اجرا خواهد شد.

پتروشیمی تبریز از نظر ظرفیت تولید و ارزش افزوده در میان مجتمع‌های تولید کننده پلیمری بعد از بندر امام و اراک در جایگاه سوم قرار دارد.

هم اکنون محصولات پتروشیمی تبریز با تنوع 8 محصول به بازار بیش از 38 کشور جهان صادر می‌شود و چین و ترکیه بزرگ ترین خریداران محصولات این مجتمع هستند.

۱۳ خرداد ۱۳۸۸ ۱۲:۵۰
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۸۱۰
کد خبر : ۱۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید