تا پایان شهریور امسال انجام خواهد شد عرضه هلدینگ پتروشیمی با 10 شرکت زیرمجموعه در بورس

تا پایان شهریور امسال انجام خواهد شد
عرضه هلدینگ پتروشیمی با 10 شرکت زیرمجموعه در بورس
هلدینگ شرکت ملی صنایع پتروشیمی با 10 شرکت زیر مجموعه آن تا پایان شهریورماه امسال در بورس عرضه خواهد شد.
 رئیس‌ ستاد فرعی اصل 44 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: در ابتدا هلدینگ پتروشیمی را با 13شرکت متشکل از شرکت های پایانه و مخازن، بازرگانی پتروشیمی، بازرگانی بین الملل، سازمان منطقه ویژه اقتصادی و مجتمع های تولیدی تندگویان، فجر، بوعلی سینا، بندرامام، مبین، مارون، برزویه، خوزستان و پارس نهایی کرده بودیم که با حذف مجتمع های تندگویان، مارون و خوزستان فهرست نهایی به 10 شرکت کاهش یافت.

مهدی آقاجانی یادآور شد: باقی ماندن 10شرکت در سبد پتروشیمی به این دلیل است که این شرکت بتواند با توجه به سابقه 40 ساله علاوه بر حفظ برند خود در بازارهای جهانی و هدایت و راهبرد صنعت پتروشیمی؛ اهداف دولت و نظام را نیز در این صنعت محقق کند.

به گفته او صورت های مالی تلفیقی هلدینگ در حال تهیه است و پیش بینی می شود پس از طی مراحل واگذاری در سازمان خصوصی سازی سهام آن تا پایان شهریور ماه در بورس عرضه شود.

واگذاری بلوکی پتروشیمی شیراز و شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی

وی از واگذاری بلوکی پتروشیمی شیراز و شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی در آینده نزدیک خبر داد و تاکید کرد: در گذشته 10 درصد سهام پتروشیمی شیراز در بورس عرضه شده بود که در همسویی با اجرای اصل 44 در صنعت پتروشیمی تصمیم به عرضه کامل سهام آن به شکل بلوکی گرفته شده است.

آقاجانی ادامه داد: هم اکنون اسناد و صورت های مالی  18 شرکت زیرمجموعه پتروشیمی و 18مجتمع تولیدی پتروشیمی در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار دارد و این سازمان هر زمان که شرایط بازار را مناسب ارزیابی کند، می تواند اقدام به واگذاری این شرکت ها کند.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی سال گذشته موفق شد رتبه نخست واگذاری سهام شرکت های زیرمجموعه خود به بخش خصوصی را کسب کند؛ افزون بر این بخشی از سهام شرکت های زیرمجموعه آن نیز برای رد دیون دولت یا درقالب سهام عدالت به بخش خصوصی واگذار شده است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اکنون 4 هزار میلیارد تومان سرمایه و 24 هزار میلیارد تومان دارایی دارد؛ بنابر این می توان انتظار داشت که پس از واگذاری آن در بورس به یکی از بزرگ ترین شرکت های دولتی واگذار شده تبدیل شود.

۱۰ خرداد ۱۳۸۸ ۰۸:۰۸
شانا |
تعداد بازدید : ۲,۰۷۴
کد خبر : ۱۹۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید