با ساخت خط اتیلن مرکز و 5 مجتمع پتروشیمی استان فارس به قطب صنعتی کشور تبدیل می شود

با ساخت خط اتیلن مرکز و 5 مجتمع پتروشیمی
استان فارس به قطب صنعتی کشور تبدیل می شود
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با ساخت خط اتیلن مرکز و پنج مجتمع پتروشیمی، استان فارس به یکی از قطب های صنعتی کشور تبدیل می شود.
 مهندس جلیل ابراهیم پور در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: احداث خط لوله اتیلن مرکز و پنج مجتمع پتروشیمی به روی آن با هدف اشتغالزایی، استفاده از منابع اتان پالایشگاه پارسیان، تامین نیازهای داخلی به محصولات پلیمری و ایجاد ارزش افزوده در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران قرار گرفته است.

وی افزود: با استفاده از منابع چشمگیر اتان در پالایشگاه گاز پارسیان، می توان محصولات الفینی را به مراتب ارزان تر از سایر منابع تولید کرد.

ابراهیم پور ادامه داد: قرار است خوراک مورد نیاز خط لوله اتیلن مرکز با احداث یک واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان تامین شود؛ این واحد ظرفیت استحصال سالانه یک میلیون و 200 هزار تن اتان را دارد و می تواند منبع مناسبی برای تولید اتیلن باشد.

وی تصریح کرد: اتان استحصالی از پالایشگاه پارسیان در پتروشیمی فیروزآباد تبدیل به یک میلیون تن اتیلن می شود و اتیلن تولیدی این مجتمع نیز در چهار پتروشیمی فسا، جهرم، داراب و استهبان (هر کدام به ظرفیت 300 هزار تن درسال) به انواع گوناگون پلی اتیلن ها تبدیل خواهد شد.

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این که در ابتدا قرار بود واحد پلی اتیلن استهبان در فراشبند احداث شود، توضیح داد: منطقه فراشبند در نزدیکی منابع گازی آغار دالان قرار دارد؛ بنا بر این تصمیم گرفته شد با تبدیل پتروشیمی فراشبند از واحد پلی اتیلنی 300 هزار تنی به واحد یک میلیون و 650 هزار تنی اوره و آمونیاک، از منابع گازی موجود در این منطقه نیز به نحو مطلوب و با هدف تولید کورد اوره بهره برداری شود.

ابراهیم پور اضافه کرد: به این ترتیب مصوبه مقام معظم رهبری در سفر به شیراز برای احداث یک واحد پتروشیمی در استهبان نیز محقق خواهد شد.

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، طول خط اتیلن مرکز را 450 کیلومتر عنوان کرد و افزود: سرمایه گذاری ساخت این خط 285 میلیون دلار برآورد و هم اکنون نیز مرحله مشاوره برای مسیریابی و طراحی خط انجام شده است.

وی سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث پنج واحد پتروشیمی این خط را حدود 2 میلیارد و 450 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این طرح ها با مشارکت 70 درصدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی، شرکت تامین آتیه روستاییان و سازمان اوقاف استان فارس و 30 درصدی مردم از طریق پذیره نویسی اجرا خواهد شد، ضمن این که شرکت هر یک از این طرح ها را با سرمایه اولیه 80 میلیارد تومان ثبت کرده ایم.

ابراهیم پور اظهار داشت: خط اتیلن مرکز از فیروزآباد آغاز می شود و با عبور از فسا به داراب، به جهرم و استهبان می رسد و هم اکنون /منابع موجود برای خوراک طرح اجازه امتداد آن را نمی دهد، ولی در آینده اگر منابع دیگری برای خوارک آن وجود داشته باشد، امکان گسترش خط اتلین غرب وجود دارد.

وی در باره نحوه تامین آب مورد نیاز این طرح ها نیز گفت: آب مصرفی این مجتمع ها قرار است از سدهای تنگ آب، سلمان فارسی، نرگسی و دیگر منابع موجود آب در استان تامین شود و با توجه به این که استان فارس منطقه ای است که علاوه بر ذخایر مناسب گاز، سیلاب های سالانه بسیاری دارد، می توان با کنترل این سیلاب ها آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت را تامین کرد. 

ابراهیم پور همچنین با تاکید بر این که هر کدام از طرح های فوق به طور مستقیم برای 500 نفر ایجاد اشتغال می کند، یادآوری کرد: زمین این طرح ها به گونه ای انتخاب شده که بتوان در مجاورت آن ها برنامه های توسعه صنایع پایین دستی را هم دنبال کرد، زیرا بخش زیادی از نرخ اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده در صنعت پتروشیمی در گرو اجرای چنین برنامه هایی است.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۸:۵۸
شانا |
تعداد بازدید : ۴,۷۲۳
کد خبر : ۱۹۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید