توسعه 5/3 میلیارد دلاری پتروشیمی ره آورد سفر هیئت دولت به استان فارس

توسعه 5/3 میلیارد دلاری پتروشیمی ره آورد سفر هیئت دولت به استان فارس
همزمان با دور دوم سفر استانی هیئت دولت به استان فارس، عملیات اجرایی 7 طرح پتروشیمی در این استان با سرمایه گذاری اولیه سه میلیارد و 500 میلیون دلار آغاز شد.
 به گزارش خبرنگار شانا، با اتمام عملیات ساخت 7 مجتمع پتروشیمی کازرون، نودان، فسا، داراب، جهرم، فیروزآباد و فراشبند در استان فارس پیش بینی می شود در آینده نزدیک تعداد واحدهای پتروشیمی این استان به 11 واحد برسد.

این واحدها که قرار است از طریق خط لوله اتیلن مرکز و منطقه دنا تغذیه شوند، نیاز به سرمایه گذاری اولیه 5/3 میلیارد دلاری دارند که بخشی از آن را شرکت ملی صنایع پتروشیمی و بخش دیگری از آن را مردم و بخش خصوصی تامین خواهند کرد.

البته شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اساس مصوبه دولت و به منظور تحقق اصل 44 قانون اساسی تنها 20 درصد سهام این واحدها را در اختیار خواهد داشت و بقیه سهام این مجتمع ها به مردم و بخش خصوصی متقاضی تعلق می گیرد.

پیش بینی می شود با راه‌اندازی این طرح ها زمینه اشتغال مستقیم بیش از هزار و 900 نفر از متخصصان بومی و غیربومی و همچنین زمینه ایجاد ده ها واحد پایین دستی فراهم می شود.

عملیات اجرایی مجتمع های پتروشیمی کازرون و نودان به ظرفیت 300 هزار تن پلی اتیلن و یک میلیون و 755 هزار تن اوره و آمونیاک روز چهارشنبه (9 اردیبهشت) با حضور وزیر نفت آغاز شده است.

همچنین کلنگ واحدهای پتروشیمی فراشنبد به ظرفیت یک میلیون تن اوره و آمونیاک و فیروزآباد به ظرفیت یک میلیون تن اتیلن به دست دکتر واعظ ‌‌زاده، معاون فناوری رئیس جمهوری به زمین زده شد.

عملیات اجرایی پتروشیمی های داراب و فسا نیز با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن پلی‌اتیلن به ترتیب با حضور وزیر راه و وزیر علوم در این روز آغاز شد.

براساس این گزارش، نخستین فعالیت های صنعت پتروشیمی در ایران از سال 1342 با تأسیس پتروشیمی شیراز آغاز شد البته هدف اولیه از احداث این مجتمع تأمین نیازهای کشور به کودهای شیمیایی ازته بوده است ولی هم اکنون این مجتمع با اختصاص 72 هکتار محوطه صنعتی و با تولید 16فرآورده مهم پتروشیمی و شیمیایی به ظرفیت اسمی یک میلیون و 860 هزار تن در سال، یکی از بزرگ ترین مجتمع های پتروشیمی در کشور است.

استان فارس با وجود مزیت های مطلوبی چون وجود منابع سرشار نفت و گاز، عبور دو خط اتیلن مرکز و منطقه دنا از این منطقه و نزدیکی استان به بندر عسلویه که مزیت صادراتی مطلوبی را برای آن ایجاد کرده است، با احداث واحدهای جدید پتروشیمی به یکی از قطب های صنعتی کشور تبدیل خواهد شد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۴۹
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۷۲۸
کد خبر : ۱۸۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید