مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی: تعداد واحدهای پتروشیمی استان فارس به 11 واحد می رسد

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی:
تعداد واحدهای پتروشیمی استان فارس به 11 واحد می رسد
مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با اتمام عملیات اجرایی 7 طرح پتروشیمی که امروز آغاز شده است،‌ تعداد واحدهای پتروشیمی استان فارس به 11 واحد خواهد رسید
 به گزارش شانا، جلیل ابراهیم‌پور در مراسم آغاز  عملیات اجرایی پتروشیمی نودان که همزمان با سفر استانی هیات دولت به این استان برگزار می‌شود، افزود: امروز عملیات اجرایی 7 طرح شامل کازرون، نودان، فسا، داراب، فیروز آباد، فراشبند و جهرم آغاز شده است.

وی به آغاز فعالیت‌های اجرایی پتروشیمی ممسنی اشاره کرد و افزود: به زودی عملیات اجرایی 2 واحد دیگر نیز در این استان آغاز خواهد شد.

ابراهیم‌پور با بیان اینکه اولین واحد پتروشیمی ایران نیز در شیراز ساخته شد، خاطرنشان کرد: با اتمام عملیات اجرایی 7 طرح پتروشیمی که امروز آغاز شده است،‌ تعداد واحدهای پتروشیمی استان فارس به 11 واحد خواهد رسید.

وی با اشاره به عبور خط اتیلن مرکزی و خط اتیلن منطقه دنا از استان فارس گفت: این دو خط تامین خوراک این واحدهای پتروشیمی را بر عهده دارند.

ابراهیم‌پور منطقه نودان را منطقه مناسبی برای احداث این واحد یک میلیون و 775 هزار تنی اوره و آمونیاک دانست و گفت: این واحد می‌تواند کود کشاورزی مورد نیاز استان و حتی استان‌های همجوار را نیز تامین کند.

مدیر طرح‌‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: تاکنون در این منطقه تنها فعالیت‌های کشاورزی انجام می‌شده است در حالی که با احداث این مجتمع منطقه نودان نیز به زودی به یک منطقه صنعتی تبدیل خواهد شد.

وی زمان ساخت این واحد را از زمان گشایش اعتبارات ارزی 4 سال اعلام کرد و افزود: در این واحد، شرکت ملی صنایع پتروشیمی فقط 20 درصد سهم دارد و بقیه سهام را مردم و بخش خصوصی می‌خرند که در همین رابطه تصمیم‌ داریم 20 تا 25 درصد سهام این مجتمع را که رقمی در حدود 150 میلیارد تومان است، به مردم اختصاص دهیم.

ابراهیم‌پور بر استفاده از نیروهای بومی منطقه در اجرای پروژه تاکید کرد و گفت: با احداث این واحد زمینه توسعه واحدهای پایین دستی نیز در منطقه فراهم خواهد شد.

براساس این گزارش، برای اجرای این طرح‌ها در مجموع به 5/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی و ریالی نیاز است و با راه‌اندازی آن‌ها زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از هزار و 900 نفر از متخصصان بومی و غیربومی و احداث ده‌ها واحد پایین دستی فراهم می‌شود.

با اجرای این طرح‌ها استان فارس علاوه بر قطب گردشگری به قطب صنعتی کشور نیز تبدیل خواهد شد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۴۲
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۹۹۲
کد خبر : ۱۸۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید