پیشرفت 40 درصدی مهندسی اصولی پتروشیمی زنجان

پیشرفت 40 درصدی مهندسی اصولی پتروشیمی زنجان
مدیر اجرایی طرح پتروشیمی زنجان از پیشرفت 90 و 40 درصدی این طرح در بخش های مهندسی اصولی و تفصیلی خبر داد.
 مهندس اکبر اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: هم اکنون اجرای مراحل مقدماتی عملیات سیویل صنعتی سایت و تجهیز کارگاه نیز آغاز شده است.

وی با بیان این که فعالیت های کنونی این پروژه با آورده 45 میلیارد تومانی سهامداران انجام شده است، تاکید کرد: برای انجام خرید تجهیزات و تکمیل طرح به 312 میلیون یورو سرمایه ارزی و 220 میلیارد تومان سرمایه ریالی نیاز داریم.

عضو هیئت مدیره شرکت پتروشیمی زنجان افزود: برای دریافت تسهیلات ریالی موافقت های اصولی از سوی بانک ملی انجام شده و امیدواریم با مساعدت دولت بتوانیم سرمایه ارزی را نیز از طریق صندوق ذخیره ارزی تامین کنیم.

اسماعیلی مدت اجرای این طرح را از زمان گشایش ال.سی 45 ماهه اعلام کرد و گفت: این مدت در قرارداد با پیمانکار برآورد شده ولی اگر ال.سی مورد نیاز گشایش یابد می توانیم حتی زودتر از این مدت نیز پروژه را به اتمام برسانیم.

به گفته او در شرایط فعلی که قیمت اجناس و تجهیزات مورد نیاز طرح پایین آمده است؛ دریافت تسهیلات مالی و اتمام به موقع طرح و راه اندازی طرح های جانبی و پایین دستی آن می تواند کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت اشتغال استان کند.

وی یادآور شد: قرارداد خرید دانش فنی اوره برای اجرای این طرح نیز میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت استامی کربن هلند به امضا رسیده است.

به گزارش شانا، مجتمع پتروشیمی زنجان که با هدف تولید اوره و آمونیاک برنامه‌ریزی شده است در منطقه ایجرود زنجان و در زمینی به  مساحت 500 هکتار در دست احداث است.

ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی زنجان یک میلیون تن اوره و 670 هزار تن آمونیاک برآورد شده و با احداث این واحد صنعتی، امکان راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری در صنایع جانبی پتروشیمی در استان نیز فراهم می‌شود.

این پروژه از جمله طرح های استانی پتروشیمی است که در سال 1385 و در سفر هیئت دولت به تصویب رسیده و نزدیک به 95 درصد از سهام عرضه شده آن از سوی شهروندان استان خریداری شده است.

هم اکنون ظرفیت تولید اوره و آمونیاک کشور معادل مصرف آن است و با بهره برداری از سه طرح استانی پتروشیمی (زنجان، گلستان و لردگان) قسمتی از اوره و آمونیاک تولید شده در کشور صادر می شود.

۲۵ فروردین ۱۳۸۸ ۰۷:۵۵
شانا |
تعداد بازدید : ۳,۳۲۹
کد خبر : ۱۷۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید