20 درصد بورس کالا در اختیار محصولات پتروشیمی است

20 درصد بورس کالا در اختیار محصولات پتروشیمی است
معاون نظارت بر بورس از اختصاص 20 درصد از بازار بورس کالا به محصولات پتروشیمی خبر داد.
 به گزارش خبرنگار شانا دکتر حسینی صبح امروز (22 اسفند ماه) در مراسم اختتامیه دوره آموزشی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس اظهار داشت: هم اکنون 32 محصول پتروشیمی در بورس کالا پذیرفته شده است و تا هفته آینده نیز زمینه پذیرش 5 محصول دیگر در این بازار فراهم می شود.

وی با بیان اینکه ورود این تعداد محصول پتروشیمی به بورس کالا نشانه اهتمام شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده است، تاکید کرد: هدف بورس کالا بارور شدن تلاش دست اندرکاران صنعت نفت به خصوص پتروشیمی با ایجاد بازار رقابتی و مناسب برای فروش محصولات است.

به گفته او هر صنعتی برای باروری و پویا شدن نیاز به منابع مالی دارد و بورس کالا امکان بهره گیری از بهترین منابع را در اختیار صنایع قرار می دهد بنابراین صاحبان صنایع نیز باید به بورس به دید یک نیاز و فرصت نگاه کنند نه یک اجبار دولتی.

حسینی با بیان اینکه در زمان ملی شدن صنعت نفت از کارشناسان بازرگانی برای نحوه فروش نفت کمک گرفته نشده بود، تصریح کرد: عدم استفاده از مشاوره کارشناسان بازرگانی در آن زمان موجب شد تا اگرچه ایران نفت را مستقیم و بدون واسطه در بازارهای جهانی عرضه کند ولی به دلیل حضور شرکت های انحصاری نفتی نتوانست آن را با قیمت مناسب به فروش برساند بنابراین بورس نفت فرصتی است که امکان عرضه بین المللی مناسب محصولات و جذب سرمایه های خارجی را برای کشور فراهم می کند.

وی با اشاره به حمایت های صورت گرفته از فروش داخلی محصولات در بورس کالا گفت: فروش محصولات در داخل نقطه پایان فعالیت های بورس نیست و اگر می خواهیم به اهداف برتر کشور برسیم باید محصولات صادارتی را نیز در بورس عرضه کنیم.

حسینی ادامه داد: تاسیس تالار بورس کیش با رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی و بهره برداری از آن در نیمه نخست سال آینده نویدبخش ورود محصولات صادراتی به بورس کالای کشور است.

۲۶ اسفند ۱۳۸۷ ۱۳:۵۷
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۹۷۶
کد خبر : ۱۶۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید