طراحی نرم افزار پایش خوردگی خطوط لوله نرم افزار زنگ پایش

نرم افزار پایش خوردگی خطوط لوله (Piping) برای نخستین بار در ایران توسط پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی طراحی شد. مهندس "محمود حاجی محمدی" رئیس گروه پژوهش های فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خوردگی خطوط لوله را یکی از مشکلات عمده در صنعت نفت عنوان کرد و گفت تا کنون سامانه نرم افزاری ایرانی برای پایش و نظارت بر وضعیت خوردگی لوله ها در کشور وجود نداشته است.

رییس گروه پژوهش های فنی گفت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، به دلیل تماس با مواد شیمیایی گوناگون، بررسی مسایل خوردگی از اهمیت خاصی برخوردار است که عدم توجه به این امر میتواند خسارات جانی و مالی شدیدی به بار آورد. به گفته وی خوردگی غیر متعارف در یک نقطه از لوله یا تجهیز خاص می تواند منجر به نشت مواد با ارزش یا سمی و توقف تولید شود که علاوه بر تحمیل هزینه های تعمیراتی و خسارت عدم تولید، ایمنی کارکنان را با تهدید مواجه می کند.

حاجی محمدی افزود از سوی دیگر با توجه به شرایط بهره برداری، تعویض زودهنگام خطوط لوله نیز علاوه بر هدر دادن مواد اولیه قابل استفاده موجب توقف بی مورد در روند تولید شده و بازده تولید را کاهش می دهد. وی اضافه کرد در صورت تدوین روشی برای برآورد عمر باقی مانده خطوط لوله، علاوه بر رعایت شرایط خدمات دهی و ایمنی آنها، امکان برنامه ریزی در زمینه هایی مانند تدارکات، کنترل تولید و تدوین برنامه های تعمیرات اساسی وجود خواهد داشت.

آقای مهندس سعید رحمتی طراح این نرم افزار نیز اظهار داشت یکی از کارآمدترین روش های عملی دیده بانی خوردگی انجام ضخامت سنجی های دوره ای و بررسی داده هاست. به گفته وی طی عملیات ضخامت سنجی  انبوهی از اعدام و ارقام بدست می آید که بدون کمک یک نرم افزار نمی توان از آنها استفاده کرد.

مهندس رحمتی با اشاره به اینکه چنین نرم افزاری در کشورهای پیشرفته موجود است و با قیمت حداقل 100 هزار دلار به فروش می رسد اظهار داشت این نرم افزار مشمول تحریم شده و به ایران فروخته نمی شود. این پژوهشگر گفت، نرم افزار طراحی شده توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مشابه نمونه خارجی است و در برخی موارد نیز خصوصیات متفاوتی داشته و بومی سازی شده است. به گفته وی استفاده از چنین نرم افزاری می تواند موجب صرفه جویی در هزینه ها، وقت و نیروی انسانی شود.

نرم افزار Corrosion Monitoring تحت Ms Access و به زبان Visual Basic می‌باشد. با افزودن Access Runtime به پکیج نرم افزار، جهت اجرای برنامه نیازی به نصب هیچ برنامه اضافی دیگر و حتی Office نمی‌باشد. با توجه به سازگاری Access 2003 با ویندوز Vista، این برنامه علاوه بر ویندوز XP در ویندوز Vista نیز قابل اجرا می‌باشد.

وی افزود از سوی دیگر بخش عمده ای  از مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی را لوله ها نشکیل می دهند که باید خوردگی لوله ها را به خاطر حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری ازبروز حوادث مورد بازرسی قرار داد.

طراح  نرم افزار در مورد خصوصیات این نرم افزار گفت، اندازه گیری لوله ها باید بصورت دستی و بصورت دقیق انجام و اطلاعات بدست آمده به نرم افزار داده شود. این نرم افزار بر اساس نقشه های ایزومتریک لوله ها و اطلاعات اولیه ای که به آن داده شده، میزان نرخ خوردگی ، عمر باقی مانده  لوله ها و تاریخ بازرسی بعدی را مشخص می کند. با استفاده از این نرم افزار می توان پیش از آنکه لوله بر اثرخوردگی تخریب شده و باعث توقف ناخواسته در تولید گردد از آن مطلع شد و نسبت به تعمیریا تعویض آن اقدام کرد.

مهندس حاجی محمدی افزود: گروهی متشکل از متخصصان خوردگی و نرم افزار، این نرم افزار را در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی طراحی کرده اند. این نرم افزار هم اکنون آماده ارائه و فروش به متقاضیان می باشد.

        معرفی نرم افزار زنگ پایش

          راهنمای نصب و بهره برداری زنگ پایش
۲۴ آذر ۱۳۸۷ ۱۵:۲۹
تعداد بازدید : ۲,۳۲۱
کد خبر : ۱۲۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید