اجرای 31 طرح راهبردی پتروشیمی با محوریت خوراک ترکیبی، تولید پروپیلن و پیشران

اجرای 31 طرح راهبردی پتروشیمی با محوریت خوراک ترکیبی، تولید پروپیلن و پیشران

 

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد: 31 طرح راهبردی شامل طرحهای خوراک ترکیبی، تولیدپروپیلن و طرح های پیشران اجرا می شود که با اجرای این طرح ها 22 میلیون تن به ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران افزوده می شود.

به گزارش نیپنا ، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت ومدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز چهارشنبه (26 اذرماه) درمراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از برگزیدگان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با تبریک این هفته به پژوهشگران و همکاران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، اظهارکرد: دستاوردهای کسب شده ازسوی این شرکت به عنوان بازوی قدرتمند و ابزار پویای پتروشیمی بسیار ارزشمند است و در توسعه صنعت پتروشیمی می تواند تاثیر به سزایی در اقتصاد و خلق ثروت داشته باشد.

وی با بیان اینکه در مسیر توسعه هوشمند، هنوز راه های بسیاری وجود دارد، افزود:  ارزش فروش محصولات پتروشیمی در دنیا 3350 میلیارد دلار در سال است که سهم ایران از این سبد 18 تا 20 میلیارد دلار است که با توجه به دارا بودن مزیت خوراک و دسترسی به بازارهای جهانی به نظر می رسد که در بحث سرمایه گذاری و دانش فنی دچار مشکلاتی بوده ایم. و همه حاکی به گفته رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، بررسی وضعیت رو به رشد صنعت پتروشیمی در وسعت و استاندارد جهانی حاکی از این است که  NPC و در مجموع صنعت پتروشیمی  باید در مسیر تحقق برنامه های هوشمندانه توسعه گام و تلاش نماید.

سال طلایی صنعت پتروشیمی با تحقق جهش دوم

بهزاد محمدی ادامه داد: امسال در مسیر تحقق جهش دوم صنعت، سالی طلائی است و از 17 طرح پیش بینی شده تاکنون  طرح به بهره برداری رسیده است و  طرح هفته آینده بطور رسمی افتتاح خواهد شد.

به گفته وی، یکی از این طرح ها، مجتمع پتروشیمی هگمتانه است که چندین سال به دلایل مختلف متوقف شده بود، اما با تلاش مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تامین منابع مالی و سرمایه مورد نیاز ، هگمتانه در آستانه بهره برداری کامل است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با پیش بینی به تولید رسیدن 5 طرح پتروشیمی دیگر تا پایان امسال، گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا برخی مشکلات در مسیر ساخت و اجرای طرح های پتروشیمی به وجود آمد، اما بنابر برنامه ریزی های انجام شده طرح های جهش دوم تا خرداد  سال 1400 به بهره برداری می رسند.

وی تصریح کرد: ما در شرکت ملی صنایع پتروشیمی آموخته ایم که آمارها و صحبت ها مبتی برواقعیت، مستند و صحیح باشد و تا به امروز آمارها و محتواهای ارائه شده، بیانگر واقعیت  موجود صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه با وارد مدار تولید شدن این ۱۷ طرح، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال با ۳۸ درصد رشد می‌رسد و این جهش بسیار ارزشمندی است، تصریح کرد: طرح‌های جهش سوم صنعت پتروشیمی نیز در حال اجرا هستند که بسیاری از این طرح‌ها بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارند.

تحقق کامل اهداف برنامه ششم توسعه پتروشیمی

معاون وزیر نفت با بیان این که ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور تا پایان سال آینده، ۱۰۰ میلیون تنی خواهد شد، افزود: صنعت پتروشیمی تنها صنعتی است که ۱۰۰ درصد هدف‌گذاری انجام شده برنامه ششم توسعه کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ را محقق می‌کند.

محمدی با اشاره به اینکه پس از گذشت بیش از نیم قرن از تأسیس صنعت پتروشیمی در کشور لازم است که توجه بیشتری به توسعه پایدار، تاب‌آور و مقاوم داشته باشیم، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به همین منظور و برای جلوگیری از واردات محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی، طرح‌های راهبردی را تعریف کرده که در حال پیاده‌سازی است تا توسعه این صنعت به صورت هوشمند رو به جلو حرکت کند.

تعریف ۳۱ طرح راهبردی هوشمند

وی به ۳۱ طرح راهبردی در سه گروه طرح‌های خوراک ترکیبی، طرح‌های تولید پروپیلن و طرح‌های پیشران اشاره کرد و ادامه داد: گروه نخست، طرح‌های خوراک ترکیبی که به سمت تولید بیشتر محصولات آروماتیکی اجرا خواهند شد؛ طرح‌های خوراک ترکیبی هلدینگ خلیج فارس، هلدینگ پارسیان و شرکت ویستا انرژی ارغوان متعلق به صندوق بازنشستگی صدا و سیما که مهندسی هر سه طرح آغاز شده است و به‌طور جدی دنبال می‌شوند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی یکی از دغدغه‌های وزیر نفت را کمبود حداقل ۳ میلیون تن پروپیلن عنوان کرد و گفت: ۶ طرح تولید پروپیلن به عنوان گروه دوم طرح‌های راهبردی تعریف شده است که در مناطق مختلف کشور، بخشی از گازطبیعی و بخشی از متانول در غرب، شمال و منطقه عسلویه با عنوان پارک پروپیلن عسلویه اجرا خواهند شد.

تولید پروپیلن با دانش‌فنی ایرانی

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه طرح اسلام‌آباد غرب که با مجوز شورای اقتصادی در غرب کشور آغاز شده است، اظهار کرد: شرکت پتروشیمی امیرآباد ثبت شده است و به‌زودی مجوز آن نیز صادر می‌شود. برای پارک پروپیلن نیز سه شرکت متانولی و هلدینگ خلیج فارس به صورت جدی اعلام آمادگی کرده‌اند که در مرحله امضای قرارداد برای زمین و دانش‌فنی است.

محمدی با تأکید بر اینکه دانش‌فنی طرح‌های راهبردی تولید پروپیلن ازسوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تهیه شده است، تصریح کرد: باعث افتخار است که این کار مهم با تلاش چند ساله همکارانم در این شرکت و با دانش فنی ایرانی اجرا می‌شود.

افزایش ارزش محصولات با اجرای طرح‌های پیشران

وی به ۲۲ طرح پیشران به عنوان گروه سوم طرح‌های راهبردی با هدف رفع نیاز داخلی، جلوگیری از واردات، متنوع‌سازی سبد محصولات و افزایش ارزش قیمت محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون ارزش هر تن به‌طور میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰  دلار است که با اجرای طرح‌های پیشران این عدد تا ۱۵۰۰  دلار قابل افزایش است و این طرح‌ها کمک می‌کند تا میانگین قیمت محصولات پتروشیمی حدود دو برابر افزایش یابد؛ طرح‌های پیشران، طرح‌های کم حجم اما با ارزشی خواهند بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در طرح‌های راهبردی در مجموع ۲۲ میلیون تن به ظرفیت صنعت پتروشیمی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار افزوده خواهد شد، ادامه داد: همه این طرح‌ها کمک می‌کند که در پتروشیمی شاهد صنعتی هوشمند، ارزشمند، پایدار برای توسعه اقتصادی کشور و خلق ثروت برای مردم ایران باشیم.

نقش مهم پژوهش و فناوری در اجرای طرح‌های پیشران

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه بحث خوراک این طرح‌ها مدیریت و تخصیص داده شده است و محصولات تولیدی این طرح‌ها نیز بازار بسیار جذابی خواهند داشت، اظهار کرد: تعداد طرح‌های پیشران بالاست ولی نیاز به حجم سرمایه‌گذاری پایینی دارند. تأمین سرمایه طرح‌های خوراک ترکیبی نیز با درآمد هلدینگ‌های پتروشیمی انجام می‌شود.

محمدی به دانش فنی ویژه و پیچیده ۲۲ طرح پیشران اشاره کرد و گفت: اینجاست که باید نقش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی را در تولید بعضی از دانش‌ها و همکاری و کمک به سرمایه‌گذاران برای اخذ دانش فنی از شرکت‌های معتبر دنیا بیشتر به ظهور برسانیم.

حرکت به سمت اهداف؛ حتی در تحریم

وی با بیان اینکه بخش خصوصی اثبات کرده است که توان دریافت دانش فنی دارد، افزود: اینکه بگوییم تحریم است و در شرایط تحریم امکان ارتباط وجود ندارد، حرف بسیار محتاطانه‌ای است و باید به سمت اهدافمان حرکت کنیم. شرکت‌های خصوصی در همین ماه‌های اخیر ورود کردند و توانستند دانش‌های‌ بسیار مطلوب و جذابی را اخذ کنند. بنابراین اگر فعل خواستن را بلد باشیم و تلاش کنیم، به‌طور حتم فضا برای دریافت دانش فنی که به آن دسترسی نیست ایجاد می‌شود و به وجود می‌آید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی با همه ابعاد بزرگش نیاز دارد که شرکتی مانند پژوهش و فناوری در کنار آن باشد، گفت: این شرکت نگینی است در صنعت پتروشیمی کشور و با حمایت‌هایی که از این شرکت خواهد شد امیداریم روزبه روز شاهد دستاوردهای ارزشمند آن باشیم.

۲۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۷
تعداد بازدید : ۳۶۹
کد خبر : ۱,۱۹۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید