جناب آقای کردان : سرانه تولید و مصرف محصولات پتروشیمی ایران حدود 50 دلار است

جناب آقای کردان : سرانه تولید و مصرف محصولات پتروشیمی ایران حدود 50 دلار است
قائم مقام وزیر نفت گفت: سرانه تولید و مصرف در طول عمر صنعت پتروشیمی ایران حدود 50 دلار بوده است. به گزارش خبرنگار شانا، دکتر علی کردان، در نخستین کنفرانس پتروشیمی ایران اظهار داشت: برآورد این عدد در حالی است که در سال 85 براساس آمارهای ارائه شده، حجم کل خوراک و سوخت صنعت پتروشیمی معادل 10درصد مصرف نهایی انرژی مصرفی در کشور بوده است.

وی افزود: این عدد در کشور آمریکا معادل هزار و 600دلار و در اروپا و ژاپن معادل هزار دلار بوده است.

کردان هزینه تولید در بخش نفت را 4 برابر گذشته اعلام کرد و گفت: در شرایط کنونی با نگاهی به طول عمر میدان‌های قدیمی و کشف میدان‌های جدید می‌توان دریافت که امکان تولید نفت در یک قرن آینده به اندازه تولید نفت در یک قرن گذشته وجود دارد.

وی با بیان این که 47 سال از راه‌اندازی صنعت پتروشیمی در کشور می‌گذرد، تاکید کرد: با وجود ایجاد شرکت مستقل صنایع پتروشیمی در این مدت سایه ابرقدرتی مانند شرکت ملی نفت بر این صنعت باقی مانده است.

کردان تصریح کرد: این موضوع از جمله مسائلی است که باید به لحاظ حاکمیتی وزارت نفت و به لحاظ عملیاتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

قائم مقام وزیر نفت خاطر نشان کرد: برپایی چنین همایش‌هایی می‌تواند زمینه استفاده از توانایی‌های کارشناسان و پژوهشگران را برای رفع مشکلات و چالش‌های صنعت پتروشیمی فراهم کند.

کردان تاکید کرد: در دنیای امروز داشتن نفت کافی نیست و هم‌اکنون بسیاری از کشورها با داشتن گاز و محصولات پتروشیمی وارد مرحله‌ دیگری شده‌اند.

کردان با بیان این‌که در 25 سال گذشته جهان از رشد اقتصادی بسیار خوب و مطلوبی برخوردار بوده است، خاطرنشان کرد: این موضوع موجب شده تا رفاه عمومی در سراسر جهان بیشتر شود.

به گفته او در آسیا کشورهایی مانند چین و هند که موتور حرکت خود را روشن کرده‌اند 2/2 درصد انرژی جهان را مصرف می‌کنند.

قائم مقام وزیر نفت و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی و پژوهش وزارت نفت، کاهش رشد اقتصادی جهان را یکی از فرصت های مهم برای صنایع پتروشیمی خواند و افزود: با توجه به کاهش رشد اقتصادی جهان، صنایع نفتی و بویژه صنایع پتروشیمی باید این فرصت را مغتنم شمرده و به سمت بازسازی و روان‌سازی بروند.

 

دکتر کردان در ادامه با تاکید بر ضرورت توسعه تحقیق و پژوهش در صنعت نفت گفت: با ارتقای تحقیق و پژوهش در صنعت نفت می توان تا حد زیادی به جبران خسارت های گذشته و اصلاح رفتار و استفاده بهینه از فرصت ها در صنایع مختلفی پرداخت.

 

او تصریح کرد: همچنین با رشد زمینه های تحقیق و پژوهش می توان به تدوین سیاست های آتی برای پیشگیری از وابستگی های تکنولوژی، پرداخت وسهم نیروی انسانی را از طریق افزایش بهره وری و ایجاد ارزش افزوده در تولید، افزایش داد.

وی در پایان از تمامی مدیران صنعت نفت در ادوار گذشته تا امروز به خاطر گام های بلندی که در زمینه های مختلف این صنعت برداشته اند قدردانی کرد.
۶ اَمرداد ۱۳۸۷ ۰۷:۴۹
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۷۹۲
کد خبر : ۱۰۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید