مهندس نجابت: تامین اعتبار 600 میلیون یورویی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

مهندس نجابت: تامین اعتبار 600 میلیون یورویی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تامین اعتبار 600 میلیون یورویی این شرکت از منابع مالی بین المللی در سه ماه اول سال جاری خبر داد.

مهندس غلامحسین نجابت معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در اولین کنفرانس صنعت پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به منابع تامین مالی و تکنولوژی پروژه های پتروشیمی اظهار داشت: در انجام پروژه های پتروشیمی در زمینه های تکنولوژی و تامین تجهیزات ویژه تاکنون با هیچ محدودیتی مواجه نشده ایم.
وی تصریح کرد: از نظر تامین مالی شاید یکی از معدود سازمان هایی هستیم که بنا بر اعتبار بین المللی در سه ماه اول سال 87 از 27 روز پیش توانستیم از منابع مالی بین المللی به مبلغ 600 میلیون یورو تامین کنیم، که از این مبلغ تا کنون 26 میلیون یورو مورد بهره برداری قرار گرفته است.

او ادامه داد: امیدواریم با پشتیبانی هایی که از سوی صندوق ذخیره ارزی به بخش خصوصی می شود بتوانیم جلوتر از برنامه پنجم توسعه حرکت کنیم.

 

 

65 میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی تا پایان برنامه پنجم

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: سهم ایران از بازار منطقه و جهان در سال 86، 25 درصد تولید خاورمیانه و 93/1 درصد تولید جهانی بوده است، که این میزان تا پایان سال 1404 به 1/6 درصد تولید جهانی و 35 درصد تولید خاورمیانه خواهد رسید.

نجابت با ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا پایان برنامه پنجم تولید محصولات پتروشیمی در کشور به 65 میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی ادامه داد: تولید ما تا پایان سال جاری به 37 میلیون تن خواهد رسید که از لحاظ ارزش حدود 2/12 میلیارد دلار خواهد بود.

او گفت: با اختصاص این میزان از تولید خواهیم توانست عربستان را با ظرفیت 33 درصد تولید خاورمیانه پشت سر بگذاریم.

نجابت یادآور شد: هم اکنون در بین 100 شرکت برتر دنیا در زمنیه صنایع پتروشیمی در مقام 56 قرار داریم.

وی با اظهار امیدواری از تلاش روزافزون بخش های مختلف صنایع پتروشیمی برای ارتقا جایگاه ایران در بین کشورهای منطقه و جهان گفت: با این حجم تولیدات تا پایان سال 94 به عنوان نخستین تولید کننده اتیلن، متانول و آروماتیک‌ها در منطقه شناخته خواهیم شد.

 

 

 

خرید 80 درصد از سهام محصولات پتروشیمی بوسیله مردم و بخش خصوصی

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به روند جذب سرمایه های داخلی و خارجی در صنعت پتروشیمی، میزان جذب سرمایه ها در اجرای این طرح ها را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: بیش از 40 درصد از سهام شرکت هایی که در دو، سه سال های اخیر تشکیل دادیم به صورت پذیره نویسی توسط مردم خریداری شده است.

وی ادامه داد: 40 درصد دیگر این سرمایه گذاری ها بوسیله بخش خصوصی و حدود 20 درصد آن بوسیله شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شده است.

او تصریح کرد: هیچ کدام از پروژه های پتروشیمی در برنامه چهارم توسعه معطل نمانده است و همه به صورت خصوصی سازماندهی شدند.

نجابت با اشاره به رشد همکاری های بین المللی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جهان گفت: هم اکنون اکثر کشورهای منطقه خاورمیانه در زمینه های مختلف از جمله احداث، راه اندازی و همکاری عملی است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اهم همکاری های صورت گرفته را با کشورهای عمان، راس الخیمه امارات متحده عربی، سوریه و مصر خواند و گفت: از قدیم رابطه ما با شرکت های عربی منطقه رابطه خوبی بوده است که از 2 سال پیش این همکاری ها پررنگ تر شده است، از جمله می توان به راه اندازی واحد الفین یک میلیون تنی در عمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون کار مطالعاتی و مهندسی هفت مورد از این پروژه های برنامه 5 ساله پنجم توسعه شروع شده است و حدود 10 درصد در انجام این پروژه ها پیشرفت داشته ایم.

 

 

 

رشد پروژه های تحقیقاتی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی

وی همچنین روند پژوهش و تحقیقات در شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در سال های اخیر مثبت ارزیابی کرد و افزود: در سه سال گذشته 517 پروژه تحقیقاتی در این شرکت اجرا شده است که از این تعداد 287 پروژه به نتیجه رسیده است.

نجابت تصریح کرد: همچنین این شرکت در سال 86 موفق به ثبت 60 اختراع داخلی و 6 اختراع در خارج از کشور شد.

او ادامه داد: هم اکنون 37 اختراع در حال بررسی است و همچنین دانش فنی یک اختراع در داخل کشور ثبت شد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: امیدورایم با حفظ انسجام، تلفیق همه واحدهای مستقر در صنایع پتروشیمی با هدف حرکت هماهنگ همه واحدها و همچنین ارتقا بنیه علمی نیروی انسانی و فنی، جایگاه پژوهش و تحقیق در صنعت پتروشیمی را ارتقا دهیم.
۶ اَمرداد ۱۳۸۷ ۰۷:۴۴
نیپنا |
تعداد بازدید : ۲,۰۴۲
کد خبر : ۱۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید