English | فارسی
  
 آزمایشگاه زیست فناوری 

ب) آزمایشگاه های پژوهشی

5) آزمایشگاه پژوهشی زیست فناوری
با توجه به اهمیت زیست
­فناوری در حوزه صنایع وابسته به نفت از یک سو و مغفول ماندن آن در این صنایع از سوی دیگر لازم است تا مراکز پژوهشی خاص زیست
­فناوری نیز در این صنایع ایجاد شوند. آزمایشگاه زیست ­فناوری با هدف ارائه خدمات پژوهشی به صنایع پتروشیمی و در ادامه سایر بخش ­های صنعت نفت و گاز ایجاد شده ­است تا پاسخ ­گوی نیازمندی ­های پژوهشی صنعت در این زمینه باشد. حوزه­ هایی مانند آلاینده های زیست محیطی، تولید محصولات سازگار با محیط زیست، بازیافت آلاینده ­های زیست محیطی با ارزش، حفاظت از خوردگی و ارتقای کیفیت نفت، برش ­های نفتی و گاز از جمله حوزه ­هایی هستند که از خدمات این آزمایشگاه برای اجرای پروژه­ های پژوهشی و کاربردی بهره مند خواهند شد. تجهیزات اساسی این آزمایشگاه به شرح ذیل است: 

 شیکر انکوباتور یخچال­دار : این دستگاه با ایجاد دمای ثابت از °C 5 تا °C 60، توأم با تکان دادن با سرعت 20 تا 250 دور در دقیقه، شرایط مناسب را برای هوادهی و رشد میکروارگانیسم‌ها، فراهم می‌کند.9 
 انکوباتور با دمای پاییناین انکوباتور با ایجاد دمای ثابت از °C‌0 تا °C‌60، شرایط مناسب را برای رشد میکروارگانیسم‌ها، جوانه‌زنی و کشت سلول‌های حیوانی و گیاهی فراهم می‌کند. 10 
 هود لامینارفلو کلاس (III) محفظه این هود کاملا بسته است تا مانع خروج آلودگی­ها شود. دراین هود، کار به وسیله دستکش­های ساق بلند که به دستگاه متصل­اند صورت می­گیرد. هوایی که از هود خارج می­شود از دو فیلترها عبور کرده و پس از آن به فضای خارج هود تخلیهمی­شود. 11 
 تانک ژل الکتروفورز افقی و عمودی : یکی از پر کاربرد­ترین تکنیک­ها در بیولوژی مولکولی ژل الکتروفورز است که اساس آن حرکت ذرات تحت تاثیر میدان الکتریکی می­باشد. در این تکنیک مولکول­هایی مانند DNA بر اساس بار و وزن مولکولی از هم جدا می­شوند. تحریک الکتریکی معیار اصلی سنجش در جداسازی مولکول­هاست. در الکتروفورز از مقایسه باندها با مارکر و باندهای نمونه نرمال می­توان تغییرات و موتانتها را تشخیص داد یا حتی وجود یا عدم وجود DNA را مشخص کرد. ایجاد باند و تاثیر UV روی آن وجود DNA را ثابت می کند.
12  13  
تانک ژل الکتروفورز افقی 
 تانک ژل الکتروفورز عمودی
 ترموسایکلرPCR مخفف واکنش­های زنجیری پلیمرازی، یک تکنیک بسیار کارآمد در تکثیر قطعه­ای مشخص از DNA یا RNA می­باشد. این دستگاه با ایجاد چرخه­های دمایی مناسب، قابلیت تکثیر اسید­های نوکلئیک موجود در نمونه مورد آزمایش و شناسایی سریع و اختصاصی نوع سلول یا میکروارگانیسم مورد نظر را ایجاد می­کند، از کاربردهای این تکنیک شامل موارد زیر می باشد:
  • تکثیر DNA برای تعیین توالی
  • بررسی جهش های مشخص
  • بررسی وجود ویروس ها در نمونه ها

 Real-Time PCR :اساس این تکنیک حضور یک گزارشگر فلورسانس وسیستم فلورومتری است. به گونه ای که افزایش شدت نور ثبت شده در دستگاه با میزان محصول بدست آمده نسبت مستقیم دارد. از مزیت های این دستگاه نسبت PCR معمولی:

  • کاهش زمان سیکل های PCR
  • حذف مراحل Post PCR
  • حساسیت بالای آن به دلیل نشانگر فلورژنیک و آشکارسازی تابش آن ها
  • بهترین تکنیک در تعیین کمی بیان ژن

فرمانتور : دستگاهی است که شرایط بهینه را برای رشد میکروارگانیسم­ها مثل قارچ و باکتری و مخمر فراهم می­کند. میکروارگانیسم­ها در این شرایط خاص بهتر و بیشتر رشد و فعالیت خواهند کرد. با این دستگاه می­توان پارامترهای محیطی از جمله pH، دما و فوم را مدام کنترل کرد. در صورت به هم­خوردن تعادل محیط رشد میکروارگانیسم­ها دستگاه با هشدار دادن اپراتور را از تغییر نامناسب شرایط آگاه می­کند.  
 14
 15
16  

میکروسکوپ نوری : این میکروسکوپ علاوه بر عملکرد رایج مشاهده مورفولوژی نمونه، قادر است از نمونه به طور زنده عکس و فیلم تهیه کند مضاف بر این­که دارای منبع فلورسانس نیز می­باشد. بازه بزرگ­نمایی آن از 100x4 تا 100x100 است.

 17

فریزر 80- درجه : این دستگاه به منظور ایجاد دمای زیر °C 70- جهت نگهداری نمونه‌های زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 18

سانتریفوژ : برای تفکیک مواد تشکیل­دهنده سلولی کاربرد دارند و دارای یخچال است، زیرا در دورهای بالا اصطحکاک هوا باعث گرم شدن دستگاه و در نتیجه پروتئین­ها می­شود. معمولا از این سانتریفوژ­ها در مراکز تحقیقاتی استفاده می­شود.

19  

جارتست دیجیتال : این دستگاه جهت آزمون­های فلوکلاسیون در آزمایشگاه­های تصفیه آب و پساب می­باشد.

20  

کلنی شمار : دستگاهی است که جهت شمارش باکتریها یا میکروارگانیسم‌های موجود در محیط کشت استفاده می­شود

21  

اتوکلاو : دستگاهی است که جهت استریلیزه کردن ابزارآلات شیشه‌ای، پلاستیکی، مایعات، محلول‌ها، محیط‌های کشت، مواد غذایی، از بین بردن مواد دور ریختنی (مواد عفونی زیستی) در فشار و دمای بالا با استفاده از بخار آب به کار می­رود.

22  

سیستم ایجاد شرایط بی­هوازی (anoxomat) : این دستگاه ابتدا اکسیژن محیط را مکش می­کند و پس از ایجاد شرایطی خلأ بسته به شرایط و دستور کاربر، محیط بی­هوازی برای رشد باکتری­های بی­هوازی مطلق و یا محیطی با 3 تا %5 اکسیژن جهت رشد باکتری­های میکروایروفیل ایجاد می­کند.

23  

شیکر اوربیتالی : این دستگاه جهت هوادهی کشت‌ها و نیز هم زدن محلول‌ها با سرعت 10 تا 300 دور در دقیقه به کار می­رود. 

24  
 انکوباتور رطوبت­ساز: این دستگاه محفظه­ای برای نگهداری نمونه­های بیولوژیکی در دما و رطوبت قابل برنامه­ریزی می­باشد.

 

25  

ژل داک: این دستگاه با دارا بودن منبع نورUV  و دوربین مخصوص، جهت مشاهده و آنالیز محصولات PCR به روی ژل الکتروفورز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول برای تصویر برداری از اسید نوکلئیک و پروتیئن از ژل پلی آکریل آمید و آگاروز استفاده می شود و رنگ آمیزی ژل عمدتا با اتیدیوم بروماید صورت می گیرد.

26  
 شیکر لوله ورتکس : دستگاه ساده­ای است که به طور معمول در آزمایشگاه­های میکروبیولوژی و کشت سلول جهت تعلیق سلول­ها و در آزمایشگاه­های تجزیه­ای و بیوشیمی برای مخلوط کردن واکنش­گرهای یک واکنش استفاده می­شود.

27  

ژل الکتروفورز شیب واسرشت ساز (DGGE) : اساس این تکنیک ایجاد یک گرادیان خطی از عامل واسرشت ساز است ( ماده واسرشت ساز ممکن است ماده شیمیایی یا دما باشد). در این روش نمونه های حاوی DNA و RNA در ژل الکتروفورز که حاوی عامل واسرشت ساز است از حالت دو رشته ای به صورت گام به گام به تک رشته تبدیل و از هم جدا می شود. یک طیف از شرایط واسرشت سازی ایجاد می کند، که همین طیف برای تشخیص تفاوت در توالی DNA و شناسایی جهش های ژنی کافی است و از متدهای رایج در آنالیز حضور موتاسیون های نقطه ای در DNA هدف می باشد.

28  تاریخ بروزرسانی : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۵۲
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۱۲:۴۱