English | فارسی
  
 آزمایشگاه فناوریهای فرآیندی 

 ب) آزمایشگاههای پژوهشی

3) آزمایشگاه پژوهشی فناوریهای فرآیندی

مهمترین دستگاه­های موجود در این آزمایشگاه نیز شامل دستگاه Ball mill ، دستگاه طیف سنجی UV-VIS ، دستگاهJaw Crusher و دستگاههای عمومی مانند pH متر، سیرکولاتور، ترازوهای دیجیتالی و ... می باشد.
  • دستگاه Ball mill

آسیاب گلوله‌ای جهت خردایش مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مواد شیمیایی به صورت کلوخه باشد و جهت مصرف، نیاز به پودر نمودن آن باشد این تجهیز مناسب می‌باشد. آسیاب گلوله‌ای بر اساس گردش یک ظرف که حاوی مقادیر زیادی گلوله‌هایی با سایزهای متفاوت است، کار می‌کند.جنس گلوله‌ها و ظرف در برگیرنده ماده یکسان بوده و بایستی سخت‌تر از جنس نمونه باشد تا بتوانند برا اثر سایش ماده مورد نظر را به شکل پودر درآورد.

  • دستگاهJaw Crusher

این دستگاه جهت آماده‌سازی نمونه برای دستگاه‌های آنالیز ،خردایش مواد به اندازه دلخواه در صنایع مختلف  به کار می‌رود. اندازه سنگ‌شکن‌های فکی بوسیله دهانه ورودی بار در بالای دستگاه تعیین می‌شود و مکانیزم خردایش در این نوع سنگ‌شکن بصورت فشاری می‌باشد. این سنگ‌شکن‌ها دارای دو فک ثابت و متحرک بوده بصورتی‌که شانه فک ثابت بر روی یک سطح ثابت قرار گرفته و شانه فک متحرک تحت نیرویی به سنگ‌ها ضربه وارد می‌کند. سنگ‌های وارد شده به دستگاه تا زمانی که اندازه آنها متناسب با دهانه پایین فک نشود در فک باقی می‌مانند و مورد خردایش قرار می‌گیرند. 

  • دستگاه UV-VIS Spectrometer  

این دستگاه برای تعیین مقدار جذب یا عبور طول موجهای مختلف امواج فرابنفش و مرئی توسط ترکیبات شیمیایی، به منظور شناسایی کمی و یا کیفی تعداد زیادی از گونه‌های معدنی، آلی در آنالیزهای کمی و کنترل کیفی مورد استفاده می‌باشد. این دستگاه عمدتا برای تجزیه کمی استفاده می‌گردد. از مزایای این دستگاه وجود سل جامد برای شناسایی کیفی مواد جامد و همچنین امکان بررسی تغییرات جذب به زمان می‌باشد.

  •  دستگاهRotary Evaporator  

دستگاهی است که در آزمایشگاه‌های شیمیایی برای برداشتن ملایم و موثر حلال‌ها از نمونه ها توسط تبخیر، استفاده می‌شود. نقطه جوش مایعات جزئی درون evaporator تحت خلاء، به دلیل کاهش فشار قسمت بالای مخزن مایع، کاهش می‌یابد.

  • دستگاه  Freeze Dryer

مدل محصول کمپانی می‌باشد و قابلیت نمایش پارامترهای دما و میزان خلا را به صورت دیجیتالی دارد و می‌تواند تا دمای 80 درجه سلسیوس زیر صفر را برای خشک کردن نمونه‌ها تامین نماید. قابل ذکر است تا زمانی که دمای تجهیز به30 درجه سلسیوس زیر صفر نرسیده، پمپ خلا روشن نمی‌شود. نمونه پیش از خشک شدن در دمای زیر صفر درجه، ابتدا منجمد می‌شود.

                                                                                                                                         

همچنین این آزمایشگاه دستگاه‌های عمومی برای پیشبرد کارهای آزمایشگاهی و آماده‌سازی نمونه‌ها قبل از استفاده در دستگاه‌های تخصصی نیز دارد که به طور نمونه می‌توان به دستگاه‌های قرص ساز، هیتر، سیرکولاتور و...اشاره کرد. دستگاه  Pellet Pressers قابلیت تهیه قرص‌های جامدبا کیفیت و ماندگاری بالا برای آنالیزهای اسپکترال را دارا است. مواد قابل استفاده برای تهیه قرص می‌تواند از انواع مواد شیمیایی، پلاستیک، مواد ساختمانی، محیط زیستی، سنگهای حاصل از زمین شناسی، سرامیک و ... باشد.


تاریخ بروزرسانی : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۵۸
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۶:۱۹