English | فارسی
  
 آزمایشگاه غشا و فرآیندهای غشایی 

ب) آزمایشگاههای پژوهشی

4)  آزمایشگاه غشا و فرآیندهای غشایی

راه اندازی این آزمایشگاه  جهت تحقیقات پیرامون ساخت انواع غشاهای پلیمری در مقیاس آزمایشگاهی، اصلاح و بهینه سازی خواص غشا می باشد که در این راستا تحقیقات مختلفی توسط پژوهشگران با تجربه این واحد در حال انجام است. هدف از این پژوهش ها، دستیابی به دانش فنی ساخت و تولید غشا های پلیمری مورد نیاز صنعت نفت و پتروشیمی و بخش های صنعتی دیگر می باشد که در نتیجه پس از مراحل اولیه ساخت و ارزیابی غشا های مورد نظر، برای تولید در مقیاس صنعتی به بهره برداری می رسد. از مهم ترین مزایای استفاده از غشا در صنعت می توان به نصب و راه اندازی آسان، قابل جابه جایی به بخش های دیگر، قیمت مناسب، انجام مراحل جداسازی به صورت پیوسته و عدم نیاز به مصرف مواد شیمیایی در زمان فرآیند را اشاره نمود.

بدین منظور در این آزمایشگاه از تجهیزات عمومی مانند هیتر استیرر، منتل، ترازوی آنالیتیکال، آون و آون خلا، انکوباتور, pH متر ،هدایت سنج، همزن مکانیکی، هموژنایزر، هم زن میله ای، میکرو پیپت، کولیس، میکرومتر استفاده می شود. تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی به منظور اندازه­گیری و بررسی یک یا چند مشخصه ویژه جهت آنالیزهای کمی و کیفی از نمونه­های مختلف به کار می­روند.  تجهیزات تخصصی آزمایشگاه غشا و فرایندهای غشایی شامل ویسکومتر، ، روتاری، رفرکتومتر، فیلم کش اتوماتیک، فیلم کش دستی و حمام التراسونیک می باشد.

 

انکوباتور (Incubator )
این تجهیز برای استریلیزاسیون محصولات دارویی با گرمای خشک با استفاده از هوای گرم در محدوده دمایی 70-20 درجه سانتی گراد و در فشار اتمسفر با قابلیت تنظیم برنامه به صورت معمولی و زمان دار می باشد. 

هدایت­سنج  (Conductivity/TDS/0C Meter)
برای اندازه گیری هدایت محلول ها دستگاهی به نام هدایت سنج یا کنداکتومتر به کار می رود. هر دستگاه هدایت سنج دارای دو الکترود یکسان فلزی پلاتینه شده می باشند. الکترودها در یک محفظه شیشه ای پیرکس یا شیشه ی مقاوم دیگر، موازی هم قرار گرفته اند. به مجموعه این الکترودها در محفظه شیشه ای، پیل کنداکتومتر می گویند. برای اندازه گیری هدایت یک محلول، پیل کنداکتومتر را در آن محلول قرار داده و دستگاه با ولتاژ مناسبی که بین الکترودها می فرستد، هدایت محلول را نشان می دهد. دستگاه موجود در آزمایشگاه قابلیت اندازه گیری هدایت در محدوده 100000- 5 µS/ cm  و دمای محلول در محدوده 70- 0 درجه سانتی گراد را دارد.   

1

 دستگاه پخش کننده و یکسان ساز مواد (Dispersing and Mixing )
از این تجهیز جهت پخش کردن و یکسان نمودن محصولات شناور به کار می رود. دستگاه  موجود در آزمایشگاه، با ماکزیمم سرعتmin-1  30000 و قابل استفاده در دمای 40-0 درجه سانتی گراد میباشد. 

2

 همزن میله ای (Tube Roller)
این دستگاه برای هم زدن مواد چسبنده و محلول های ویسکوز در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. دارای صفحه نمایش بوده و قابلیت تنظیم سرعت و زمان مورد نظر را برای هم زدن ناشی از چرخاندن نمونه دارد. با استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به  استفاده از مگنت نمی باشد. این تجهیز مجهز به 6 میله جهت هم زدن محلول درون ظرف می باشد. محدوده سرعت دستگاه 70-10 بر حسب rpm و محدوده زمانی 1199-1 بر حسب دقیقه می باشد. 

3

میکرو پیپت (Research pipette)

برای برداشتن حجم های ثابت یا مورد نظر از محلول و مواد شیمیایی در محدوده 1/0 میکرو لیتر تا 10 میلی لیتر با دقت بالایی استفاده نمود. برای کاهش خطا و رسیدن به مقدار حداقل، بایستی میکروپیپت چند بار از محلول مورد نظر پر و خالی شده و بار آخر حجم مورد نیاز برداشت گردد.

4

دستگاه گرانروی سنج (
Viscometer)
از این تجهیز برای اندازه‌گیری ویسکوزیته نسبی یا مطلق (برحسب mPa.s یا cP) برای سیالات نیوتنی و غیرنیوتونی می­توان استفاده نمود. در حالت کلی در یک ویسکومتر دو حالت وجود دارد: یا مایع ویسکوز ساکن است و یک شی جانبی در داخل آن (ابزار اندازه­گیری ویسکوزیته) حرکت می­کند و یا وسیله اندازه­گیری ویسکوزیته ساکن بوده و سیال ویسکوز حرکت می­کند. در این مدل مایع مورد نظر را در ظرف نمونه ریخته و با اسپیندل مناسب، میزان ویسکوزیته به دست می آید.


5

 دستگاه روتاری  (Rotary Evaporator)
دستگاهی است که در آزمایشگاه­های شیمیایی برای برداشتن ملایم و موثر حلال­ها از نمونه­ها توسط تبخیر، استفاده می­شود. نقطه­جوش مایعات جزیی درون ظرف تحت خلاء به دلیل کاهش فشار قسمت بالای مخزن مایع، کاهش می­یابد. این دستگاه اجازه می دهد تا حلال­های مایع بدون حرارت­دادن بیش از حد، حذف شوند.
این دستگاه به راحتی برای جداسازی حلال­های با نقطه­جوش پایین مانند هگزان یا اتیل استات از ترکیباتی که در دما و فشار اتاق به حالت جامد هستند، به کار می­رود.

6

 

دستگاه اندازه گیری ضریب شکست (Abble Refractometer)

این دستگاه بر این اساس کار می نماید که اگر یک محلول دارای غلظت بیشتری باشد، ضریب شکست آن نسبتا تغییر می یابد و با استفاده از جداول و دمای نمونه می توان غلظت نمونه مجهول را به دست آورد. دستگاه شامل لامپ LED منطبق با طول موج دوتریم می باشد. محدوده ضریب شکست قابل انجام  با این دستگاه 71000/1- 30000/1 بر حسب nD  در محدوده دمایی  50-5 درجه سانتی گراد می باشد.

7

 فیلم کش ( Film Applicator)

این دستگاهی ساده اما موثر برای تهیه یک فیلم یکسان و تکرار پذیر می باشد. فیلم مورد نظر می تواند به عنوان پوشش بر روی سطح دیگر به کار رود. این دستگاه مناسب برای استفاده دستی جهت تهیه لایه های ضخیمی از انواع مختلف محصولات بر روی سطح جامد و صاف می باشد.

 حمام التراسونیک (Bath Ultrasonic cleaners)

این دستگاه در اثر تولید نوسان و ارسال فرکانس به درون تانک حاوی محلول، باعث تشکیل حباب های خلا ریزی می گردد که با برخورد و ترکیدن آنان درون محلول و دیواره ظروف، منجر به تمیزی وسایل آزمایشگاهی و حباب زدایی از محلول های ویسکوز انجام می پذیرد.

8


تاریخ بروزرسانی : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۴۳
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۱۲:۳۷