English | فارسی
  
 آزمایشگاه پژوهشی پلیمری 

ب) آزمایشگاههای پژوهشی
2) آزمایشگاه پژوهشی پلیمری

فعالیتهای صورت گرفته درآزمایشگاه پلیمر مرکز تهران به صورت کلی شامل، آماده سازی ساپورت، ساخت کاتالیست در مقیاس آزمایشگاهی و تست پلیمر میباشد که به دستگاههایی از قبیل الک شیکر و کارل فیشر پتانسیومتر ، ویسکومتر، کوره الکتریکی،گلاوباکس ها و غیره می‌باشد.
این آزمایشگاه دارای کلیه تجهیزات، دستگاهها و Set up های مورد نیاز جهت آماده سازی ساپورت کاتالیست، ساخت کاتالیست و تست نمونه‌های پلیمری ساخته شده جهت اندازه‌گیری میزان اکتیویته کاتالیست ساخته شده نیز می‌باشد.
توضیحاتی در مورد برخی از دستگاههای آنالیزی و پرکاربرد آزمایشگاه پلیمر در ادامه آمده است.

دستگاه آنالیزی پتانسیومتر : این تجهیز قابلیت تیتراسیون در دامنه کاربرد وسیعی را دارا می‌باشد و می توان از آن در کارهای آزمایشگاهی وتحقیقاتی به دلیل کیفیت کار بالای آن استفاده نمود به گونه‌ای که رضایتمندی حاصل از کار با دستگاه‌های دقیق را به کاربر می‌دهد. از سوی دیگر این دستگاه ساده بوده و کار با آن راحت می‌باشد و انعطاف‌پذیری بالایی برای انجام تیتراسیون‌های مختلف دارد. الکترود آن نقره می‌باشد و قابلیت انجام تیتراسیون‌های متناسب با آن را ( مانند اندازه‌گیری یون کلراید) دارد.

 دستگاه آنالیزی کارل فیشر کولومتری: این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاههای آزمایشگاه پلیمری می‌باشد که میزان آب و رطوبت موجود در حلالهای هیدرو کربنی را اندازه‌گیری می‌کند . رنج اندازه گیری دستگاه 0 ~ 50000  ppm می‌باشد. خوشبختانه معرف این دستگاه در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی (مرکز اراک) نیز تولید می شود. جهت رسیدن به نتیجه مطلوب در ساخت کاتالیست‌ها و همچنین در تست‌های پلیمریزاسیون میبایست رطوبت حلالهای مورد استفاده در این فرآیندها بسیار پایین باشد که سنجش این رطوبت توسط این دستگاه صورت می‌پذیرد .

دستگاه آنالیزی ویسکومتر : این دستگاه بمنظور اندازه‌گیری میزان ویسکوزیته مواد و مایعات در رنج وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد.  دستگاه ویسکومتر حاوی 5 عدد spindle می‌باشد که هر کدام از این spindleها یک محدوده کاری را پوشش داده که به طور مثال می‌توان گفت که spindle شماره 00 مقادیر ویسکوزیته های بسیار پایین حتی در حد آب را نیز اندازه‌گیری می‌کند . نرم افزارReocalc32  را می‌توان روی این دستگاه نصب نمود تا رنج وسیعی از اطلاعات مربوط به گرانروی و ویسکوزیته مواد را بر روی آن مشاهده و بررسی نمود.

 گلاوباکس: حاوی گاز نیتروژن جهت انجام فرآیندها و فعالیتهای کاتالیستی که نیاز به محیطی عاری از هرگونه رطوبت و اکسیژن و آلودگی می‌باشد کاربرد فراوانی دارد و نقش مهمی را در آزمایشگاه پلیمر در فرآیندهای کاتالیستی و پلیمری دارد. مجهز به پمپ خلاء نیز می‌باشد تا بتوان محیط داخلی گلاوباکس را خلاء نموده و دوباره از نیتروژن پر نمود که این کار سبب خارج شدن آلودگی های داخلی گلاوباکس و رطوبت موجود در آن می‌شود .

دستگاه آنالیزی الک شیکر : بمنظور اندازه گیری میزان توزیع اندازه ذرات پلیمری (PSD) در رنج 32 میکرو متر تا 2 میلی متر می‌باشد.  این دستگاه یکی از پرکاربرد ترین دستگاهها در زمینه فرآیندهای پلیمری و پلیمریزاسیون است که با اتصال به سیستم کامپیوتری و نرم افزار مربوطه قادر به رسم گراف و ارائه نتایج درصد توزیع ذرات پلیمری نیز میباشد . این دستگاه قابلیت پرینت اطلاعات و نتایج آنالیزی را نیز دارا می‌باشد.
علاوه بر تجهیزات آنالیزی ذکر شده تجهیزات عمومی و دستگاههای دیگری نیز از قبیل آون خلاء ، کوره الکتریکی،pH متر، سانتریفیوژ با رنج 0 ~ 6000 دور در دقیقه ، ویسکومتر دیجیتالی با قابلیت اتصال به کامپیوتر، سیرکولاتور ها با رنج کاری مختلف، ترازوهای دیجیتالی تا دقت 0.0001 گرم ، وایر میکر جهت وایر سازی سدیم ، سیستم‌های خشک‌کن و تقطیر حلالهای هیدرو کربنی به همراه هیترها، دستگاه آسیاب و خرد کن IKA با رنج کاری 0 ~ 6500 دور در دقیقه ، set up ساخت کاتالیست و ساپورت کاتالیست بمنظور انجام تحقیقات در تست های پلیمریزاسیون و گلاوباکس‌های گاز نیتروژن جهت نگهداری کاتالیست‌ها و انجام فعالیت‌های فاقد اکسیژن در آزمایشگاه پژوهشی پلیمر مرکز تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد.  


تاریخ بروزرسانی : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۴۰
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۶:۳۸