English | فارسی
  
 آزمایشگاه پژوهشی کاتالیست 

ب) آزمایشگاههای پژوهشی

1)     آزمایشگاه پژوهشی کاتالیست 
هدف از تاسیس این آزمایشگاه تحقیقات پیرامون سنتز کاتالیستهای مصرفی صنعت پتروشیمی در راستای خودکفائی و ایجاد دانش فنی کاتالیستهای نوین برای بهبود فرآیند و افزایش بازده واحدهای صنعتی می باشد . بدین منظور در این آزمایشگاه از تجهیزاتی مانند آون ، کوره، روتاری، هیتر استیرر، پمپ پریستالتیک، سانتریفوژ، دستگاه قرص ساز، سیرکولاتور، دستگاه آب مقطر گیری، حمام التراسونیک ، الک شیکر و pH  متر استفاده می شود.  
آون : برای خشک نمودن تجهیزات شیشه ای مورد استفاده در آزمایشگاه و همچنین خشک کردن مواد غیرخطرناک و غیرقابل اشتعال و ظروف شیشه ای با قابلیت برنامه ریزی حرارتی و زمانی دارای سیستم تنظیم زمانی و دمایی .
کوره:  این دستگاهها در دو نوع اتاقکی و لوله ای جهت خشک کردن نمونه ها و سوزاندن اجزاء آلی نمونه جهت محاسبه میزان درصد اجزاء غیر آلی یعنی کلسینه کردن کاتالیست های ساخته شده و حرارت دادن مواد در دمای بالا(1200 درجه سانتیگراد) به کار می رود . در رنج دمائی 400-1200 درجه سانتی گراد .
روتاری: این دستگاه جهت تلقیح جداسازی خا لص سازی و تقطیر دو یا چند مایع تحت شرایط خلا به کار می رود.همچنین این دستگاه دارای ست شیشه آلات شامل کندانسور  بالن ها ی ته گرد و مانیتور تنظیم دمائی خلا و فشار می باشد می باشد.
پمپ پریستالتیک : این دستگاه جهت تزریق برنامه ریزی شده مایع به راکتور با قابلیت کنترل جریان به صورت دستی ویا توسط سیستم pH متر به کار می رود .
سانتریفوژ : این دستگاه برای جداسازی مواد از یکدیگر با حداکثر دانسیته به کار می رود. 
قرص ساز : این دستگاه برای شکل دهی کاتالیست به کار میرود . حداکثرفشار 25 تن می‌باشد . این دستگاه دارای ست های مختلفی از ابزار شکل دهی دارد و یک اهرم که فشار را تنظیم می نماید.
سیرکولاتورهای گرم و سرد : سیرکولاتور در رنج 0 ~ 200 درجه سانتیگراد و بالاتر و همچنین سیرکولاتورهای دارای دمای منفی در مدلهای مختلف جهت استفاده در سیستم های ساخت کاتالیست در Set up مربوط به جهت تامین دمای مورد نیاز راکتورهای شیشه ای و فلزی.
الک شیکر :دستگاه آنالیزی الک شیکر بمنظور اندازه گیری میزان توزیع اندازه ذرات کاتالیستی در رنج 32 میکرو متر تا 2 میلی متر میباشد. این دستگاه یکی از پرکاربرد ترین دستگاهها در زمینه فرآیندهای کاتالیستی است .
pH متر: جهت اندازه گیری میزان ph محلولها و تعیین اسیدی و بازی بودن آنها بکار میرود .جهت کالیبره کردن دستگاه دارای محلولهای بافری 4-7-10 می باشد و محلول کلرید پتاسیم 3 مولار . از مدل های متر اهم و متلر در این آزمایشگاه می توان نام برد.
حمام التراسونیک:  این دستگاه به وسیله امواج صوتی و ضربه زدن نظافت وسائل آزمایشگاهی از جمله الک های شیکر را به عهده دارد . به عنوان منبع انرژی انجام واکنشهای شیمیائی بعضی از مواد را نیز به عهده دارد.
آب مقطرگیری: تهیه آب مقطر و آب DM با هدایت 0.15 میکروزیمنس این دستگاه دارای دو نوع کارتریج و یک لامپ با اشعه فرابنفش می‌باشد . این دستگاه هر ماه یکبار توسط قرص مخصوص گندزدائی می شود.
ترازوهای دیجیتالی: این دستگاهها برای توزین دقیق مواد پودری، جامد و مایع به کار می روند.


تاریخ بروزرسانی : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۳۹
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۶:۳۱