English | فارسی
  
 آزمایشگاه های مرکز تهران 

واحد آزمایشگاه شرکت پژوهش و فناوری در هر سه مرکز تهران، اراک و ماهشهر اهداف و آرمانهای ذیل را دنبال می‌کند:

·   تبدیل شدن آزمایشگاهها به یک مرکز استاندارد، معتبر، خودکفا و سودمند با امکان ارائه خدمات با کیفیت به عموم پژوهشگران، مراکز دانشگاهی و صنعتی و معرفی این مرکز به عنوان آزمایشگاه مرجع، حرکت به سمت مستند سازی اطلاعات مورد نیاز و استاندارد سازی و دریافت استاندارد ISO-17025  میباشد که در این راستا افزایش دقت و صحت در نتایج تستها و جلب رضایت مشتریان بسیار قابل اهمیت است.

·       تخصیص گروه پژوهشی آزمایشگاهی منسجم و کاملاً مستقل که گسترش آن از جمله اهداف آتی واحد آزمایشگاه می باشد. دستیابی به این هدف به منظور انجام تحقیقات بنیادین در راستای پروژه های مزیت آفرین و توسعه محصولات آزمایشگاهی (راهی برای ادغام تحقیق ، تولید و کسب ثروت)، تعیین نقشه راه و یکپارچه سازی پژوهشهای مقیاس آزمایشگاهی در تمامی پروژه های مرتبط با سبد فناوری و ارتباط تحقیقات آزمایشگاهی با نیازهای صنعت در راستای رفع مشکلات و ارائه راهکار خواهد بود.


پژوهشهای آزمایشگاهی و دستاوردهای آن

ساختار کنونی آزمایشگاه در شرکت پژوهش و فناوری صرفاً ارائه خدمات آزمایشگاهی و آنالیزی است در حالیکه نقطه شروع و اساس کلیه فرآیندهای پژوهشی، از پژوهش در مقیاس آزمایشگاهی وlab scale  نشات می گیرد و در این میان جای گروه پژوهشی آزمایشگاه خالی است.

واحد آزمایشگاه با درک اهمیت و ضرورت این مساله، پس از تحقیقات و مطالعات فراوان، در این عرصه پیش قدم شده است و اقدامات و گامهای عملی- علمی موثری در راستای انجام پژوهشهای بنیادین آزمایشگاهی برداشته است. این واحد با استفاده از امکانات اولیه آزمایشگاهی در محورهای تحقیقاتی مختلف فعال می‌باشد و در این باب دستاوردهای پژوهشی فراوانی نیز کسب شده که تعدادی آز آنها به شرح ذیل است:

 1.  اجرای پروژه تولید مواد شیمیائی جامد و خالص آزمایشگاهی مورد نیاز آزمایشگاههای شرکت های پتروشیمی در مقیاس بنچ : تولید بیش از 22 ماده شیمیائی خالص مورد نیاز صنایع پتروشیمی و تامین نیازهای پتروشیمی کرمانشاه، خراسان، رجال، مهر، غدیر، فن آوران ، پالایشگاه پنجم پارس جنوبی و... از جمله مواد شیمیایی تولیدی: متانول خالص کروماتوگرافی, تولوئن, متانول خشک, استات آمونیم خالص آزمایشگاهی, کلرید پتاسیم خالص آزمایشگاهی, محلول آمونیاک خالص ، تولید استات سدیم، محلول تیترانت ولومتری کارل فیشر, استحصال دی کلر و بنزن و...
 2.  اجرای پروژه خالص سازی حلالهای آزمایشگاهی مورد نیاز آزمایشگاههای شرکت های پتروشیمی در مقیاس بنچ
 3.  اجرای پروژه  طراحی و ساخت setup تهیه مخلوطهای درصدی و ppm  گازی استاندارد : طراحی و ساخت سامانه ها در مقیاسهای غلظتهای درصدی و ppm در راستای طرحهای درآمدزا و مزیت آفرین نظامنامه نفت صورت گرفته و ثبت پتنت هر دو سامانه نیز انجام شده است. این پروژه دستاوردهای فراوانی را تا به اکنون در پی داشته و اجرای این طرح منجر به خودکفائی برای تامین این دسته از مواد برای شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها شده است.
 4.  اجرای پروژه طراحی و ساخت setup تهیه مخلوط مایع استاندارد : طراحی این سامانه برای اولین بار در ایران انجام شده و کاملاً بومی و نوین می باشد.  اجرای این طرح منجر به خودکفائی برای تامین این دسته از مواد برای شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها خواهد شد.
 5.  اجرای پروژه تولید محلولهای کارل فیشر و سایر فرمولاسیونهای مورد نیاز آزمایشگاههای شرکتهای پتروشیمی در مقیاس بنچ
 6.  طراحی، پیاده سازی و اجرایی نمودن الگوهای ابداعی در باب آنالیز هیدروکربنهای سنگین (آروماتیکی) در محصولات گازی که مشکل بسیاری از مجتمعهای پتروشیمی است و روشی بدیع و نوین در ایران محسوب می شود و پاسخگوی نیاز بسیاری از مجتمعهای پتروشیمی در زمینه آنالیز و جداسازی مواد آروماتیکی خواهد بود.
 7. حمایت از ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و همکاری با کانون تفکر NPC
 8.   عقد تفاهم نامه های تحقیقاتی آزمایشگاهی با پژوهشگاهها، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها و مجتمعهای پتروشیمی به منظور ارائه خدمات آزمایشگاهی مشترک.

 آزمایشگاههای مرکز تهران

آزمایشگاههای شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مرکز تهران با استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و کادری متشکل از متخصصین مجرب به دو شاخه کلی آزمایشگاههای پژوهشی و آزمایشگاههای آنالیزی تقسیم میشوند که در مجموع شامل ده آزمایشگاه میباشد:

الف) آزمایشگاههای آنالیزی

 1.    آزمایشگاه کروماتوگرافی GC
 2.    آزمایشگاه آنالیز پلیمری
 3.   آزمایشگاه آنالیز کاتالیست
 4.    آزمایشگاه مشتری محوری( خواص مکانیکی و فیزیکی)

 ب) آزمایشگاههای پژوهشی

 1. آزمایشگاه پژوهشی کاتالیست
 2.  آزمایشگاه پژوهشی پلیمری
 3.   آزمایشگاه پژوهشی غیر پلیمری
 4.  آزمایشگاه پژوهشی غشا و فرآیندهای غشایی
 5.    آزمایشگاه پژوهشی زیست فناوری

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۶:۴۲