English | فارسی
  
 مرکز منطقه ویژه 

 moarefimahshahr.Eng.site

مرکز منطقه ویژه

مرکز ماهشهر یکی از مراکز فناوری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می باشد که در سایت  منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع بوده و دارای پایلوت پلنت و دمو پلنت ها ذیل می باشد

پایلوت MTP ،واحد نیمه صنعتی MTP ، واحد PET  ، پایلوت HD-PP  ، پایلوت متانول ،پایلوت ، واحد )EO اتیلن اوکساید) و همچنین در سال 92 پایلوت های توضیح داده شده ذیل در مرحله راه اندازی و پیش راه اندازی می باشند.

 موقعیت جغرافیایی

مرکز منطقه ویژه در زمینی به مساحت تقریبی 10 هکتار در سایت 3 نطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر از توابع استان خوزستان واقع شده است.

 خط مشی و اهداف کلی

1-      بومی سازی و دستیابی به دانش فنی فرآیندهای تولید مواد شیمیایی،پلیمری و کاتالیزورهای مربوط به آنها

2-      همکاری در شناسایی و رفع مشکلات فرآیندی مجتمعهای پتروشیمی و ارائه خدمات علمی، پژوهشی و فنی به آنها

3-      دستیابی به فرآیندهای نوین غشاء زیستی و نانو جهت رفع نیازهای فرآیندهای پتروشیمیایی

4-      حفظ و توسعه سرمایه های انسانی و ارتقاء توانمندی آنها

5-      جلب رضایت مشتریان و ذینفعان

6-      همکاری با توسعه دهنده های فناوری در تجاری سازی فناوریها و بهره برداری موثر از دستاوردهای حاصله بر اساس نظامنامه پژوهش و فناوری صنعت نفت

7-      توسعه مشارکت با مراکز علمی،پژوهشی و فناوریهای داخل و خارج کشور

8-      گسترش نظام مدیریت دانش با رویکرد تسهیم دانش در شرکت و حفاظت از حقوق دارایی های فکری

 زمینه های فعالیت

الف- فعالیت در زمینه واحدهای نیمه صنعتی

ب- فعالیتهای آزمایشگاهی

 

واحد پیشتاز پلی اتیلن ترفتالات (PET)

به منظور بهینه سازی،بهبود و تکمیل فناوری،دستیابی به دانش فنی فرآیندها،رفع اشکال فرآیندهای تولیدی،ارزیابی مواد شیمیایی و افزودنیها،ارائه سرویسهای علمی و فنی به مجتمعهای تولیدی و آموزش کارآموزان،در اردیبهشت ماه 1380،قرارداد طراحی،ساخت و نصب واحد پیشتاز تولید پلی اتیلن ترفتالات بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکتNoyvallesina به امضاء رسید.این واحد پیشتاز از سه بخش نخ ریسی (Spinning) ، پلیمریزاسیون (Polymerization) ،پلیمریزاسون در حالت جامد (SSP) تشکیل شده است.

1-      بخش پلیمریزاسیون (Polymerization) : این بخش یک واحد ناپیوسته می باشد که برای تولید پلی اتیلن ترفتالات با ظرفیت اسمی 120 کیلوگرم به ازای هر Batch با استفاده از ترفتالیک اسید و اتیلن گلیکول به عنوان خوراک طراحی شده است و می توان بر اساس افزودنیهای مختلف به پلیمر PET ، گریدهای بطری- الیاف و فیلم را تولید کرد.

2-      بخش پلیمریزاسیون در حالت جامد (SSP) : این بخش به صورت پیوسته برای پس پلیمریزاسیون (Post Polymerization) شدن چیپسهای PETطراحی شده است.ظرفیت اسمی این واحد 30 کیلوگرم در هر ساعت می باشد و چیپس با ویسکوزیته ذاتی (I.V) به میزان 0.63 را به ویسکوزیته ذاتی 0.80 تبدیل می کند.

3-      بخش نخ ریسی (Spinning) :در این بخش از گرید الیاف پلیمر PET ، نخ پلی استر با ظرفیت 20 کیلوگرم در ساعت تولید می شود.

پایلوت تبدیل متانول به پروپیلن

این واحد با هدف ایجاد قابلیت تغییر در شرایط عملیاتی به منظور انجام تحقیقات لازم در زمینه بهینه سازی و ارتقاء فرآیند در جهت دستیابی به افزایش راندمان و گزینش پذیری محصول و همچنین انجام تستهای میدانی کاتالیست احداث گردید.خوراک اصلی این واحد، متانول بوده و ظرفیت آن 5/1 کیلوگرم به ازاء هر ساعت می باشد.در انتهای فرآیند نیز پروپیلن به عنوان محصول اصلی و بنزین پیرولیز و LPG به عنوان محصولات جانبی تولید می شوند.

 واحد پیشتاز تبدیل متانول به پروپیلن در مقیاس نیمه صنعتی

این واحد با ظرفیت تولید یک تن پروپیلن در روز در راستای توافقنامه صورت گرفته با شرکت Lurgi در خصوص همکاری مشترک در جهت ارتقاء دانش فنی فرآیند MTP و فروش لیسانس برای ساخت واحدهای صنعتی، منعقد گردید.هدف اصلی از ساخت این واحد صنعتی، نمایش آن جهت فروش واحدهای صنعتی MTPدر مقیاس بالا علاوه بر پیش بینی های لازم برای انجام کارهای تحقیقاتی و پروژه های پژوهشی می باشد.با ساخت این واحد،شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای اولین بار در کشور، در قبال فروش واحدهای صنعتی  MTPحق لیسانس با درصدهای مختلف در داخل و خارج از کشور به عنوان شریک تجاری شرکت Lurgi را دریافت نمود.ظرفیت این واحد 320 تن در سال پروپیلن در گرید پلیمری می باشد که از خوراکی به میزان 1211 تن در سال متانول به دست می آید.از محصولات جانبی این واحد می توان به میزان 98 تن در سال بنزین پیرولیز و 55 تن در سال LPG اشاره کرد.

 واحد پیشتاز پلی اتیلن سنگین- پلی پروپیلنHD/PP

وجود واحدهای متنوع تولید پلی الفینها در کشور و مشکلات مربوط به تهیه و تولید کاتالیستهای مصرفی با توجه به وارداتی و انحصاری بودن آنها و مسئله تحریمهای بین المللی، بیش از پیش اهمیت تحقیق و پژوهش در زمینه کاتالیستهای این صنعت را نمایان می سازد.به همین منظور واحد پیشتازHD/PP طراحی، نصب و بهره برداری گردید.این واحد برای تولیدپلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن طراحی شده و هدف آن ارزیابی عملکرد و تعیین شرایط بهینه کاتالیزورهای زیگلر- ناتا است که توسط محققین شرکت و یا سایر مراکز پژوهشی تهیه می شود.همچنین در این واحد می توان پژوهشهای مرتبط با توسعه محصول ( تولید گریدهای جدید پلی اتیلن و پلی پروپیلن) را نیز انجام داد.ظرفیت اسمی این واحد پیشتاز 16 کیلوگرم به ازاء هر ساعت بوده که در شرایط راه اندازی با ظرفیت 10 کیلوگرم در هر ساعت کار می کند.همچنین این واحد توانایی تولید گریدهای مختلف را بر اساس تغییر ترکیب درصد خوراک ورودی دارد.

 واحد پیشتاز وینیل استات منومر (VAM)

در سالهای اخیر با افزایش تدریجی تولید اسید استیک در مجتمعهای پتروشیمی کشور و اشباع بازار آن، تولید ماده میانی و پرکاربرد وینیل استات منومر به عنوان یکی از روشهای افزایش ارزش افزوده اسیداستیک با افزایش مقبولیت در میان تولیدکنندگان داخلی مواجه شده است.اگرچه کشور ما هم اکنون با وجود واحد 30 هزارتنی وینیل استات منومر در مجتمع پتروشیمی اراک، از جمله کشورهای تولید کننده این ماده می باشد، اما ظرفیت بسیارکم واحد موجود و از سوی دیگر اختصاصی بودن لیسانس و دانش طراحی واحدهای جدید صنعتی،تولید این ماده ارزشمند را که عمدتا در اختیار شرکتهای غربی می باشد سبب شده است دستیابی متخصصان کشور ما به امکان افزایش ظرفیت تولید این ماده محدود گردد.بر این اساس شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، عرضه لیسانس و طراحی پایه بومی واحد صنعتی وینیل استات منومر به متقاضیان داخل کشور را از اهم اولویتهای راهبردی خود قرار داده است.در این راستا و در کنار فعالیتهای پژوهشی انجام گرفته در مقیاس آزمایشگاهی در طول چند سال گذشته، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی کار طراحی،خرید ادوات و نصب یک واحد پیشتاز تولید وینیل استات منومر را دنبال نمود و تولید این ماده با تکنولوژی بومی را آغاز کرد.فرآیند تولید وینیل استات منومر در این واحد بر اساس واکنش اتیلن،اسیداستیک و اکسیژن در فازگازی در حضور کاتالیست در رآکتور بسترثابت لوله ای انجام می شود. وینیل استات منومر تولیدی با این لیسانس بومی، با خلوص 9/99 درصد می باشد.ظرفیت این واحد 28000 کیلوگرم در سال وینیل استات منومر بوده که از خوراکی به میزان 24000 کیلوگرم در سال اسیداستیک،12000 کیلوگرم در سال اتیلن و 10400 کیلوگرم در سال اکسیژن به دست می آید.

 واحد پیشتاز متانول

از کل متانول تولیدی در جهان حدود 76 درصد آن به عنوان مواد اولیه خوراک جهت تولید مواد شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار گرفته و بقیه به عنوان حلال مصرف می شود. این ماده با استفاده از گاز سنتز که مخلوطی از گازهای هیدروژن،مونوکسید کربن و دی اکسید کربن میباشد تولید می گردد.با توجه به اهمیت استفاده از این ماده در دنیا و همچنین عنوان بزرگترین تولید کننده متانول برای کشور ،واحد پیشتاز متانول با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، طراحی و ساخته شد. واحد پیشتاز متانول موجود در مرکز منطقه ویژه دارای خوراک گاز طبیعی است که  واکنشهای آن در دو مرحله اصلی رفرمینگ و سنتز متانول انجام می شود.در این واحد، ابتدا گاز طبیعی طی فرآیند رفرمینگ در دمای 900 درجه سانتیگراد به مخلوطی از هیدروژن و مونوکسید و دی اکسیدکربن موسوم به گاز سنتز تجزیه شده و این مخلوط در فشار 110 بار و دمای 220 درجه سانتیگراد به متانول تبدیل می شود.

 واحد پیشتاز برج خنک کن

یکی از مشکلات اساسی برجهای خنک کننده بحث خوردگی و رسوب گذاری است که سالیانه باعث خسارت بسیار زیادی دربخش صنعت می شود و با هدر دادن مصرف بیش از اندازه آب جهت تبادل گرما ، مشکلات بسیار زیادی را برای کشاورزی و صنایع بوجود می آورد . از طرفی روشهای کنترل شیمیایی سنتی هزینه های زیادی  را وارد  می کند و لازم  است که  تجدید  نظری  از طریق ارزیابی مواد شیمیایی جدید صورت پذیرد.ازآنجا که نمی توان مواد شیمیایی جایگزین را در مقیاس صنعتی به ملاحظه خسارات احتمالی آزمایش  کرد، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اقدام به ساخت یک واحد پیشتاز برج خنک کن نمود تا با استفاده از آن، عملکرد  مواد شیمیایی مربوطه را بر کاهش  سرعت خوردگی وکنترل رسوب گذاری  آزمایش نماید.این واحد دارای دو بخش جداگانه فلزی و یک بخش شیشه ای بوده که امکان تست سه نوع مواد شیمیایی ضدخورندگی و ضدرسوب را در یک زمان به اپراتور میدهد.این واحد با آبهای DM و RO و Potable تغذیه شده و جنس تیوبهای به کار گرفته شده در مبدلهای حرارتی آن که روغن داغ از درون آنها جریان دارد ، از جنسهای فولاد زنگ نزن،فولاد کربنی و گالوانیزه می باشد.

 آزمایشگاه

آزمایشگاههای مرکز منطقه ویژه با در اختیار داشتن تجهیزات و دستگاههای پیشرفته و پرسنل مجرب و کارآزموده، توانایی انجام دامنه وسیعی از آنالیزهای مورد نیاز پروژه های تحقیقاتی و همچنین ارائه خدمات تخصصی به بخش خصوصی در سه بخش آزمایشگاه آنالیز دستگاهی،آزمایشگاه آنالیز غیرپلیمری و پلیمری و آزمایشگاه پژوهشهای غیر پلیمری را دارد.در این آزمایشگاه وجود تعداد 9 دستگاه گاز کروماتوگراف (GC) جهت آنالیز انواع نمونه های مایع، گازی و LPG به همراه دستگاه ویسکومتر و DSC و همچنین دستگاههای کارل- فیشر، کمک شایانی در انجام دقیق تستهای مربوطه ارسالی از واحدهای عملیاتی شرکت نموده است.

 واحد (RPB ) Rotating Packed Bed

در سال های اخیر در دنیا مفهومی تحت عنوان Process Intensification مطرح شده است که می توان آنرا تقویت فرایند معنی کرد. اساس آن بر مبنای بکارگیری تجهیزات فرایندی کوچکتر و ایمن تر در واحدها می باشد. کاهش اندازه هزینه های ثابت و عملیاتی را کاهش می دهد و با کاهش موجودی مواد خورنده و خطرناک، ایمنی واحد را افزایش می دهد. یکی از تکنولوژی هایی که در اخیراً در این زمینه مطرح شده و در موارد زیادی کارایی آن ثابت شده است، بستر پرشده چرخان (Rotating Packed Bed ) می باشد. در بسترهای پرشده چرخان با افزایش شتاب گرانش، نیروی محرکه جدیدی برای حرکت فازها فراهم می شود. در چنین شرایطی شدت طغیان کاهش   پیدا می کند، در نتیجه دبی های بالاتر گاز و مایع می توانند مورد استفاده قرار گیرند، سطح تماس دو فاز افزایش پیدا می کند و فیلم های مایع نازک تر می گردند. تحت این شرایط ضرائب انتقال جرم بالایی بدست می آیند که به شدت ابعاد فیزیکی مورد نیاز دستگاه را کاهش می دهند. در واقع، این دستگاه نمایانگر یک تکنولوژی مهم در جهت رسیدن به شتاب و کارایی بالا در فرایندها است. تاکنون این دستگاه در فرایندهای مختلفی از جمله جذب، دفع، تقطیر و استخراج مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از بهترین نمونه های صنعتی شده آن در دنیا مربوط به فرایند reactive stripping در شرکت DOW آمریکاست که از مزایای آن می توان به افت فشار کمتر، افزایش ظرفیت، افزایش بازده نسبت به spray tower  معمول مورد استفاده در این فرایند، کاهش هزینه ها، Start up و Shut down ساده تر در طول بیش از ده سال کارکرد آن اشاره کرد. پروژه طراحی نمونه پایلوت دستگاه RPB در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از بهمن ماه 1390 آغاز گردیده ودر تاریخ 20/12/91  شروع به ساخت و پس از صرف بیش از 900 نفر ساعت ، هم اکنون این واحد با تلاش و همت متخصصان این شرکت در مرکز ماهشهر تا تاریخ 02/03/92  در حال پیش  راه اندازی و  WATER RUN می باشد .

 الفین

 کوره نیمه صنعتی چند منظوره ی شکست حرارتی با ظرفیت متغیر 15 تا 30 کیلوگرم در ساعت خوراک برای انواع مختلف خوراک های گازی و مایع قابل استفاده است. این کوره می تواند واکنش شکست حرارتی را در کوره های صنعتی با استفاده از خوراک های مختلف پیش بینی نماید. تمامی بخش های این کوره اعم از دانش فنی، طراحی پایه و تفصیلی، تامین تجهیزات آن بر مبنای استفاده از منابع داخلی و با استفاده از دانش بومی و متخصصان پژوهش و فناوری  تامین گردیده است ."  پروژه الفین پس از تصویب جهت اجرا و ساخت پایلوت به مرکز ماهشهر ارجاع گردید . عملیات ساخت پایلوت پس از تامین متریال در تاریخ 14/07/91 به ترتیب فعالیت های ساخت CASING و محل مشعل ها ،ساخت اسکلت فلزی ،سندبلاست و رنگ ،نصب کوره ،اجرای سیمان و پوششهای نسوز ،ساخت کویل ،ساخت و نصب خطوط سوخت رسانی مشعل ها و پرسه ساخت DAMPER ،مبدلها و ظروف تحت فشار و همچنین برق و ابزار دقیق با صرف 3250 نفر ساعت در تخصص و حرفه های مختلف اجرا و نصب گردید و در تاریخ 02/03/ 92 عملیات CURRINGپوشش و پیش راه اندازی آن آغاز گردید

 واحد PVC

پلی(وینیل کلراید) (PVC) دومین ترموپلاستیک پرمصرف در جهان می باشد که کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله صنعت ساخت و ساز دارد. با توجه به اینکه این پلیمر 50 درصد منشاء معدنی دارد از نوسانات قیمت نفت کمتر متاثر شده و نسبت به سایر پلاستیک ها از قیمت پائینتری برخودار می باشد. از طرفی روند نیاز روز افزون بازارهای داخلی و خارجی به PVC و همچنین نیاز به خواص بهبود یافته و گردیدهای متنوع، لزوم تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه تولید این ماده را بیشتر نموده است. لذا در راستای انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی و به منظور حمایت علمی و تکنولوژیکی از واحدهای تولید PVC که عمدتاً در منطقه ماهشهر می باشند مرکز ماهشهر شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان قطب PVC معرفی گردیده است .این مرکز با توجه به بومی سازی تکنولوژی صنعت پتروشیمی و به دست متخصصان و کارشناسان این مرکز از اوایل سال 91 شروع به طراحی این واحد و در اواخر دی ماه سال 91 شروع به ساخت SET UP نمود که هم اکنون در حال ساخت و راه اندازی می باشد .به منظور توسعه فعالیتهای تحقیقاتی در این زمینه، set up های پلیمریزاسیون سوسپانسیونی و امولسیونی و همچنین پایلوت S-PVC در مرکز ماهشهر راه اندازی می گردند. در حال حاضر seut upPVC سوسپانسیونی راه اندازی شده و پروژه های مختلفی با همکاری دانشگاه ها و صنعت در آن اجراء می گردد. همچنین Set up PVC امولسیونی نیز در حال ساخت و تجهیز می باشد که دارای راکتوری به حجم دو لیتر بوده و از قابلیت های بالایی برخوردار می باشد. پایلوت S-PVC در مرکز ماهشهر در حال ساخت و نصب بوده و دارای رآکتوری به حجم یک متر مکعب است و جهت هماهنگ بوده با رآکتورهای پلیمریزاسیون موجود در منطقه چند منظور می باشد.

 اهداف اصلی مرکز ماهشهر در رابطه با PVC را می توان به صورت زیر عنوان نمود:

-          افزایش ظرفیت تولید سالیانه واحدهای تولید PVC سوسپانسیونی و امولسیونی

-          یکسان سازی مواد مصرفی واحدهای PVC

-          کسب دانش تولید گریدهای جدید

-          تست آغازگرها و مواد افزودنی به سیستم پلیمریزاسیون

-          ارتباط با واحدهای تولیدی در راستای بهبود فرآیند و رفع تنگناهای آنها

-          اجرای پروژه های پژوهشی در پایلوت و set up

واحد EDC

ست آپ تست راکتوری کاتالیست اکسی کلریناسیون اتیلن

-          امکان تست راکتوری کاتالیستهای اکسی کلریناسیون اتیلن به اتیلن دی کلراید در بستر ثابت (بررسی کارایی کاتالیستها، درصد تبدیل، گزینش پذیری و راندمان آنها)

-          امکان تزریق خوراک هیدروژن کلراید گازی، اتیلن و هوا بصورت مجزا

-          امکان تنظیم فلوی هر یک از خوراکهای ورودی توسط MFC با دقت و صحت بسیار بالا

-          امکان تنظیم دمای راکتور با دقت بالا

آنالیز خروجی راکتور توسط دستگاه گازکروماتوگراف آنلاین

واحد پیشتاز گاز استاندارد

این واحد دارای تجهیزات ساخت گاز استاندارد می باشد که با روشهای مختلف انواع گاز استاندارد را از 2 جزء تا 20 جزء با دقت درصدی و  PPM و با توجه به درخواست متقاضیان ساخته می شوند . 
تاریخ بروزرسانی : ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۵۹
پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۶:۲۲