صفحه نخست » پژوهش » خدمات » ازمایشگاهی

ازمایشگاهی

شرح:  توانمندی آزمایشگاه­های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

مجموعه آزمایشگاه­های شرکت پژوهش و فناوری در سه مرکز تهران، اراک و ماهشهر با  در اختیار داشتن پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی جهت کاربردهای پژوهشی و آنالیزی و بهره گیری از کادری مجرب متشکل از متخصصین کارآزموده، آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی به متقاضیان محترم می باشد. در ادامه به معرفی بخش­های مختلف آزمایشگاهی پرداخته می شود.

1- مرکز تهران

1-1  آزمایشگاه آنالیز کاتالیست

آزمایشگاه آنالیز کاتالیست مجموعه ای از پیشترفته ترین دستگاههای عرضه شده توسط کمپانی های مطرح در این عرصه را در اختیار دارد. هدف این آزمایشگاه ارائه خدمات آنالیزی سودمند و با کیفیت در مدت زمان مناسب به عموم پژوهشگران و سایر مراکز علمی و صنعتی می‌باشد. در این آزمایشگاه برخی آزمون‌های کاتالیستی بر روی نمونه‌های مختلف به شکل پودر، گرانول، فیلم و مایع انجام میگردد. این آزمون‌ها بر اساس روشهای استاندارد و مندرج در کاتالوگ دستگاه‌ها و در مواردی بر اساس شرایط مورد نظر متقاضی انجام می شوند. مهمترین آزمونهای قابل انجام در آین آزمایشگاه به شرح ذیل است:

1-1-1دستگاه Catalyst analyzer  ساخت  شرکت BELCAT  ژاپن

آزمون های زیر با دستگاه مذکور قابل انجام است.

- اندازه گیری احیا به روش برنامه ریزی دمایی TPR

- اندازه گیری و تعیین سایتهای اسیدی و بازی کاتالیست ها به روش برنامه دمایی واجذب  TPD-NH3,TPD-CO2

- اندازه گیری اکسیداسیون به روش برنامه ریزی دمایی TPO

- اندازه گیری Metal dispersion به روش جذب شیمیایی H2   ( Pulse)  

- اندازه گیری Metal dispersion به روش جذب شیمیایی CO  (Pulse)

1-1-2اندازه گیری مساحت سطح کاتالیست وتوزیع اندازه ذرات با دستگاه ساخت  شرکت Quantachrome مدل NOVA 2000

اندازه گیری مساحت سطح، حجم و توزیع منافذ، دارای کاربردهای متعددی در مطالعه کاتالیستها، کربن فعال، مواد دارویی، سرامیکها، پلیمرها، رنگها، پوششها و نانو لوله ها میباشد از این رو  در این آزمایشگاه  اندازه گیری مساحت سطح


ویژه و تخلخل جامدات حفره دار و غیر متراکم به وسیله میزان جذب فیزیکی گاز نیتروژن و بر اساس روش BET (تخلل به روش (BJH. انجام می گردد.

 

2              1-1-3 طیف سنجی  FT-IR  ساخت شرکت Bruker   مدل vertex 80

دستگاه اسپکتروفتومتر مادون قرمز مدل VERTEX 80در ناحیهMID IR گستره طیفی1- cm400- 4000 را می­پوشاند. لازم به ذکر است استفاده از ATR accessory   و Drifts accessory نیز امکان پذیر می باشد.

3              1-1-4 اندازه گیری مقاومت مکانیکی کاتالیست Crush Strength ساخت شرکت نوین شیمیار

دستگاه اندازه گیری مقاومت مکانیکی کاتالیست بر اساس روش مشروحه در استاندارد ASTM D6175 , 4179 ساخته شده است و جهت اندازه گیری مقاومت مکانیکی دقیق دانه های کاتالیست های رسوبی با مقاومت مکانیکی زیر 50 کیلوگرم نیرو (حدود 500 نیوتن) به کار می رود.

4              1-1-5 اندازه گیری تعیین درصد سایش و خردایش Abrasion &Attrition با دستگاه Rotating DRUM ساخت شرکت Venci

دستگاه اندازه گیری تعیین درصد سایش و خردایش بر اساس روش مشروحه در استاندارد ASTM D4058 ساخته شده است. این اندازه‌گیری به منظور تعیین درصد Abrasion و Attrition و مقاومت کاتالیست در برابر سایش و خوردایش برای نمونه کاتالیست و پایه کاتالیست در نمونه‌های قرص مانند، اکسترود شده و کروی شکل و نمونه‌های بی شکل بزرگتر ازmm 1.6 وکوچک تر از 19 mm به کار می‌رود.

5              1-1-6 اندازه گیری دانسیته مطلق کاتالیست با دستگاه Accupyc 1330 ساخت شرکت micromeretics

از این دستگاه برای تعیین دانسیته واقعی کاتالیست‌ها استفاده  می شود. اساس کار این دستگاه، بر اساس پیکنومتری می باشد و با گاز هلیوم کار می کند. به همین دلیل به آن Helium pycnometer   نیز هم می گویند.

1-2 آزمایشگاه آنالیز پلیمر

در این آزمایشگاه برخی آزمون‌های حرارتی و فیزیکی بر روی نمونه‌های پلیمری به شکل پودر، گرانول و فیلم یا ورقه انجام می‌گردد. قبل از انجام آزمون‌های فیزیکی نمونه‌ها در شرایط دمایی 23 درجه سانتیگراد (با محدوده 2+ و2- درجه سانتیگراد) نگهداری می‌شوند. آزمون‌ها بر اساس تست متد‌های ASTM , ISO ودر مواردی بر اساس شرایط مورد نظر متقاضی انجام می‌گردد. هدف این آزمایشگاه ارائه خدمات آنالیزی سودمند و با کیفیت، در مدت زمان مناسب به عموم پژوهشگران و سایر مراکز علمی و صنعتی می‌باشد.

 عناوین آزمون‌ها به شرح زیر می‌باشد:

-             آنالیز حرارتی (دستگاه DSC )

-             اندازه‌گیری مقاومت حرارتی در حضور نیتروژن (دستگاه DSC)

-             اندازه‌گیری مقاومت حرارتی در حضور اکسیژن OIT (دستگاه DSC)

-             اندازه‌گیری ظرفیت حرارتی ویژه  Cp (دستگاه DSC)

-             اندازه‌گیری خواص رئومتریک در مد نوسانی (دستگاه RMS)

-             اندازه‌گیری خواص رئومتریک در مد چرخشی  (دستگاه RMS)

-             اندازه گیری شاخص جریان مذاب (دستگاه MFI)

-             اندازگیری دانسیته پلی اتیلن به روش ستونی (دستگاه Three Columns Densitometer)

-             اندازه‌گیری توزیع اندازه ذرات  (دستگاه PSD)

-             Weathering(دستگاه Xeno test Beta)

لیست دستگاه‌های موجود:

Item

Type

Brand

Model

No

1

DSC

METTLERTOLEDO

DSC 822

1

2

DSC

METTLERTOLEDO

DSC1/Star system

1

3

RMS

AntonPaar

MCR 302

1

4

MFI

GOTTFERT

MI 4

1

5

Density

CEAST

Column Density meter

1

6

Weatherometer

ATLAS

Xeno test Beta LM+

2

7

PSA

MALVERN

Master sizer 2000

2

1-3 آزمایشگاه خواص فیزیکی- مکانیکی

آزمایشگاه آنالیز خواص مکانیک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مجموعه ای از پیشترفته ترین دستگاههای عرضه شده توسط کمپانی های مطرح در این عرصه را در اختیار دارد.

در این آزمایشگاه برخی آزمون‌های فیزیکی و مکانیکی بر روی نمونه های پلاستیک و لاستیک به شکل پودر، دمبل، تسمه و فیلم یا ورقه توسط پرسنل کارآزموده و متبحر انجام می‌گردد. این آزمون ها براساس روش‌های مندرج در کتابچه های دستگاهها و در مواردی براساس شرایط مورد نظر متقاضی انجام می‌شوند.

آزمایشگاه تعیین خواص فیزیکی مکانیکی، این امکان را ایجاد می نماید تا بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی نمونه ها به خصوص پلیمری که یکی از کاربردی ترین آزمون ها جهت سنتز و مقایسات  این نوع آزمون ها میباشد، مشخصه یابی با دقت و صحت بالا  صورت پذیرد. از دیگر مشخصه های بارز این بخش تنوع دستگاههای آزمون خواص مکانیکی وپیشرفته بودن دستگاهها میباشد. بسیاری از آنالیزها بر اساس روشهای مرجع عنوان شده در مراجع مختلف (ASTM, DIN, ISO) صورت می­پذیرند که این امر باعث می­گردد تا متقاضیان آنالیز با اطمینان خاطر نتایج را مورد بررسی واستفاده قرار دهند. این آزمایشگاه سعی دارد تا حداکثر دقت را در نتایج داشته­باشد و بر این اساس ضمن ارائه راهنمائی­های لازم به متقاضیان در خصوص نحوه آماده­سازی نمونه جهت تحویل به آزمایشگاه  ارایه میشود. مهمترین آزمونهای قابل انجام در آین آزمایشگاه به شرح ذیل است:

- آزمون کشش:  شامل آزمون کشش و خمش و فشار میباشد که از مهمترین آزمون های خواص فیزیکی پلیمرها میباشد. دستگاه مستقر در آزمایشگاه مدل INSTROON میباشد

- آزمون ضربه: آزمون مقاومت نمونه ها در مقابل ضربه و شکستگی با دقت بالا میباشد . دستگاه مستقر در آزمایشگاه مدل CEAST میباشد

- آزمون FNCT و ESCR: آزمون مقاومت در برابر محیط های تهاجمی

- آزمون Fractovise: آزمون مقاومت نمونه ها در مقابل ضربه و شکستگی با دقت بالا میباشد . دستگاه مستقر در آزمایشگاه مدل CEAST میباشد

- نمونه سازی جهت آزمون مانند برش CNC و پانچ و ناچ زنی

- آزمون سختی سنج.

1-4 آزمایشگاه آنالیز کروماتوگرافی گازی

این آزمایشگاه مجموعه ای از پیشرفته ترین دستگاههای عرضه شده توسط کمپانی های مطرح در این عرصه را در اختیار دارد. تنوع ساختاری دستگاههای موجود که به سیستمهای تزریق گوناگونی مجهز هستند، در کنار پرسنل کارآزموده و متبحر این بخش، این امکان را ایجاد می نماید تا بر روی طیف وسیعی از نمونه ها اعم از جامد، مایع و یا گاز آنالیزهای کیفی و کمی با دقت بالا صورت پذیرد. مهمترین آزمونهای قابل انجام در این آزمایشگاه به شرح ذیل است:

-      اندازه گیری گازهای بی­اثر و هیدروکربنهای سبک در نمونه های گازی درمقیاس ppm و درصدی    

-      اندازه گیری مایعات هیدروکربنی سنگین ( 6 تا 15کربنه) در مقیاس PPM و درصد به تفکیک اجزاء

-      اندازه گیری میزان PPM آب در نمونه های گازی.

-      انجام آنالیزهای کیفی بر روی نمونه های مایع

-      اندازه گیری میزان الکلها در مقیاس ppm و درصد در نمونه های مختلف اعم از آبی و آلی

-      اندازه گیری باقیمانده منومرها در پلیمر به روش استخراج

 لیست دستگاه‌های موجود:

Item

Type

Brand

1

Gas Chromatograph

Agilent

2

Gas Chromatograph

Agilent

3

Gas Chromatograph

Varian

4

Gas Chromatograph

Varian

5

GC -MS

Varian

6

Gas Chromatograph

Dani

7

Gas Chromatograph

Perichrom

8

O2 Analyzer

Teledyne

9

O2 Analyzer

Teledyne

10

Dew Point Analyzer

Shaw

2- مرکز اراک

2-1آزمایشگاه آنالیز عمومی

2- 1- 1 آنالیز جذب اتمی Atomic absorption

طیف سنجی جذب اتمی یک روش اسپکتروسکوپی برای اندازه گیری کمی عناصر شیمیایی با استفاده از جذب اشعه نوری توسط اتم در حالت گازی است. در شیمی تجزیه این تکنیک برای تعیین غلظت یک عنصر خاص در یک نمونه مورد استفاده قرار می گیرد (اندازه گیری غلظت های در حد ppm  با شعله و در حد ppb با کوره ). جذب اتمی می تواند برای تعیین مقدار کمی بیش از ٧٠ نوع از عناصر مختلف مورد استفاده واقع شود. اساس این تکنیک، استفاده از جذب اتمی برای ارزیابی غلظت آنالیت در نمونه است و دارای شعله هوا استیلن  و هوا نیتروز اکساید است.

عناصر مورد اندازه گیری توسط دستگاه موجود عبارتند از: Al, Zn, Ni, Mo, Cu, Mg, Sn, Ag, B ,Rh, ,V, Hg, Ca, Cr, Pb, Si, Na, Ti, Fe, Pt, K Re, Co, W, Ru, Pd, Li ,Zr

 لیست دستگاه‌  و متعلقات:

Item

Type

Brand

1

Atomic absoption (AA-6800)

shimadzu

2

GFA-EX7 Furnace

shimadzu

2-1 -2آنالیز BET

این دستگاه قابلیت تعیین سطح  مواد جامد با استفاده از تکنیک جذب فیزیکی نیتروژن در دمای 77 درجه کلوین  در سطح نمونه بصورت تک نقطه ای را دارا می باشد . و نتایج حاصل از این آنالیز عدد جذب  و واجذب بر حسب  m2/gr  می باشد.

لیست مشخصات دستگاه:

Item

Type

Brand

1

Pulse Chemisorb-2705

Micromeritics

2-1-3 آنالیز حرارتی DSC

آزمون گرماسنجی روبشی تفاضلی یک ابزار بنیادی در آنالیز حرارتی است و در بسیاری صنایع از قبیل داروسازی، پلیمر، کشاورزی، مطالعه نیمه هادی ها ، صنایع غذایی و غیره کاربرد دارد. در این آزمون مقداری از ماده گرم یا سرد و تغییرات ظرفیت حرارتی آن با گرما ثبت می شود. بررسی تغییرات ظرفیت حرارتی امکان تشخیص انتقالاتی از قبیل ذوب، انتقالات شیشه ای، تغییرات فازی و پخت را می دهد . در کالریمتری روبشی تفاضلی انرژی مورد نیاز برای برقراری اختلاف دمایی صفر بین ماده و نمونه مرجع به صورت تابعی از دما یا زمان اندازه گیری می شود. این آزمون امکان تشخیص اثرات حرارتی گرماگیر و گرمازا، آنتاپی های انتقال و واکنش (مساحت پیک ها)، تعیین دماهای انتقال و اندازه گیری ظرفیت گرمایی را فراهم می کند.از قابلیت های این دستگاه آنالیزی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

-         تشخیص اثرات حرارتی گرماگیر و گرمازا، آنتاپی های انتقال و واکنش (مساحت پیک ها)،

-         اندازه گیری نقطه ذوب ترکیبات

-         اندازه گیری نقطه جوش

-         اندازگیری نقطه ریزش

مشخصات دستگاه و متعلقات آن:

Item

Type

Brand

1

DSC-FP90

Mettler toledo

2

FP 85-TA Cell

Mettler toledo

3

FP 81-HT Cell

Mettler toledo

4

FP 83-HT Dropping point Cell

Mettler toledo

5

FP 82-HT HOT Stage

Mettler toledo

2-1-4 آنالیز FT-IR

در روش FT-IR ارتعاش پیوند ها بررسی می شود که در اثر تغییر طول پیوند  ویا زاویه پیوند در مولکول ها صورت می گیرد. ارتعاش مولکول هایی با ممان دوقطبی دایم ایجاد میدان الکتریکی متغیر بر حسب زمان می کند و موجب تاثیر متقابل آن با تابش می شود. دستگاه FT-IR روشی سودمند برای شناسایی ترکیبات الی و گروه های عاملی آن ها می باشد.حدود 95% کاربرد این دستگاه کیفی بوده که از روی محل پیک صورت می گیرد. همچنین قابلیت شناسایی و جداسازی مخلوط ایزومرهایی نظیر اورتو، متا و پارا را دارا می باشد.در حال حاضر دستگاه موجود در مرکز اراک قابلیت آنالیز نمونه های جامد , مایع و گاز را دارا می باشد.

لیست دستگاه‌ و متعلقات موجود:

Item

Type

Brand

1

FT-IR 8900

Shimadzu

2

DRS-8010 ASC (Difuse  Diffuse Reflectance Attachment Auto Sample Changer)

Shimadzu

2-1-5 آنالیز GC

این آزمایشگاه مجموعه ای از پیشرفته ترین دستگاه های عرضه شده توسط کمپانی های مطرح در این عرصه را در اختیار دارد. تنوع دستگاه های موجود که به سیستم های تزریق گوناگونی مجهز هستند، در کنار پرسنل کارآزموده و متبحر این بخش، این امکان را ایجاد می نماید تا بر روی طیف وسیعی از نمونه ها اعم از جامد، مایع و یا گاز آنالیزهای کیفی و کمی با دقت بالا صورت پذیرد. مهمترین آزمون های قابل انجام در این آزمایشگاه به شرح ذیل است:

-   اندازه گیری گازهای بی­اثر و هیدروکربن های سبک در نمونه های گازی درمقیاسPPM و درصدی  

-   اندازه گیری مایعات هیدروکربنی سنگین ( 6 تا 15کربنه) در مقیاس PPMو درصد به تفکیک اجزاء

-   اندازه گیری میزان بخارات در نمونه های جامد به روش Head Space   در مقیاس PPM  و درصدی

-   انجام آنالیزهای کیفی بر روی نمونه های مایع

-   اندازه گیری میزان الکل ها در مقیاس ppm و درصد در نمونه های مختلف اعم از آبی و آلی

لیست دستگاه‌های موجود:

Item

Type

Brand

1

Gas Chromatograph

Agilent

2

Gas Chromatograph

Agilent

3

Gas Chromatograph

Varian

4

Gas Chromatograph

Varian

5

Gas Chromatograph

Varian

6

Gas Chromatograph

Thermo Quest

7

Gas Chromatograph

Thermo Quest

8

Gas Chromatograph

Thermo Quest

9

Gas Chromatograph

Thermo Quest

10

Gas Chromatograph

Iran(Teif Gostar)

2-1-6 آنالیز GPC-HT

گروماتوگرافی ژل تراوایی دما بالا (GPC_HT) یک ابزار تحلیلی مطلوب برای شناسایی پلیمرها, و به طور اختصاصی پلی الفین ها قابل انحلال در حلال تری کلروبنزن (پلی پروپیلن و پلی اتیلن ها)می باشد که از ذرات ژلی حفره دار برای جدا کردن پلیمرها در محلول استفاده میکند. این تکنیک مولکول ها را بر اساس اندازه مولکولی جدا می کند. محلول حاوی پلیمر مورد نظر درون یک ستون حاوی ذرات متخلخل پمپ میشود. به دلیل نفوذ, پلیمر به درون حفره ها وارد می شود اما فقط پلیمرهایی که به اندازه کافی کوچک هستند به حفره ها وارد میشوند و درون حفره ها هستند تا زمانی که دوباره به حلال در حال جریان باز گردند. مولکول های کوچکتر زمان بیشتری را برای عبور از حفره های ژل مصرف می کنند و نسبت به مولکول های بزرگتر که زمان کمتری را در حفره ها طی می کنند تاخیر دارند. بنابراین حجم استخراج (زمان استخراج) متناسب با اندازه مولکولی است. وزن مولکولی به طور نسبی با استفاده از منحنی کالیبراسیون و مقایسه حجم یا زمان استخراج به دست می آید. این دستگاه قابلیت عملکرد در دمای 160 درجه را دارد. نتایج قابل ارایه از این دستگاه شامل : Mw,Mn,Mz,Mz+1 ,Mp, Poly dispersity و همچنین منحنی های مربوط به نتایج آنالیز پلی الفین ها می باشد.

لیست دستگاه‌های موجود:

Item

Type

Brand

1

High Temperature Chromatography (PL-GPC  220)

Polymer Laboratory

2

Sample preparation

Agilent

2-1-7 آنالیز کروماتوگرافی مایع HPLC

 هدف: آنالیز کروماتوگرافی بر روی انواع نمونه های مایع و جامد به منظور ارزیابی های کمی و کیفی

این دستگاه  مجموعه ای از 3 دستگاه میباشد که  قابلیت  اندازه گیری مایعا ت ،جامدات و پلیمر های قابل انحلال در حلال تتراهیدرو فوران  یا متانول   میباشد را داراست و مهمترین آزمونهای قابل انجام با این دستگاه به شرح ذیل است:

-   اندازه گیری کمی مواد دارویی، شیمیایی ، پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک

-   اندازه گیری توزیع جرم مولکولی پلیمرها ی قابل انحلال در حلال های تتراهیدرو فوران  یا متانول   

-   اندازه گیری کمی انواع کاتیون، آنیون ها

لیست دستگاه‌ و متعلقات موجود:

Item

Type

Brand

1

High Performance Liquid  Chromatograph

shimadzu

2

SPD-UV-VIS Detector

shimadzu

3

RID-Refractive index Detector

shimadzu

4

CDD-Conductivity Detector

shimadzu

2-1-8 آنالیز پلاروگرافی

پلاروگراف ابزاری ساده ، ارزان برای اندازه گیری کمی عناصر در حد Trace  ، اندازه گیری فلزات سنگین ، بعضی آنیون ها و برخی مواد آلی می باشد. هر ماده ای که به روش ولتامتری قابل اندازه گیری باشد را می توان به این روش  اندازه گیری نمود. تکنیک های ولتامتری بر اساس کنترل پتانسیل الکترود و اندازه گیری جریان حاصل استوار هستند. در پلاروگراف معمولی پتانسیل اعمال شده به DME در برابر یک الکترود مرجع به طور خطی از یک پتانسیل آغازی تا نهایی پویش و جریان حاصل اندازه گیری می شود تا پلاروگرام مورد نظر به دست آید.

لیست مشخصات دستگاه و متعلقات:

Item

Type

Brand

1

757 VA Computrace

Metrohm

2

765 Dosimate

Metrohm

2-1-9 آنالیز حرارتیTG/DTA

آنالیز گرما وزن سنجی یکی از تکنیک های حرارتی است که تغییرات وزن ماده را به صورت تابعی از دما یا زمان در یک اتمسفر کنترل شده ثبت می کند. از این تکنیک برای شناسایی و تغییر مواد فرار (آلی و غیر آلی ) استفاده می شود. علاوه بر این پایداری حرارتی ، خصوصیات تخریب، طول عمر و سینیتیک واکنش نیز قابل بررسی است.نتایج آنالیز بصورت گراف قابل ارائه می باشد .

مشخصات دستگاه:

Item

Type

Brand

1

Diamond TG/DTA

Pekin Elmer

2-2  آزمایشگاه پلیمر

آزمایشگاه پلیمر مرکز اراک از سال 1391 با هدف ارائه خدمات آنالیزی با کیفیت ، در مدت زمان مناسب به واحدهای HDPE و PP این مرکز و سایر مراکز علمی و صنعتی به صورت شبانه روزی  راه اندازی شد. این آزمایشگاه با در اختیار داشتن مجموعه ای از پیشترفته ترین دستگاههای بین المللی، بهره گیری از پرسنل متخصص و بر اساس روشهای استاندارد و مندرج در کاتالوگ دستگاه‌ها و شرایط مورد نظر متقاضی، آماده ارائه خدمات به مشتریان خود می باشد.

 مهمترین آزمونهای قابل انجام در آین آزمایشگاه به شرح ذیل است :

-      اندازه گیری شاخص جریان مذاب (MFI)  مواد پلیمری با دستگاه ساخت شرکت ZWICK ROELL  مدل AFLOW و 4106

نرخ جریان جرمی مذاب MFR از طریق اکستروژن ماده مذاب از سیلندر پلاستومتر از میان یک دای، با طول و قطر مشخص، تحت شرایط دما و بار از پیش تنظیم شده اندازه گیری می شود. نرخ  بر حسب جرم ماده اکسترود شده در مدت زمان مشخص، تعیین می شود. این دستگاه قادر به اعمال بار های مختلف در دماهای مختلف می با شد.

-    اندازه گیری دانسیته مایعات با دستگاه ساخت شرکت METTLER TOLEDO مدل DE40

این دستگاه برای اندازه گیری دانسیته مایعات با دقت gr/ml 0.00001 مورد استفاده قرار می گیرد.

-اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در گاز ها با دستگاه TELEDYNE Oxygen gas analyzer  مدل 3110 ساخت کشور آمریکا

از این دستگاه برای اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در گاز ها بر حسب  ppm استفاده می شود .

-    اندازه گیری میزان رطوبت موجود در گازها با دستگاه SHAW MOISTURE METERS

-    اندازه گیری میزان آب موجود در مایعات با دستگاه Karl Fischer Coulometer ساخت شرکت  Metrohm(درصد پایین آب)

-    اندازه گیری میزان آب موجود در مایعات با دستگاه Karl Fischer Volumetric ساخت شرکت Metrohm  (درصد بالای آب)

    طیف سنجی  UV/VISIBLE  ساخت شرکت HACH   مدل DR4000

دستگاه اسپکتروفوتومتر فرابنفش/ مرئی ناحیه طیفی  190-1100 nm را می­پوشاند.

-    اندازه گیری دانسیته نمونه های جامدت به روش غوطه وری با دستگاه METTLER TOLEDO مدل201AT

این دستگاه برای اندازه گیری دانسیته نمونه های جامد با دقتgr/cm3  0.0001 مورد استفاده قرار می گیرد.

-    اندازه گیری دانسیته نمونه های جامد Column Density meter ساخت شرکت CHEST

این دستگاه برای اندازه گیری دانسیته نمونه های جامد با دقتgr/cm3  0.0001  مورداستفاده قرار می گیرد.

-    اندازه گیری اندازه ذرات نمونه های پودر با دستگاه  PSD ساخت شرکت Retsh مدل AS Jet200

جهت اندازه گیری اندازه ذرات نمونه های پودر از 63 میکرون تا   500میکرون مورد استفاده قرار میگیرد.

-اندازه گیری گرانروی پلیمر Rheometerساخت دانشگاه حکیم سبزاوری

-    اندازه گیری دانسیته نمونه های پودری Bulk Densityساخت شرکت CHEST

-    اندازه گیری درصد ترکیبات آلی TRACE GCساخت شرکتThermoQUeST.

-    Press Hydrodynamic ساخت شرکت Dr collin مدل P400P

جهت آماده سازی و قالب زنی نمونه پودر یا گرانول به صورت تمام اتوماتیک  برای تست دانسیته مورد استفاده قرار می گیرد.

3-مرکز منطقه ویژه

3-1 آزمایشگاه آنالیز دستگاهی

 آزمایشگاه مرکز منطقه ویژه واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر با دارا بودن مجموعه ای از پیشرفته ترین دستگاههای گاز کروماتوگرافی و دیگر تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین بهره گیری از توان علمی و تجربی پرسنل کار آزموده و مجرب امکان آنالیز طیف وسیعی از خوراکها و محصولات پتروشیمی را دارد. مهمترین آزمونهای قابل انجام در این آزمایشگاه به شرح ذیل است:

-   اندازه گیری CO و CO2 در مقیاس ppm

-   اندازه گیری گازهای بی­اثر و هیدروکربنهای سبک در نمونه های گازی درمقیاس ppm و درصدی

-   اندازه گیری مایعات هیدروکربنی سنگین ( 6 تا 15کربنه) در مقیاس ppm و درصد به تفکیک اجزاء

-   اندازه گیری میزان میزان آب در نمونه های گازی، مایع و جامد در مقیاس ppm و درصد

-   انجام آنالیزهای کیفی بر روی نمونه های مایع

-   اندازه گیری میزان ترکیبات اکسیژن دار در مقیاس ppm در نمونه های آلی

-   اندازه گیری میزان ترکیبات اکسیژن دار در مقیاس ppm در نمونه های آلی

-   اندازه گیری ترکیبات هالوژن دار در مقیاس ppb

-   اندازه گیری ترکیبات نیتروژن دار در مقیاس ppb

-   اندازه گیری باقیمانده منومرها در پلیمر به روش استخراج

-   اندازه گیری ویسکوزیته سینماتیک، ویسکوزیته ذاتی، K-Value  و ...

-   اندازه گیری نیتروژن و سولفور کل در نمونه های هیدروکربنی به کمک دستگاه TN-TS (EA-3100)

-   تعیین نقطه ذوب، دمای انتقال شیشه ای و کریستالینیتی پلیمرها به کمک DSC

-   انواع تیتراسیونها به کمک دستگاههای تیتراتور

-   انواع آزمونهای اسپکتروفتومتری به کمک دستگاه Varian carry 100


4- خدمات عمومی- آزمایشگاه­های پژوهشی

انجام امور عمومی آزمایشگاهی حسب درخواست و یا مشارکت در فعالیت های پژوهشی اعم از همکاری یا در اختیار گذاری امکانات در قالب قرار داد از دیگر خدمات قابل ارائه توسط مجموعه آزمایشگاههای شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می باشد.

5- تعرفه ها و روش پرداخت

نحوه پرداخت هزینه آزمونها:  حساب آنلاین:  4001045404016095   و یا  شماره شبای:  960100004001045404016095  IR  تحت عنوان  تمرکز وجوه درآمد  شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بنام خزانه

  

 

تخفیفهای در نظر گرفته شده به شرح زیر میباشند:

تخفیف ندارد

پروژههای داخلی

1)

تخفیف ندارد

تعداد نمونه کمتر از 25 عدد

پروژههای پژوهش و فناوری با سایر مجتمعها و شرکتها(قرارداد، طرح، تفاهمنامه)

2)

10 %

از تعداد نمونه 25- 50 عدد

20%

از تعداد نمونه 51- 100 عدد

25%

از تعداد نمونه بالای 100 عدد

تخفیف ندارد

10%

تعداد نمونه کمتر از 100 عدد

از تعداد نمونه 101- 200 عدد

آنالیزهای خدماتی برای

 شرکتها و سایر صنایع *

3) *

15%

از تعداد نمونه بالای 200 عدد

10%

تعداد نمونه 10- 20 عدد

دانشجویان دانشگاهها

4)

20%

از تعداد نمونه 21- 40 عدد

30%

از تعداد نمونه 41- 80 عدد

40%

از تعداد نمونه بالای 80 عدد

*ردیف سوم: آنالیزهای خدماتی شرکتها و سایر صنایع بدون تخفیف در نظر گرفته شود.

تخفیفهای فوق فقط مربوط به شرکتها و صنایعی است که به شکل انبوه و مداوم درخواست آنالیز دارند.

 

لیست تعرفه های آزمونها در فایل پیوست در قالب pdf ارائه شده است