شفاف کننده

 کسب دانش فنی تولید شفاف کننده پلی­پروپیلن

مواد هسته ­زا نقش مهمی در فرآوری پلیمرهای نیمه بلوری بر عهده دارند؛ زیرا این ترکیبات امکان تنظیم میکرو ساختار پلیمر را فراهم نموده و بدین­ ترتیب کنترل بیشتر خواص ماکروسکوپی پلیمرها را میسر می­سازند. استفاده از مواد هسته­ زا از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است؛ زیرا این مواد دمای تبلور پلیمرها را افزایش داده و بدین طریق منجر به کوتاه شدن چرخه­ های فرآوری و صرفه ­جویی در مصرف انرژی می­شوند. شفاف کننده­ ها دسته­ای از مواد هسته­ ساز(Nucleating agents) محسوب می شوند که علاوه بر افزایش خواص فیزیکی و مکانیکی رزین از طریق افزایش دانسیته هسته­ گذاری، کدورت پلیمر را بطور قابل ملاحظه­ ای کاهش می­دهند.

 

 e

 

پلی ­پروپیلن شفاف شده کاربرد گسترده­ای در کالاهای مصرفی و بازار تولیدات انبوه دارد؛ مثلا در ساخت بسته­ بندیهای غذایی استریل و مخصوص مایکروویو، بطری­های پرشونده با مواد داغ، جعبه­ های مواد غذایی، شیشه­ های مواد آرایشی و بسته­ بندی دارویی. در اینگونه کاربردها باید انواعی از افزودنی­های مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار بگیرند که در طی فرآوری و عملیات ثانویه تخریب نشوند و از پوشش بسته­ بندی نیز خارج نگردند. بطورکلی عوامل شفاف ­کننده با توجه به کارایی کلی آن که بر اساس میزان تغییر در شفافیت و همچنین خواص اورگانولپتیک (ایجاد بو و مزه در محصول)، طبقه بندی می‌شوند‌. شفاف کننده جدید ساخته شده از آخرین نسل­های شفاف کننده ­های پروپیلن بوده که بدون ایجاد هر گونه بو و مزه بالاترین درجه شفافیت را به محصول اعطا می­کند.

با دستیابی به دانش فنی تولید شفاف کننده توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، علاوه بر بومی سازی دانش فنی چرخه تولید پلی­پروپیلن شفاف نیز در کشور تکمیل می­گردد.

بدین ترتیب مهمترین ایراد پلی پروپیلن که قابلیت کاربرد آن را در بسیاری از مواد محدود می­نماید، با کسب دانش فنی تولید پلی­ پروپیلن شفاف مرتفع می­گردد که علاوه بر رفع مشکل شفافیت، خواص فیزیکی و مکانیکی و سرعت تولید قطعه نیز با افزایش شفافیت بهبود پیدا می­کند.

ایجاد دانش فنی تولید کمک فرایند پلیمری غیر فلوئوره برای پلی اتیلن

این محصول به عنوان یک افزودنی برای بهبود فرایند پذیری پلی ­اتیلن سبک خطی و پلی ­اتیلن سنگین تولید و با موفقیت به کار گرفته شده و نتایج بسیار خوبی را ایجاد کرده است. دانش فنی این محصول هم اکنون در اختیار شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی قرار دارد. مزایای این محصول بدین شرح است:

1-  قیمت بسیار پایین­تر نسبت به کمک فرایندهای فلوئوروالاستومری

2-  حذف کامل پدیده­های شکست مذاب در فیلم­های پلی­ اتیلنی

3-  عملکرد بسیار خوب در کاهش انرژی و فشار فرایند و افزایش ظرفیت تولید

4-  حفظ و یا ارتقای خواص مکانیکی فیلم و محصولات قالبگیری دمشی

5-  سازگاری کامل با محیط زیست

87