دانش فنی گرید پلی‌اتیلن مناسب تولید چمن مصنوعی

در سال‌های اخیر استفاده از چمن‌های مصنوعی برای سطوح ورزشی به دلیل مستقل  بودن از شرایط آب‌وهوایی مانند باران، برف و یخ‌زدگی و تعمیرات و نگهداری ساده و کم‌هزینه‌تر از چمن طبیعی افزایش چشمگیری پیداکرده است. آخرین نسل چمن‌های مصنوعی، دارای الیافی بر پایه پلی‌اتیلن هستند که به دلیل داشتن استحکام کششی مناسب، مقاومت پارگی مطلوب، بازگشت‌پذیری الاستیک و جمع شدگی مناسب قابلیت استفاده در زمین‌های فوتبال، راگبی و غیره را دارند و به دلیل نرمی مناسب در ارتفاع زیاد چمن نیز، سایش شدید بر روی پوست بازیکنان نداشته و در سرخوردن و تکل‌ها بسیار مناسب هستند.

در حال حاضر دانش فنی تولید چمن مصنوعی با استفاده از الیاف فیبریلت پلی‌اتیلن توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بومی‌سازی شده و امکان تولید چمن مصنوعی بر اساس استاندارهای فیفا فراهم شده است.  چمن مصنوعی تولیدی می‌تواند حداقل 7 سال طول عمر مورد تایید فیفا را داشته باشد.

 

 

 سیب

تولید گرانول­های زیست تخریب پذیر گرید فیلم همراه با گواهینامه شرکت  VINCOTTE

کاربردهای وسیع و تولید روز افزون پلاستیک­ها سبب بروز مشکلات عمده از نظر زیست محیطی گردیده، به طوری که پلاستیک­ها به عنوان یکی از عمده­ترین آلاینده­های محیط زیست از طرف سازمان جهانی محیط زیست معرفی شده­اند. در سال 2013 از مجموع 208 میلیون تن ترموپلاستیک تولیدی در جهان، 39 درصد آن که معادل 81 میلیون تن می­باشد متعلق به خانواده پلی­اتیلن­ها است و از مجموع پلی­اتیلن­های تولیدی 50 درصد آن در صنایع تولید فیلم و ورق کاربرد دارد. بنابراین پلی­اتیلن به عنوان یک پلاستیک پرمصرف در بیشتر صنایع، به ویژه صنایع بسته­بندی به­کار می­رود و بیشترین سهم آلودگی زیست محیطی، ناشی از مصرف پلی­اتیلن در صنعت بسته­بندی می­باشد.

هر ساله در کل جهان حدود 500 میلیارد تا یک تریلیون کیسه پلاستیکی تولید می­شود و به طور میانگین هر نفر 150 کیسه در سال مصرف می­کند. کیسه­های دور ریخته شده و آلاینده محیط زیست بیش از یک میلیون کیسه در دقیقه برای کل جهان برآورد شده است که خطر تکان­دهنده­ای برای نسل آینده و محیط زیست می­باشد و کمتر از 5 درصد آن­ها بازیافت می­شود که این میزان بازیافت برای کیسه­هایی با ضخامت زیر 20 میکرون غیر ممکن است. به همین دلیل، در چند سال اخیر بیشتر کشورهای توسعه یافته و نیز در حال توسعه تولید کیسه­های تخریب­پذیر را آغاز نموده و به عنوان  جایگزین کیسه­های پلاستیکی معرفی کرده­اند.

به گزارش سازمان محیط زیست جهانی سرنوشت حدود 20 تا 30% کیسه­های پلاستیکی به دریاها و اقیانوس­ها منتهی می­گردند که باعث از بین رفتن صدها هزار دلفین و نیز ماهیان آبزی می­شوند. کیسه­های پلاستیکی دومین آلاینده اقیانوس­ها و منابع آبی می­باشند. بر همین اساس سازمان جهانی محیط زیست و سازمان ملل طی یک گزارش هشدار دهنده استفاده از کیسه های پلاستیک معمولی را محدود و به جای آن پیشنهاد مصرف کیسه های پلاستیک تخریب پذیر را ارائه نمود

صث  

در حال حاضر کیسه های حاوی مواد اکسو با عنوان زیست تخریب پذیر به بازار عرضه می­گردند که این مواد زیست سازگار نیستند و فقط کاهش جرم مولکولی دارند از طرفی با توجه به آنکه کاهش جرم مولکولی در مقابل UV و نور شدید خورشید صورت می­گیرد این محصولات برای مناطق سردسیر و فصول سرد سال کارآیی ندارند.

شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی طرح تولید مواد زیست­تخریب­پذیر بر پایه پلی­اتیلن به همراه نشاسته و اکسو پراکسیدانت­ها را اجرا و به دانش فنی مربوطه دست یافته است. محصول تولیدی می­تواند در کاربردهای مختلف از جمله سفره­های یکبار مصرف، کیسه­های خرید و ... مصرف شود. همچنین تاییدیه زیست­تخریب­پذیری بر اساس استانداردهای بین­المللی از کشور بلژیک برای محصول تولیدی اخذ شده است.

 54