صفحه نخست » فناوری قابل عرضه » طرح های پیشنهادی » فناوری تولید کاتالیست سنتز آمونیاک

فناوری تولید کاتالیست سنتز آمونیاک

از تأسیس اولین واحد تولید آمونیاک ایران بیش از نیم قرن می­گذرد. در این مدت، هر چند با پیشرفت فناوری تغییرات زیادی در فرآیند تولید اعمال شده، لیکن بطور منطقی انتظار می­رفت نیازی به استفاده از حمایت و دانش فنی خارجی نباشد. با اعمال تحریم­های جهانی،نیاز به استفاده از زمینه­های تجربی و علمی- مهندسی داخل کشور برای تولید دانش فنی واحدهای پتروشیمی بیش از پیش احساس شد. هم اکنون همکاری مشترک و مؤثر دو شرکت پژوهش و فن آوری پتروشیمی و مهندسی و طراحی همپا انرژی منجر به ایجاد دانش فنی تولید آمونیاک بطور کاملاً مستقل و داخلی گردیده است. بیشترین استفاده آمونیاک در تهیه کودهای شیمیایی بوده که بیش از نیمی از تولید جهانی آمونیاک را شامل می­شود. سایر مصارف آن دربخش­های صنعتی و تولید مواد دیگر به کار گرفته می­شود. آمونیاک کاربردهای مختلفی از قبیل: استفاده در کارخانجات یخ­سازی، تولید ترکیباتی نظیر: سولفات و فسفات آمونیوم، اسید نیتریک، اوره، هیدروکسیل آمین و هیدرازین اکریلونیتریل، الیاف سنتزی نیترو پارافین و نیترو سلولز دارد. با عنایت به تولید فعلی آمونیاک و طرح های توسعه­ای در دست اجرای کشور، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گام در کسب دانش فنی تولید کاتالیست سنتز آمونیاک برداشته و به این مهم نیز دست پیدا نموده است.

مشخصات فنی فناوری تولید کاتالیست سنتز آمونیاک

مشخصات فنی فناوری تولید کاتالیست سنتز آمونیاک

مقدمه

روش مورد استفاده برای ساخت کاتالیست سنتز آمونیاک، گداخت می­باشد. بخش اصلی این کاتالیست اکسید آهن مغناطیسی بوده و علاوه بر آن، کاتالیست مذکور حاوی مقادیر جزئی ارتقاء‌دهنده­های اکسیدفلزی نیز می­باشد. مراحل ساخت این کاتالیست عبارت است از آماده‌سازی مواد اولیه، اختلاط، ذوب کردن، سرد کردن، خرد کردن، دانه‌بندی، احیاء، پایدارسازی و بسته­بندی می‌باشد.

مشخصات کاتالیست سنتز آمونیاک

کاتالیست سنتز آمونیاک بصورت دو نوع شامل حالت اکسیدی و حالت از پیش احیاءشده (pre-reduced) در رآکتور سنتز واحدهای آمونیاک استفاده می‌شود که میزان مصرف فرم اکسیدی حدود 80 درصد می‌باشد. این کاتالیست‌ها در بشکه‌های فلزی کاملا دربسته و دور از رطوبت و هوا نگهداری می‌شوند. کاتالیست فرم احیاء شده باید در بشکه حاوی اتمسفر نیتروژن نگهداری شوند. بسته به نوع رآکتور سنتز واحد آمونیاک، دانه‌بندی‌های مختلفی شامل 3-5/1، 6-3 و 12-6 میلی‌متر استفاده می‌شود که در مراحل تولید با استفاده از دستگاه خردکننده و الک،‌ تهیه دانه‌بندی‌های مذکور به راحتی قابل حصول می‌باشد. تصویر و مشخصات محصول کاتالیست سنتز آمونیاک تولید شده با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در ادامه آمده است.

جدول 1: مشخصات محصول کاتالیست سنتز آمونیاک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

No

Description

1

Appearance

Black Granules

2

Composition

Fe3O4~ 91-94%  & promoters Al2O3, CaO, K2O, SiO2 ~ 6-9%

3

Form

Irregular Granules

4

Particle sizes

1.5-3, 3-6 and 6-12 (Other sizes available upon request)

5

Bulk Density

(based on BS EN ISO R60: 2000 standard)

2.5 kg/lit

6

Attrition Loss (%)

Method: ASTM D-4058

< 3.0

7

Surface Area

 24 m2/gr for reduced form

[if !vml]r

شکل 1: تصویر محصول کاتالیست سنتز آمونیاک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی